hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Invloed indexfondsen is beperkt

Invloed indexfondsen is beperkt

De opkomst van ETF's en indexfondsen heeft bepaalde delen van de markt versterkt. Het beste voorbeeld is de dominantie van megacaps. Maar het effect moet volgens GMO niet worden overdreven. Het is een kwestie van tijd voor smallcaps en value-aandelen een inhaalslag maken.

18 juli 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Wat is het effect van de enorme vlucht van ETF’s en indexfondsen in de laatste 20 jaar? Is het een belangrijke reden dat een handvol megacaps alle andere aandelen in de schaduw hebben gesteld?

Dit is de vraag die vermogensbeheerder GMO behandelt in zijn laatste kwartaalbrief. De conclusie is dat passieve fondsen de prijsvorming op de beurs wel hebben beïnvloed, maar dat dit niet moet worden overdreven. Bovendien biedt het kansen voor actieve managers. 

Pensioenvermogen

GMO kijkt allereerst naar de reden voor de opkomst van passieve fondsen. Volgens Ben Inker en John Pease heeft dat veel te maken met de vaste bedragen die mensen opzijleggen voor hun pensioen.

In de VS gaat het daarbij om de zogenoemde 401(k) plannen, waarbij een deel van het salaris bijna automatisch in grote indexfondsen wordt gestort, zoals die van Vanguard. Die trend zwakt in de VS echter af, schrijft GMO.

Kans voor actieve managers om zich te bewijzen

De belangrijkste vraag is of het achterblijven van smallcaps en value-aandelen te wijten is aan indexfondsen, of dat er andere krachten aan het werk zijn geweest. 

Enerzijds valt het volgens GMO niet te ontkennen dat het pensioensparen in het voordeel is geweest van largecap- en groeifondsen. De voorkeur voor de grote beursfondsen had verder te maken met factoren zoals de lage rente en een grote risicobereidheid onder beleggers.

Maar dat wil nog zeggen dat de markten permanent in onbalans blijven. Volgens GMO is het actieve deel van de markt groot genoeg om eventuele marktefficiënties op te lossen. Het is een kwestie van tijd voordat actieve managers (zoals GMO) hun kans grijpen en de smallcaps en valueaandelen naar een hoger niveau tillen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 06 nov Huidige AI-hausse is fundamenteel anders dan dotcombubbel
  • 03 nov Europa barst van de AI-enablers en -adopters
  • 03 nov "De VS heeft de handelsoorlog verloren"
  • 05 nov ESG houdt stand te midden van onrust en negatief sentiment
  • 05 nov "Verlies Fed-onafhankelijkheid goed voor de markten"

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 18 juli 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Datacentra in de ruimte
  2. Huidige AI-hausse is fundamenteel anders dan dotcombubbel
  3. Volg de trend en vermijd valkuilen
  4. Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen
  5. "Verlies Fed-onafhankelijkheid goed voor de markten"
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. 04 nov

    Must read: Correctiewaarschuwingen overal
  2. 31 okt

    Must read: afslankmedicijnen meest verkocht ter wereld
  3. Assetallocatie 03 nov

    "Correctierisico is reëel"

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

  • Impactbeleggen 14 okt

    “Green bonds zijn misschien wel het grootste succesverhaal in de wereld van impactbeleggen”

    Wie in green bonds belegt, ontvangt een rente die gelijk is aan die van traditionele obligaties. Wel moeten beleggers in green bonds zich volgens de experts van DPAM bewust zijn van de concentratierisico’s, waardoor het uiteindelijke rendement kan mee- of tegenvallen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group