hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Beurs in teken van machtstrijd

Beurs in teken van machtstrijd

Volgens Robeco zal het beursklimaat tussen 2024 en 2028 veranderen door een machtstrijd op drie fronten: arbeid tegen kapitaal, centrale banken versus overheden en de VS contra China. Beleggingsimplicaties?

25 september 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

De investment engineers van Robeco hebben de laatste weken hard gewerkt aan de 13e editie van de vijfjaars beursvooruitblik. Het is een dik rapport geworden van 132 pagina’s met als rode draad 3 belangrijke ontwikkelingen op het wereldpodium. Vandaar de titel Machtstrijd op drie fronten.

  1. De eerste machtstrijd heeft te maken met de snel groeiende schuldenlast van overheden en huishoudens wat een grote uitdaging betekent voor centrale banken. Het zal namelijk lastiger worden een goede balans te vinden tussen inflatie en economische groei.
  2. Het heeft er alle schijn van dat de krapte op de arbeidsmarkt aanhoudt als gevolg van geopolitieke spanningen en het opwarmen van de aarde. Het gevolg is dat kapitaal als dominante productiefactor wordt aangevochten door arbeid.
  3. Robeco denkt dat de strijd om de technologische heerschappij tussen China en de VS doorgaat. Dat zal grote consequenties hebben voor de wereldwijde handelsrelaties en allianties tussen bedrijven en landen. Feitelijk staan we aan het begin van een nieuwe wereldorde.

Wat betekent dat voor beleggers?

Allereerst zal de shift van een door kapitaal gedomineerde wereld naar een door werknemers gedomineerde wereld gevolgen hebben voor de winstgevendheid van bedrijven.

Meer “bargaining power” voor vakbonden betekent hogere lonen en minder rendement op kapitaal. Hoe steiler de zogeheten Phillips-curve, hoe groter de macht aan de onderhandelingstafel.

Dat wordt nog versterkt doordat er voortgang wordt geboekt bij het vaststellen van een minimumtarief voor de vennootschapsbelasting (nu 15%). Het wordt daardoor lastiger om geld te verdienen met het schuiven van geld van A naar B.

Vanuit sociaal oogpunt is dat goed, maar beleggers moeten er wel rekening mee houden dat dit het rendement drukt.

De schuldenberg

De schulden waren al hoog voor corona, maar ze zijn door de pandemie echt door het dak gegaan. Dat heeft zoals gezegd gevolgen voor de verhouding tussen politiek en centrale banken.

Het wordt interessant om te zien in hoeverre centrale banken onafhankelijk kunnen blijven en of ze in tijden van lage of negatieve groei door durven gaan met een krap monetair beleid. Het is goed mogelijk dat door dit krachtenspel de inflatieverwachting en rente zullen oplopen. Dat zou het einde betekenen van de goldilocks-economie.

VS-China

Het kan zijn dat de krachtmeting tussen de VS en China via meer concurrentie zorgt voor meer innovaties, maar de risico's overheersen. Reshoring, nearshoring en minder samenwerking zullen zorgen voor een minder efficiënte wereldhandel, meer inflatie en een lagere groei. Allemaal slecht voor de beurs.

Basisscenario

Robeco werkt in zijn analyse met scenario’s. In het basisscenario wordt 2024 een tussenjaar met een milde recessie in de VS en een inflatie die terugzakt tot onder de 2%. Maar dat is slechts van tijdelijke aard, door de hierboven beschreven machtstrijd op drie fronten.

Robeco gaat voor de jaren ná 2024 uit van een inflatie van 2,5% en een gemiddelde groei van de economie (bbp) van 2,3%. Dat is iets minder dan wat beleggers nu verwachten. Toch ligt er voor aandelen in westerse landen nog altijd een behoorlijk aandelenrendement in het verschiet van 5,75%.

Bull-case

Kunstmatige intelligentie (AI) is in 2023 doorgebroken als beleggingsthema, maar economisch gezien is het nog altijd verwaarloosbaar. Maar dat kan zomaar veranderen.

AI kan een echte driver van productiviteit en groei worden. Als bedrijven er op grote schaal gebruik van maken, kan dat bovendien de krapte op de arbeidsmarkt verlichten. Vooral hoger betaalde werknemers zullen hun bargaining power deels verliezen, Dit heeft als neveneffect dat de inflatie daalt en de druk op centrale banken afneemt.

Voor de beurs is dat ideaal. Het voelt bijna alsof Goudlokje weer springlevend is, met een stabiele economie en stijgende huizenprijzen en effecten. Aandelen kunnen in het bull-scenario van 2024 tot en met 2028 met gemiddeld 11% stijgen.

Bear-case

In het berenscenario gaat het de verkeerde kant op met de geopolitiek. Er is niet alleen een technologische wedloop tussen wereldmachten, maar ook een wapenwedloop.

De economische groei keldert tot nog maar 0,5% gemiddeld en de inflatie is met 3,75% veel hoger dan in het basisscenario. De aandelenrendementen vallen vies tegen. Robeco gaat uit van een magere 2,5%.

60/40-portefeuille

Robeco gaat bij het opbouwen van de modelportefeuille uit van het basisscenario, maar weet dat extreme scenario’s - bull of bear - vaak voorkomen.

De 60/40-portefeuille is dan zo gek niet. Er zijn slechts twee beleggingsvormen die in Robeco’s model meer opleveren in een bear-scenario dan in een bull-scenario. Dat zijn investment grade obligaties en staatsobligaties uit rijkere landen.

Investment grade levert in een bull-case 4,25% op en in een bear-case 6%. Bij staatsobligaties stijgt het rendement van 3,25% naar 4,25%. Dat heeft vooral te maken met lagere rentetarieven van centrale banken.

Bij alle andere beleggingen is het rendement tussen een bull- en bear-scenario vaak groot. Het rendement op aandelen uit emerging markets keldert bijvoorbeeld van 15,25% (bull-case) naar 5% (bear-case).

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08:00 Energietransitie: van morele plicht naar beleggingskans
  • 10 dec Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen
  • 03 nov Europa barst van de AI-enablers en -adopters
  • 18 nov Robeco voorziet wereldwijde economische opleving in 2026
  • 26 nov Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 25 september 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Geopolitieke onrust is van ondergeschikt beursbelang
  2. Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  3. Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  4. Must read: Stijgende koersen smaken naar meer
  5. Must read: Kopen op de top is juist slim
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jan

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  2. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08:00

    Energietransitie: van morele plicht naar beleggingskans

    Voor Robeco is klimaatbeleggen geen thematische bijzaak maar de kern van de beleggingsstrategie. Want de energietransitie zal volgens Robeco leiden tot de structurele verandering van markten, sectoren en waardeketens.

  • Impactbeleggen 14 jan

    Impactbeleggen: van niche naar schaal

    Sinds 2019 groeide het kapitaal dat naar impactbeleggingen ging met 19% per jaar. In 2024 bedroeg de totale markt 1,6 biljoen dollar, aldus het Global Impact Investing Network (GIIN).

  • Impactbeleggen 12 jan

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

    Volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea IM pakt het nieuwe pensioenstelsel (Wtp) goed uit voor impactbeleggen. Dat is een gunstige ontwikkeling. "Pensioenfondsen die impact structureel integreren, versterken niet alleen hun portefeuille onder de Wtp, maar dragen ook bij aan een veerkrachtige economie en een leefbare wereld voor toekomstige generaties."

  • Impactbeleggen 05 jan

    Natuur krijgt een prijskaartje

    Water, bodem en biodiversiteit raken schaarser. Dat brengt risico’s én kansen voor beleggers met zich mee. Wat lange tijd nauwelijks werd meegenomen in financiële analyses begint nu door te werken in beleggingskeuzes, aldus BlackRock Investment Institute.

  • Impactbeleggen 24 dec

    “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel”

    Baillie Gifford houdt vast aan een overtuiging die de Schotse vermogensbeheerder al decennia huldigt: bedrijven die grote problemen oplossen, zijn structureel beter gepositioneerd voor groei. Dat maakt impactbeleggen volgens Rosie Rankin, hoofd impactstrategie van Baillie Gifford, tot een no brainer. Rob Stallinga sprak met haar.

  • Impactbeleggen 22 dec

    Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen

    Private equity impactfondsen hebben volgens een recente Amerikaanse studie positieve effecten op de arbeidsomstandigheden. De fondsen investeren vaker in arme buurten en bedrijven waar vrouwen en mensen van kleur duidelijk betere carrièrekansen hebben.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group