De blijvende waarde van goud World Gold Council geeft drie redenen om te beleggen in goud: centrale banken zitten weer aan de koopkant, goud blijft schaars en de markt is liquide. "Sinds 1971 is de goudprijs jaarlijks met 8% gestegen." 18 april 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie Goud levert in tegenstelling tot obligaties en aandelen geen direct inkomen op in de vorm van rente of dividend. Toch zijn er volgens de World Gold Council tal van redenen om goud op te nemen in de portefeuille. Allereerst is er de functie van goud als onderdeel van de reserves van een land. Het was een tijd uit de mode dat centrale banken goudreserves hadden. Vooral Europese centrale banken verkochten veel goud aan het eind van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw. Maar die trend is sinds de kredietcrisis van 2008 voorbij. Centrale banken kopen weer In 2022 hebben centrale banken 1136 ton goud gekocht voor een waarde van ongeveer 70 miljard dollar. Dat was het meest sinds dit wordt bijgehouden vanaf de jaren 50. Goud is vooral populair bij centrale banken in opkomende markten, omdat het in turbulente tijden een stabiele basis biedt. Bovendien is het een welkome aanvulling op dollars en Amerikaanse staatsobligaties. "Goud is vooral populair bij centrale banken in opkomende markten" Grondstof Ten tweede is goud geliefd als grondstof voor sieraden en technische apparatuur. Er is daarom een correlatie met de welvaart van een land. Hoe beter het gaat met de economie, des te meer sieraden worden er gekocht. Bij een schaars goed als goud betekent dat stijgende prijzen. De World Gold Council heeft uitgerekend dat de productie van goud met slechts 1,7% per jaar is gegroeid over de laatste 20 jaar. Dat is veel minder dan de geldvoorraad (dollars, euro’s, etc.). Vermogende mensen zien mede daardoor in goud ook een interessante manier om te sparen voor de lange termijn. "De productie van goud is met slechts 1,7% per jaar gegroeid over de laatste 20 jaar" Ten derde heeft goud een functie als liquide safe haven. Als er veel onrust op de financiële markten is dan werkt dat vaak in het voordeel van goud. Het is bovendien een zeer liquide en diepe markt. Wereldwijd wordt de waarde van de goudvoorraad geschat op 4800 miljard dollar. 8% per jaar Bij een goudbelegging draait alles om de prijs. Volgens de World Gold Council hebben beleggers daar geen klagen. Sinds 1971 - het einde van Bretton Woods en de goudstandaard - is de goudprijs met gemiddeld 8% per jaar gestegen, waardoor het ook bescherming bood tegen inflatie. Lees ook: Ongekende aankopen door centrale banken zetten goudprijs hoger De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. . Deel via:
Assetallocatie 08:00 Grootste beleggingsrotatie van de VS naar Europa in 25 jaar Fondsmanagers zijn veel somberder geworden over de VS. Het idee van Amerikaans exceptionalisme wankelt. Dat blijkt uit het maandelijkse onderzoek van Bank of America naar de samenstelling van beleggingsportefeuilles.
Assetallocatie 17 mrt Europese beleggers passen portefeuilles aan Toegenomen onzekerheid hebben Europese beleggers volgens Janus Henderson aangezet om hun portefeuilles tegen het licht te houden en iets veiliger in te richten. Smallcaps zijn gevraagd, net als de veiligste obligaties.
Assetallocatie 11 mrt Pictet verwacht een Europese renaissance Pictet AM is positiever geworden over aandelen uit de eurozone nu er meer bereidheid lijkt te zijn om de investeringen op te voeren in defensie en de economische structuur. Keerzijde: Europese staatsobligaties hebben er onder te lijden.
Assetallocatie 05 mrt Einde Amerikaans exceptionalisme in zicht? Emiel van den Heiligenberg, hoofd assetallocatie van de vermogensbeheertak van L&G, benadrukt nog maar even het belang van brede spreiding in een tijd van groeiende onzekerheden.
Assetallocatie 04 mrt Fondsenwerving blijft zwak punt private equity Bain & Company zag de markt voor private equity voorzichtig herstellen in 2024. Er waren meer exits en meer investeringen, maar wel minder geïnvesteerd vermogen van institutionele beleggers.
Assetallocatie 27 feb Ook private assets zijn gevoelig voor crises Private beleggingen zijn populair. Beleggers die denken dat ze met deze beleggingen beter beschermd zijn tegen financiële crises komen bedrogen uit.