hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Zijn aandelen te duur?

Zijn aandelen te duur?

Ondanks dramatische economische cijfers en fors dalende winsten herstelden aandelenbeurzen sterk na de sell-off in maart. Zijn aandelenbeleggers blind voor de negatieve effecten van de coronacrisis? Vier Nederlandse topbeleggers wegen de markt.

14 mei 2020 12:00 • Door Rob Stallinga

Weinig ruimte voor verdere koersstijgingen

Bob Homan, hoofd Investment Office van ING: "Ik denk dat aandelenkoersen na de grote sell-off in maart wat ver naar boven zijn doorgeschoten. De economie zakt op dit moment ongekend hard weg. Zo zal de Europese economie bijvoorbeeld dit jaar naar onze verwachting 7% tot 8% krimpen. Natuurlijk volgt er daarna herstel, maar dat zal geen perfect V-vormig herstel zijn. De rechterpoot van de V zal een lagere hellingshoek hebben dan de linkerpoot."

Bob Homan van ING

"Wetend dat het herstel van de bedrijfswinsten over het algemeen twee keer zo lang duurt als dat van de economie, verwachten we dat bedrijfswinsten pas in 2023 op het niveau van eind 2019 zitten. Zo gerekend is de 9% tot 10% daling van de wereldindex, gerekend vanaf 1 januari dit jaar, niet veel en lopen markten aardig op de zaken vooruit. Dit wordt bevestigd door waarderingen die op basis van de verwachte winsten in tien jaar niet zo hoog zijn geweest als nu."

"Markten lopen aardig op de zaken vooruit"

"Enfin, wij zien weinig ruimte voor verdere stijging van waarderingen. Sterker, wij denken dat de (bedrijfs)economische toekomst enorm onzeker is. Veranderen toekomstige consumptiepatronen? Wat gebeurt er met het toerisme? Grotere onzekerheid betekent dat aandelenbeleggers normaal gesproken een hogere risicopremie verlangen en dat zet een rem op verder stijging van waarderingen."

"Deze rally lijkt gevoed door de opkoopprogramma’s van de centrale banken en door de angst om koerswinsten mis te lopen. Op het moment dat de centrale banken na het aflopen van de lockdowns wat gas terugnemen, valt deze steun weg en moet de markt het op eigen kracht doen. We denken dat de markt dan, en waarschijnlijk al daarvoor, gevoelig is voor een terugval."

"We denken overigens niet dat deze terugval zo diep zal zijn als in maart. Het beleggerssentiment is nog dermate zwak dat veel (professionele) beleggers relatief veel cash aanhouden, die ze bij kansen inzetten. We zien die kansen vooral in die sectoren en aandelen die baat lijken te hebben bij de veranderende consumptiepatronen (IT en online retailers) of die redelijk voorspelbaar zijn (hardware en gezondheidszorg). Bestaande trends zijn door de coronacrisis versneld."

Chart of the day! Wall Street vs Main Street:

30%+ rally vs 30 million+ unemployed

(chart by BofA) pic.twitter.com/IRSVHhWLCV

— jeroen blokland (@jsblokland) May 12, 2020

Reële kans op een nieuwe correctie

Beleggingsstrateeg Corné van Zeijl bij Actiam: "Wereldwijde aandelen zijn sinds de internetbubbel van 2000 nog niet zo duur geweest als nu. De koers-winstverhouding van de wereldaandelenindex staat nu op negentien. Even ter vergelijking: het gemiddelde in de afgelopen vijftien jaar is veertien. De hoge koerswinstverhouding van nu is op zich logisch, want aandelenkoersen stijgen en winstverwachtingen dalen. Die laatste zullen waarschijnlijk nog wel wat verder dalen, want analisten zijn altijd een beetje traag in het aanpassen van hun winstverwachtingen."

"De verklaringen voor de spagaat tussen koersen en winsten zijn divers. Enerzijds komt het omdat beleggers vooral focussen op de toekomst. De sombere economische omstandigheden zijn van dit moment. Nu de lockdowns in de meeste landen versoepeld worden, ontstaat er hoop dat het herstel in de economie zichtbaar wordt. Ook na de kredietcrisis van 2008 was de economische groei matig, terwijl aandelenkoersen het uitstekend deden. Beleggers hebben waarschijnlijk deze les nog in hun achterhoofd zitten. De enorme stimulans vanuit overheden en centrale banken is ook een enorme plus. En als laatste is TINA nog steeds niet dood, zij leeft. De rente blijft zo laag, dat beleggers, toen ze over hun ergste angst heen waren, toch weer in aandelen stapten."

"Maar we verwachten betere instapmomenten dan nu"

"De vraag is of deze omstandigheden blijvend zijn. Wij denken van niet. De enorme fiscale en monetaire hulp is slechts om de schade te beperken. Niet voor niets verwacht het IMF de grootste recessie sinds de jaren 30. Wij denken dat er reële kans is op een nieuwe correctie. Als die er komt, moeten beleggers kijken hoe zwaar de economie is beschadigd. Maar we verwachten betere instapmomenten dan nu. Zoals beursgoeroe Kostolany ooit zei: "De economie en de beurs zijn net een baas en zijn hondje. Soms loopt het hondje voor, soms loopt hij achter." Nu heeft de beurs niet in de gaten dat de economie achteruitloopt."

Beleggingshorizon is doorslaggevend

CIO Wouter Weijand van Providence Capital: "Of aandelenkoersen te hoog zijn, hangt af van de veronderstellingen over het tempo, waarmee de wereld weer uit de startblokken tevoorschijn kan komen. En welke beleggingshorizon wordt gehanteerd is misschien nog beslissender."

Wouter Weijand van Providence Capital

"Als je aandelen waardeert op de cash flows die over de komende tien jaar worden gegenereerd, hoe zwaar weeg je dan die belabberde cash flow van 2020 als je verwacht dat het daarna snel beter zal worden? Natuurlijk gaat het hier om het woordje snel, want als dat herstel in earnings niet later dit jaar inzet maar veel langer gaat duren, dan zal de kortetermijnvrees het winnen van het langeretermijnoptimisme."

"Maar wat zijn de keuzes voor beleggers? Door negatieve yields en renterisico’s vormen staatsobligaties geen alternatief. Credits verdienen in zo’n omgeving evenmin credits. De risk-premium op aandelen, in de vorm van een historisch hoge earnings-yield, maakt het niet makkelijk om fors onderwogen aandelen te gaan. Cash is wellicht de enige optie en dan moet je dus hopen dat je later weer lager kan instappen. In veel markten (behalve tech, healthcare en staples) zijn we nog tientallen procenten verwijderd van de niet-extreme waarderingsniveaus van een paar maanden geleden."

Herstel op indexniveau maskeert rendementsverschillen tussen sectoren

Renco van Schie van Valuedge: "Na de historisch snelle daling van de aandelenmarkt van 24 februari tot 20 maart is het herstel ook ongeëvenaard. De sectoren technologie, gezondheidszorg en consumptiegoederen staan dit jaar positief of laten slechts een klein negatief rendement zien. Financiële waarden en energie daarentegen staan nog steeds meer dan 25% lager dan aan het begin van het jaar."

"Ook regionaal zijn de verschillen groot. De Amerikaanse aandelenmarkt doet het bijvoorbeeld door de grote weging van winnende sectoren veel beter dan het VK waar slecht presterende sectoren oververtegenwoordigd zijn. Door alle verschillen lopen de waarderingen van aandelen ver uiteen."

"Door de extreme verschillen in performance en waarderingen is het dus heel moeilijk om een oordeel te vellen over de vraag of aandelen in algemene zin nu te duur zijn. Omdat de markt altijd vooruitkijkt, is dat afhankelijk van een aantal ontwikkelingen in de komende maanden. Een herstel van de economie is afhankelijk van de snelheid van het heropenen van de economie, een mogelijke tweede golf van besmettingen, en hoelang de overgangsperiode naar een vaccin duurt."

"Tot nu toe hebben de enorme stimuleringen van centrale banken en overheden meer invloed gehad op de financiële markten dan op de reële economie. Dat is logisch als de economie zich in een lockdown bevindt. Daarom lijkt het dat aandelenkoersen op indexniveau zijn losgekoppeld van de realiteit en dat zij te duur zijn."

"Door de extreme verschillen in performance en waarderingen is het heel moeilijk om een oordeel te vellen over de vraag of aandelen in algemene zin nu te duur zijn"

"Door de bijzondere ontwikkelingen dit jaar vinden wij het verstandig om dieper te kijken en niet de hele markt over één kam te scheren. We denken dat aandelenmarkten zijwaarts bewegen in de komende weken, maar zijn optimistischer voor de tweede helft van dit jaar. Uiteindelijk gaat het virus weg, blijven de ongekende stimuleringen en zal een nieuwe periode van voorspoed starten waarin bedrijfswinsten weer zullen stijgen."

"In een optimistisch scenario zien we de grootste kansen in de aandelen die sterk achtergebleven zijn en een lage waardering hebben. In een pessimistisch scenario zijn alle aandelen kwetsbaar, maar denken wij dat de aandelen die beter gepresteerd hebben die trend doorzetten, omdat zij de winnaars van de coronapandemie zijn. Valuedge houdt na het herstel daarom een neutrale aandelenweging, waarbij wij aandelen/sectoren vermijden die in de overgangsperiode naar een vaccin de verliezers zijn van de 1,5 meter-samenleving."

  • Lees ook: Aandelen: wegblijven of heel goed kiezen

Rob Stallinga is financieel journalist. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 12 nov Liquiditeitskado voor de feestdagen
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 14 nov Nasdaq zit in de op een na grootste bullmarkt van 100 jaar
  • 19 nov Er zijn ook nog tal van beleggingskansen buiten AI
  • 24 nov Amundi: AI drijft aandelen ook in 2026 hoger

Onderwerpen

  • aandelen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
Rob Stallinga Geplaatst op 14 mei 2020 12:00 meer
Bio Rob Stallinga is sinds maart 2015 redacteur van IEXProfs. In 2004 werd hij hoofdredacteur van het beleggingsblad Safe. Daarnaast schreef hij voor Quote en andere financiële titels.
Recente columns
  1. Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds
  2. "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"
  3. “Wij leven in een nieuwe tijd”
  4. "Buiten Amerikaanse tech zijn er betere kansen te vinden"
  5. ESG houdt stand te midden van onrust en negatief sentiment
Populaire columns
  1. label connect Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  2. label connect “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
  3. label connect Contrair en succesvol
  4. “Het is fijn om goed te doen”
  5. label connect Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group