hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Het Indiase beleggerswalhalla

Het Indiase beleggerswalhalla

Siegfried Kok van fonds OBAM breekt een lans voor Indiase aandelen. Het rijtje argumenten om te rekenen op verder stijgende Indiase beurskoersen is lang.

12 juli 2023 08:00 • Door Siegfried Kok

Afgelopen maand kwam het nieuws dat India China heeft ingehaald als land met het grootste aantal inwoners. Naar schatting van de Verenigde Naties wonen er meer dan 1,4 miljard inwoners in het Zuid-Aziatische land. Daarmee is 1 op de 6 mensen op de wereld Indiër. India profiteert daarmee van een gunstige jongere demografische opbouw.

"1 op de 6 mensen op de wereld is Indiër"

Maakt dat India ook een aantrekkelijk land om in te beleggen? Afgaande op de afgelopen 3 jaar wel. De Indiase beurs was namelijk de best presterende van de grotere beurzen wereldwijd, gevolgd door Zuid-Afrika, Saudi-Arabië en de VS. Ook op de langere termijn presteert de beurs van India goed.

Positieve veranderingen

Het succes van Indiase aandelen is deels te verklaren door een aantal positieve veranderingen in overheids- en centrale bankenbeleid in de afgelopen jaren. Volgens een rapport van Morgan Stanley (How India has Transformed in Less than a Decade) heeft een aantal maatregelen meegeholpen aan de Indiase outperformance.

1. Verlaging tarieven vennootschapsbelasting
In september 2019 heeft de overheid de vennootschapsbelasting verlaagd, waardoor het effectieve belastingtarief van 35% naar 25% is gegaan, vergelijkbaar met die van andere Aziatische economieën.

2. Vereenvoudiging van het belastingstelsel 
Hierdoor zijn de Indiase belastinginkomsten fors gestegen zijn.

3. Invoering van de Insolventie & Faillissement Code (IBC)
Deze hervorming zorgde ervoor dat het schuldenprofiel van de financiële sector verbeterde en leidde ook tot sterkere bedrijfsbalansen.

4. Creatie van een grote binnenlandse spaarpot
De overheid stond pensioenfondsen in 2015 voor het eerst toe om in aandelen te beleggen.

Tevens is het markttoezicht verscherpt door de toezichthouder en is er meer transparantie in de verslaggeving van bedrijven. Naast deze overheidsmaatregelen zijn de directe buitenlandse investeringen fors toegenomen. Dit geldt ook voor de investeringen in infrastructuur.

In de afgelopen jaren heeft de overheid zich ingezet om meer snelheid te maken met het moderniseren van de infrastructuur. Dit is lang een knelpunt in India geweest, waar veel plannen door bureaucratie en oneindig veel regels niet of veel later werden uitgevoerd.

Indias aandelen hoog gewaardeerd

Uiteindelijk hebben veel van deze maatregelen geleid tot een versnelling van de winstgroei van Indiase bedrijven, wat over het algemeen een goede verklaring is voor sterke prestatie van de Indiase beurs. 

De sterke rally op de Indiase beurs van de afgelopen jaren heeft er ook voor gezorgd dat de waardering van Indiase aandelen historisch gezien op een hoog niveau liggen. De verwachtingen qua toekomstige winstgroei zijn hoog en dit kan leiden tot teleurstellingen wanneer die hoge groei niet gehaald wordt.

Indiase hoofdindex BSE Sensex 30 staat op recordstand

Gebrekkige transparantie

Tevens kampt India zo nu en dan nog met corporate governance-problemen. Dit is vaak terug te voeren op enerzijds de verschillende staatsbelangen in diverse grote bedrijven en veel beursgenoteerde familiebedrijven (zogenaamde promoters) op de Indiase beurs. Er is daarbij vaak nog steeds een gebrek aan transparantie, maar ook worden sommige van deze bedrijven niet altijd in het belang van de minderheidsaandeelhouders bestuurd.

Het Adani imperium van Gautum Adani (rijkste man van India) is daar recentelijk nog een voorbeeld van geweest, al is er tot dusver nog niet veel bewezen van alle aantijgingen tegen het bedrijf. De koers van Adani Group kelderde echter wel na beschuldigingen over gebrek aan transparantie, te hoge schuldenpositie en onvolledige accounting van het familiebedrijf.

Op het gebied van governance is er de afgelopen jaren wel flinke vooruitgang geboekt waarbij bijvoorbeeld rapportageverplichtingen flink zijn toegenomen.

"Op het gebied van governance is er de afgelopen jaren wel flinke vooruitgang geboekt"

Blijft Modi?

Verder zijn er volgend jaar verkiezingen in India. De verwachting is dat de huidige president Modi de verkiezingen gaat winnen, wat weer voor een lange tijd politieke stabiliteit zou betekenen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou de beurs in India op korte termijn flink kunnen corrigeren, aangezien Modi de architect is geweest van het huidige economische succes.

Tenslotte blijft India gevoelig voor overstromingen, waardoor voedselprijzen sterk kunnen stijgen, met economische implicaties.

Fraaie economische vergezichten

Blijft India de komende tien jaar een Walhalla voor beleggers? Op dit moment is India één van de snelst groeiende landen wereldwijd met een verwachte economische groei van 6-7% voor de komende jaren. Daarbij blijft de huidige inflatie van 4% redelijk binnen de perken waarbij de centrale bank de inflatie tussen de 2-6% probeert te houden. Daarmee kan India de komende jaren de op twee na grootste economie ter wereld gaan worden. Het inkomen per hoofd van de bevolking in India zal naar verwachting stijgen van $2.200 tot $5.200, wat een sterke stimulans aan de economie zal gaan geven.

Tevens gaat India profiteren van de overgang naar een multipolaire wereld waarbij India één van de machtsblokken zou kunnen worden. Deze trend is versneld als gevolg van de handelsspanningen tussen de VS en China en pandemische verstoringen in de toeleveringsketen. Hierdoor wordt India (na Vietnam) de volgende die gaat profiteren van de diversificatie van bevoorradingsketens waarbij er alternatieven voor China worden gezocht.

Recentelijk heeft Apple bijvoorbeeld een deel van haar China productie naar India verplaatst en heeft Biden zijn pijlen op India gericht met zijn AI (Amerika-India) campagne.

Modi en Biden gaan voor AI
Modi en Biden

Versnelling winstgroei

Nu betekent een sterke economische groei niet automatisch sterke rendementen op de beurs. Het positieve echter is wel dat de gemiddelde winstgroei van bedrijven de afgelopen jaren is versneld. Mochten Indiase bedrijven dat volhouden, dan zullen de waarderingen bij gelijk blijvende koersen automatisch lager komen te liggen.

Daarbij komt dat India een idiosyncratische belegging is, wat vanuit diversificatie ook een voordeel oplevert. Als de verkiezingen volgend jaar geen grote veranderingen teweeg brengen, kan India nog wel een tijdje het Walhalla voor beleggers blijven, gelet op alle positieve onderliggende fundamenten.

  • Goldman Sachs: Indiase economie passeert in 2075 die van de VS
De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 18 mrt Positieve berichten uit de gezondheidssector
  • 27 jan Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  • 04 dec De 5 megathema's van Capital group
  • 24 okt De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  • 21 aug De Indiase markt is echt anders

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Siegfried Kok Geplaatst op 12 juli 2023 08:00 meer
Bio Siegfried Kok is al 24 jaar actief als belegger, o.a. bij Kempen, ABN Amro Asset Management en BNP Paribas Asset Management. Als Senior Portfoliomanager is hij ruim 10 jaar medeverantwoordelijk voor het bekende OBAM-fonds, waarvan OBAM Investment Management sinds 2,5 jaar de nieuwe Nederlandse beheerder is. OBAM is een van de oudste beleggingsfondsen van Europa, en belegt wereldwijd in aandelen van kwalitatief hoogwaardige bedrijven.
Recente columns
  1. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
  2. Positieve berichten uit de gezondheidssector
  3. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  4. Trumponomics 2.0: volatiliteit verzekerd
  5. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
Populaire columns
  1. AI ontketent een revolutie in de gezondheidszorg?
  2. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  3. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
  4. Trumponomics 2.0: volatiliteit verzekerd
  5. Levert een belegging in water goud op?

Meest gelezen

  1. Must Read 09:50

    Must read: Trump stuurt aan op een recessie
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 22 mei

    Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?

Assetallocatie

  • Assetallocatie 22 mei

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group