Komt die inflatie nog? Is de relatie tussen werkloosheid en inflatie kapot? Jeroen Blokland wil de Phillipscurve nog niet overboord gooien. 19 april 2018 13:30 • Door Jeroen Blokland De werkloosheid in de OESO-landen is gedaald tot gemiddeld 5,2%. Toch liggen inflatieniveaus nog ruim onder de doelstelling van de meeste centrale banken. Met als gevolg dat economen zich stukbijten op de vraag of de relatie tussen werkloosheid en inflatie kapot is. Dat er inmiddels wordt getwijfeld aan de Phillipscurve, de grafiek die aangeeft dat de inflatie oploopt als het werkloosheidspercentage daalt, is niet gek. De Phillipscurve vertelt dat de inflatie pas echt oploopt als de werkloosheid door een bepaalde grens is gezakt. Met een OESO-werkloosheidspercentage op het laagste niveau in decennia zou u toch mogen verwachten dat die grens ruimschoots gepasseerd is. Nog niet overboord Tijdelijke banen met gemiddeld lagere lonen bieden een mogelijke verklaring voor het ontbreken van inflatie. Echter, hoewel er in de eerste jaren na de financiële crisis vooral parttime banen bij kwamen, bieden bedrijven nu ook vaak weer fulltime banen aan. Een tweede mogelijke verklaring is tijd. Het duurt even voordat een krappe arbeidsmarkt doorwerkt in hogere lonen en uiteindelijk hogere inflatie. Mogelijk duurt het dit keer gewoon een beetje langer. Wat de reden ook is, ik ben nog niet zover om de Phillipscurve overboord te gooien. Maar dit lijkt me wel een aardig moment om de curve onder de aandacht te brengen. Deze grafiek is ook verschenen in IEXProfs Magazine 1, april 2018. Jeroen Blokland is sinds 2009 portefeuillemanager binnen het Robeco Global Allocation-team. Hij is fondsmanager van de Robeco ONE and Multi Asset fondsen. Deel via:
Impactbeleggen 08:00 Energietransitie: van morele plicht naar beleggingskans Voor Robeco is klimaatbeleggen geen thematische bijzaak maar de kern van de beleggingsstrategie. Want de energietransitie zal volgens Robeco leiden tot de structurele verandering van markten, sectoren en waardeketens.
Impactbeleggen 14 jan Impactbeleggen: van niche naar schaal Sinds 2019 groeide het kapitaal dat naar impactbeleggingen ging met 19% per jaar. In 2024 bedroeg de totale markt 1,6 biljoen dollar, aldus het Global Impact Investing Network (GIIN).
Impactbeleggen 12 jan Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen Volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea IM pakt het nieuwe pensioenstelsel (Wtp) goed uit voor impactbeleggen. Dat is een gunstige ontwikkeling. "Pensioenfondsen die impact structureel integreren, versterken niet alleen hun portefeuille onder de Wtp, maar dragen ook bij aan een veerkrachtige economie en een leefbare wereld voor toekomstige generaties."
Impactbeleggen 05 jan Natuur krijgt een prijskaartje Water, bodem en biodiversiteit raken schaarser. Dat brengt risico’s én kansen voor beleggers met zich mee. Wat lange tijd nauwelijks werd meegenomen in financiële analyses begint nu door te werken in beleggingskeuzes, aldus BlackRock Investment Institute.
Impactbeleggen 24 dec “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel” Baillie Gifford houdt vast aan een overtuiging die de Schotse vermogensbeheerder al decennia huldigt: bedrijven die grote problemen oplossen, zijn structureel beter gepositioneerd voor groei. Dat maakt impactbeleggen volgens Rosie Rankin, hoofd impactstrategie van Baillie Gifford, tot een no brainer. Rob Stallinga sprak met haar.
Impactbeleggen 22 dec Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen Private equity impactfondsen hebben volgens een recente Amerikaanse studie positieve effecten op de arbeidsomstandigheden. De fondsen investeren vaker in arme buurten en bedrijven waar vrouwen en mensen van kleur duidelijk betere carrièrekansen hebben.