hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De drie kapitaalallocatiechecks van een dividendbelegger

De drie kapitaalallocatiechecks van een dividendbelegger

Voordat Reineke Davidsz van het dividendteam van Van Lanschot Kempen een bedrijf nader onderzoekt, wilt ze eerst weten wat een bedrijf met het kapitaal doet. Met een korte checklist kan misallocatie snel worden gedetecteerd en beleggingsongelukken worden voorkomen.

8 augustus 2022 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

“In de huidige bewegelijke tijden op de aandelenmarkt is het nog belangrijker om aandelen zorgvuldig te selecteren. Beleggen in dividendaandelen betekent dat je een scherp beeld hebt van de wijze waarop het management van een bedrijf kapitaal alloceert. Bedrijven selecteren die hier goed in zijn, is een belangrijk onderdeel van onze beleggingsfilosofie.

Wat betreft kapitaalallocatie kan het geld voor vijf zaken worden gebruikt, te weten: investeren in de onderneming zelf, voor onderhoud en het aanjagen van groei. Het geld kan worden ingezet voor fusies en overnames om op die manier de winsten te laten stijgen. Wil het bedrijf zijn aandeelhouders plezieren, dan is er de keuze tussen het uitkeren van dividend of het kopen van eigen aandelen. Ten slotte is er de mogelijkheid om de balans te versterken door schuld af te lossen.

De keuze is lastig, omdat het kapitaal maar één keer kan worden uitgegeven. De juiste verdeling is afhankelijk van het type onderneming, de sector waarin het opereert, en de levensfase waarin het verkeert. Een stabiel volwassen bedrijf zal eerder kiezen voor het uitkeren van dividend en het kopen van eigen aandelen dan een jong en groeiend bedrijf, dat eerder zal gaan voor extra investeringen of het overnamepad zal bewandelen. Groeibedrijven keren in de regel niets tot weinig uit aan hun aandeelhouders.

Reineke Davidsz van Van Lanschot Kempen

Checklist

Om te bepalen of de kapitaalallocatie van een bedrijf prudent is, hebben wij een checklist opgesteld. Daarmee kunnen wij snel bepalen of een bedrijf de moeite waard is om nader te onderzoeken.

Dividend zonder houdbaarheidsdatum

Het eerste waar wij als dividendbelegger naar kijken is of het dividend dat een bedrijf uitkeert houdbaar is ten opzichte van de kasstroom die het genereert. Daarvoor kijken we naar welk deel van de winst uitgekeerd wordt aan aandeelhouders, oftewel de dividend-payout ratio. Bij een cyclisch bedrijf zal de cashflow dalen als een recessie voor de deur staat. Een dalende cashflow leidt bij gelijkblijvend dividend automatisch tot een hogere payout ratio. Bij een te hoge payout ratio ontstaat het gevaar dat een bedrijf gedwongen zal zijn om het dividend te korten of zelfs te schrappen.

We werken niet met een eenduidig maximum, maar een hoge payout ratio is duidelijk een rode vlag. Beleggers in stabiele bedrijven hoeven zich over een te hoge ratio niet snel zorgen over te maken. Als winsten in alle economische situaties stabiel doorlopen, dan is een dividend prima te betalen. Zo heeft het defensieve consumentenbedrijf PepsiCo een relatief hoge payout maar dat is met de onderliggende business en stabiele kasstromen prima houdbaar.

"Een hoge payout ratio is duidelijk een rode vlag"

Waardecreërend vermogen

Als een bedrijf waarde wil toevoegen, dan moet het rendement op geïnvesteerd vermogen hoger liggen dan de kosten van kapitaal. Is het rendement robuust, dan is er winst- en dividendgroei te verwachten. Ligt het echter onder de kosten van kapitaal, dan is een bedrijf waarde aan het vernietigen. In dat geval moeten beleggers er niet raar van opkijken als dividend wordt verminderd of geschrapt.

Als dividendbelegger wil ik echt niet alleen maar dat bedrijven elke euro uitkeren aan de aandeelhouders. Een bedrijf dat hoge rendementen op investeringen kan boeken, kan in de toekomst namelijk nóg meer dividend uitkeren. Bijzonder is hoe Triton, een cyclisch container-leasing-bedrijf zijn kapitaal alloceert. Dat is helemaal afhankelijk van de cyclus. In tijden dat er rendabele investeringsmogelijkheden zijn, investeert het management veel in het eigen bedrijf. In tijden dat die er niet zijn, koopt het juist eigen aandelen in. Met deze kapitaaldiscipline kunnen zij over de tijd heen relatief veel waarde toevoegen.

Gezonde balans

Het laatste punt: hoeveel schuld staat er op de balans? Met veel schuld is er voor het management minder ruimte om fouten te maken. In de afgelopen jaren van lage rente was het aantrekkelijk om met extra schuld bedrijven of eigen aandelen te kopen, of stuk te slaan op projecten, vaak ver in de toekomst, met twijfelachtige rendementen. Met de hogere rentestanden is dat niet langer het geval. Gelukkig is er van de kredietcrisis geleerd. Banken en verzekeraars hebben te maken gekregen met strenge kapitaaleisen. Maar ook huizenbouwers hebben hun lesje geleerd. Die hebben nu juist netto cash op de balans staan.

Een van de grootste bouwbedrijven in het VK is Taylor Wimpey. Dat heeft nog meer cash dan schulden op de balans. Dit is op zich heel veilig in donkere tijden, maar wellicht te conservatief. Daarom reageerden we eerder dit jaar positief op het nieuws dat er ruimte was voor een aandeleninkoopprogramma.

Wij zeggen niet dat een bedrijf geen schuld mag hebben, maar het moet wel in verhouding staan met de inkomsten. Hoeveel schuld wenselijk is, hangt af van het type bedrijf en de sector. Met name voor cyclische bedrijven kan een hoge schuldratio een risico zijn. Dividendbeleggers weten: als de bedrijfsschuld niet langer houdbaar is, dan is dividend het eerste dat eraan gaat.

"Wij zeggen niet dat een bedrijf geen schuld mag hebben, maar het moet wel in verhouding staan met de inkomsten"

Stofkam

Genoemde drie indicatoren geven een snel beeld of het management goed met het bedrijfskapitaal omspringt. Ze scheiden het kaf van het koren. Daarna begint voor mij pas de diepere fundamentele analyse van een bedrijf.”


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 20 mrt “Dividendbeleggen is betaald worden voor het wachten”
  • 13 jun Mijd geliquideerde en daarna gefuseerde fondsen
  • 21 mei Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  • 21 mei “Niemand wil nog beleggen in een black box”
  • 08 apr Met economische logica heeft dit weinig van doen

Onderwerpen

  • fondsen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 8 augustus 2022 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  2. label connect "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. label connect De wraak van de thuisspelers
  4. label connect "Trumps dollarstrategie leidt tot nieuw valutalandschap"
  5. "Economische risico’s uitzonderlijk hoog"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  4. Het enorme potentieel van nature-based finance
  5. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven

Meest gelezen

  1. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  2. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group