hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Grijze zwanen om rekening mee te houden

Grijze zwanen om rekening mee te houden

Gerben Lagerwaard van State Street Global Advisors schets een aantal onvoorziene risico's, negatief én positief, die de markten hevig in beweging kunnen brengen.

13 februari 2024 08:00 • Door Gerben Lagerwaard

Zoals iedereen in onze sector weet, bieden resultaten uit het verleden geen garantie voor de toekomst. Om op situaties voorbereid te zijn waar de trendlijn geen houvast biedt en onze verwachtingen niet uitkomen, helpt het om na te denken over scenario’s die sterk afwijken van een basisscenario. Het overwegen van zulke scenario’s zien wij als een belangrijke denkoefening voor beleggers om snel te kunnen reageren door portefeuille-allocaties te herzien.

Bij State Street Global Advisors definiëren we een grijze zwaan als een scenario waarvan de waarschijnlijkheid zeer klein is, maar waarvan de gevolgen voor beleggingen zeer groot zijn.

Pensioenconsequenties

Onverwachte en heftige bewegingen op de aandelen- en obligatiemarkten kunnen een uitdaging vormen voor Defined Benefits (DB) pensioenplannen die op het punt staan over te stappen naar het nieuwe stelstel of zich al in deze transitie bevinden.

Wanneer de aandelenmarkten plotseling in een neerwaartse spiraal terechtkomen, kan dit bijvoorbeeld een grote impact hebben op de oudere pensioencohorten wanneer deze aandelenposities niet zijn afgedekt. 

Verhoogde marktvolatiliteit kan een zorgvuldige overgang naar een nieuwe structuur kostbaar maken, aangezien het doel is om de overgang naar de Defined Contribution(DC)-structuur zo eerlijk mogelijk te laten verlopen en recht te doen aan alle leeftijdscohorten.

Grijze zwanen brengen niet alleen onheil

Gebeurtenissen waardoor wij onze vooruitzichten moeten herzien, zijn bijvoorbeeld het opbreken van de Magnificent Seven door mededingingsautoriteiten of de verdere escalatie van geopolitieke crises.

Grijze zwanen die een vrolijkere toekomst inluiden zijn er ook. Wanneer blijkt dat zwartkijkers het al die tijd bij het verkeerde eind hadden kan technologie en groene energie een nieuw tijdperk van duurzame economische groei inluiden. Met welke grijze wanen dienen beleggers volgens mij rekening te houden?

Toezichthouders breken Magnificent Seven op

Een besluit van toezichthouders tot het inperken van de marktmacht van de Magnificent Seven heeft ongekende impact op de internationale aandelenmarkten. De toenemende regeldruk en slepende mededingingszaken drukken zwaar op de resultaten. Verwachtingen van beleggers over de toekomstige winst van de zeven Techgiganten moeten volledig worden herzien.

Op dit moment vertegenwoordigt de Magnificent Seven meer dan de helft van de S&P 500 Growth Index. Als groei in de top van de Amerikaanse markt vertraagt, dan presteren niet-Amerikaanse aandelen naar verwachting beter dan de Amerikaanse benchmarks. Dit betekent een trendbreuk. Vorig jaar presteerde Amerikaanse aandelen 11% beter dan hun niet-Amerikaanse tegenhangers.

Toezicht op Big Tech is niet voorbehouden aan de VS. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de mededingingszaak van de Europese Commissie tegen Apple, die kan leiden tot een boete oplopend tot 10% van de jaaromzet van het bedrijf. Daarnaast wordt in 2024 de Digital Markets Act van de Europese Unie van kracht, deze bevat een set aan maatregelen die het verdienmodel van van Big Tech onder druk zet.

Olie, dollar en goud profiteren sterk van geopolitieke onrust

De geopolitieke spanningen met China en de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten klinken door in 2024, wat leidt tot meer conflicten. Een reeks van verkiezingen over de hele wereld zorgt voor extra geopolitieke spanningen en voor verstoringen in de energiemarkt. Zorgen over leverzekerheid nemen toe en de risicopremie op grondstoffen wordt hoger. Olieprijzen stijgen, maar dit gebeurt steeds stapsgewijs, waarbij ze voor elke escalatie stabiliseren.

In dit scenario stijgt de inflatie wereldwijd en centrale banken houden vast aan monetaire verkrapping. Geschrokken door deze ontwikkeling wijst de dot plot van de Federal Reserve Board (Fed) op hogere beleidstarieven. Beleggers worden verrast, met als gevolg een scherpe daling van de aandelen met meer dan 20%.

Tegen deze achtergrond profiteert de Amerikaanse dollar van twee gelijktijdige krachten: hogere relatieve rendementsverwachtingen vanwege de status als belangrijke olieproducent; en een vlucht naar kwaliteitsaandelen, wat een sterke vraag naar dollars oplevert. De Amerikaanse dollar doorbreekt het hoogtepunt van 2002.

In tegenstelling tot eerdere olieprijsschokken, is olie nu sterker gecorreleerd met de dollar, wat het inflatoire effect op de wereldeconomie versterkt. Olie nadert vervolgens hoogtepunten van $140/vat, een rally van meer dan 70%.

Door de angst voor geopolitieke instabiliteit, risicoaversie en inflatie, breekt goud ondertussen door het hoogtepunt van $2152. Tegen het eind van 2024 leveren chaotische taferelen rond de Amerikaanse verkiezing nog meer opwaarts momentum voor goudhandelaren.

Niks geen deglobalisering

Maar wat als al het bovenstaande niet uitkomt en de werkelijkheid veel rooskleuriger blijkt? Wat als pessimisme over de kosten van de groene transitie en deglobalisering overdreven zijn en de samenkomst van een aantal positieve ontwikkelingen leidt tot lange aanhoudende productiviteitsgroei?

In dit scenario transformeert de wereld sneller dan verwacht en ontstaat een nieuw evenwicht onder druk van de oorlog in Oekraïne en de spanningen tussen de VS en China. Wereldwijd volgen subtiele, maar essentiële, aanpassingen in energiebeleid, waardoor niet alleen wordt gefocust op een energietransitie, maar ook op energieoplossingen.

Daarnaast blijkt de angst voor deglobalisering sterk overdreven. Door enorme investeringen verschuiven op grote schaal productiecentra naar onder andere India en Latijns-Amerika. Hierdoor worstelt de wereld niet langer met een tekort aan productiecapaciteit.

AI stuw economie

De snelle technologische vooruitgang, met name op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), heeft opeenvolgende positieve effecten op de productiviteit in de hele economie, vooral in de dienstensector. Overal worden productietijden sterk verkort. Ook de gezondheidszorg en het onderwijs worden getransformeerd door de implementatie van AI.

Verder neemt de arbeidsproductiviteit toe, de inflatie blijft onder controle, reële inkomens schieten omhoog en de economie zet een hoger en duurzamer groeipad in.

Voor investeerders leiden de gevolgen van dit scenario waarschijnlijk tot een focus op groeiaandelen, met name diegene die gekoppeld zijn aan de opkomst van kunstmatige intelligentie en de groene transitie. Technologiebedrijven blijven leidend en de VS blijven hierin uitblinken. In dit scenario worden de markten obligaties, TIPs en grondstoffen waarschijnlijk minder aantrekkelijk.

Deel via:

Lees meer

  • 08 mei Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen
  • 07 mei Verstandig dealen met angst
  • 13 mei Traditionele obligatie-ETF's deugen niet?
  • 12 mei Nog geen sein veilig
  • 13 mei Waarom is de dollar zo verzwakt?

Onderwerpen

  • Opinie
  • State Street Global Advisors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Gerben Lagerwaard Geplaatst op 13 februari 2024 08:00 meer
Bio Gerben Lagerwaard werkt ruim 25 jaar in de financiële industrie. Begonnen op de trading afdeling, vervolgens naar de dealing room om sell side, equity sales te bedrijven. Nu is hij al ruim 10 jaar werkzaam i bij vermogensbeheerder State Street Global Advisors. In zijn huidige rol is hij verantwoordelijk voor alle relatie management and business development activeiten van en naar institutionele beleggers in continentaal Europa.
Recente columns
  1. Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen
  2. Europa slaat terug
  3. Slim meeliften met de techtrend
  4. De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  5. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
Populaire columns
  1. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
  2. Amerikaanse smallcaps kunnen rallyen
  3. Grijze zwanen om rekening mee te houden
  4. Pas op met Chinese aandelen
  5. Europa toont zich taai en veerkrachtig

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 14 mei

    Must read: Deal VS en China kwam geen moment te vroeg
  3. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group