hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Beleggen in mijnbouwbedrijven is zelden een goed idee

Beleggen in mijnbouwbedrijven is zelden een goed idee

Veel beleggers in grondstoffenbedrijven verwachten dat de energietransitie een nieuwe sypercyclus voor grondstoffen uitlokt. Siegfried Kok van OBAM is sceptisch. Zelfs als grondstoffenprijzen stijgen, is het volgens hem niet altijd verstandig om in mijnbouwers belegd te zijn

12 maart 2024 08:30 • Door Siegfried Kok

Terwijl de goudprijs deze week het hoogste niveau ooit bereikte, moest ik terugdenken aan de herfst van 2006 toen ik een bedrijfsbezoek bracht aan een goudmijn in Zuid-Afrika. Met een treintje gingen we diep de mijn in. Het was heet en de omstandigheden waren zwaar, terwijl ik niet eens aan het werk was. Er waren dan ook continu stakingen van de arbeiders voor een hoger loon en betere werkomstandigheden. De fundamenten voor de goudprijs waren sterk en goud verdriedubbelde dan ook in waarde in de jaren erna.

Maar gingen deze bedrijven daar ook van profiteren? Niet echt. De aandelenkoersen van Zuid-Afrikaanse goudmijnbedrijven bleven fors achter bij de goudprijs. Hier waren verschillende oorzaken voor: de goudproductie viel tegen, de kosten stegen sterk, en er moest meer afgedragen worden aan de overheid.

Ook in de afgelopen jaren heeft de goudprijs het heel goed gedaan op de beurs, voornamelijk als bescherming tegen inflatie. Echter, de grootste Amerikaans goudbedrijven, zoals Newmont en Barrick Gold, lieten een dramatisch koersontwikkeling zien.

Mijnbouwbedrijven onder druk

Dit patroon zien we bij veel grondstofbedrijven. Wanneer bedrijven te veel beginnen te verdienen aan de grondstoffen, dan grijpt de overheid vaak in met verhoogde belastingen of royalties.

Ook tegenvallende productievolumes zijn een terugkerend fenomeen, want over het algemeen zijn de bedrijven veel te optimistisch over hoeveel grondstoffen ze uit een mijn kunnen halen. Vaak wordt de kwaliteit van het erts steeds minder, aangezien de hoogste kwaliteit vaak als eerste uit de grond gehaald wordt.

Tenslotte nemen de kosten van het uit de grond halen van de grondstoffen flink toe, wat drukt op de winstmarges.

Dat was de Chinese grondstoffenhonger

De energietransitie wordt vaak aangehaald als de trigger voor een nieuwe supercycle voor grondstoffen. De vorige supercycle was tijdens de industrialisatie van China aan het begin van deze eeuw. De grootste grondstoffenbedrijven, zoals Rio Tinto en BHP Group, profiteerden sterk van de hoge vraag en van de hoge prijs van ijzererts en koper. In die tijd was de correlatie tussen de waarde van de koers en de waarde van de grondstof wel hoog. China vertegenwoordigde daarbij meer dan de helft van de wereldvraag naar bijvoorbeeld koper.

Nu China wel een beetje uitgebouwd is en, sterker nog, in een vastgoedcrisis is beland, staat de vraag naar grondstoffen vanuit China onder druk.

Energietransitie vraagt om veel koper en lithium 

Voor de energietransitie zijn veel extra metalen nodig, in sommige gevallen ook meer zeldzame metalen. Dit geldt niet alleen voor de productie van elektrische auto’s, maar ook bijvoorbeeld voor windmolens. Voor elektrificatie is koper een belangrijkste grondstof voor de infrastructuur en (groene) elektriciteit wordt door sommigen gezien als de vervanging van olie als energiebron.

Er wordt al jaren een aanbodtekort van koper voorspeld, waardoor de prijs fors op zou kunnen lopen. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor lithium, waar batterijen uit gemaakt worden. Het aantal bedrijven dat je kunt kopen op de beurs met exposure naar koper en bijvoorbeeld lithium is beperkt. Diegene die er zijn, opereren vaak ook in landen waar de arbeidsomstandigheden slecht zijn en/of waar governance problemen zijn.

"Er wordt al jaren een aanbodtekort van koper voorspeld"

Tevens vergt de uitbreiding van kopermijnen en de aanleg van nieuwe kopermijnen vele jaren. Het opschroeven van de productie kan dus niet zomaar, waardoor er tekorten zouden kunnen ontstaan. Voorwaarde hiervoor is wel dat de aantrekkende vraag vanuit elektrificatie doorzet en dat deze de lagere vraag vanuit China kan opvangen.

Substitutiegevaar

Gevaar van substitutie van grondstoffen dreigt vaak wanneer de prijzen te hoog worden of bijvoorbeeld wanneer er problemen met mensenrechten zijn of met het milieu.

Kobalt is zo’n metaal, dat gebruikt wordt om batterijen te maken. Het grootste deel van de kobaltvoorraden liggen in de Congo, waar milieu- en mensenrechten ver te zoeken zijn. Elon Musk is daarom bezig om kobaltvrije batterijen te ontwikkelen en ook wordt er door batterijfabrikanten steeds minder kobalt gebruikt.

Er leek de afgelopen jaren een groot tekort aan lithium te ontstaan. Echter de transitie naar elektrische auto’s lijkt minder snel te gaan en lithium blijkt ook gewonnen te kunnen worden als bijproduct bij het winnen van olie. Dit zou in de toekomst voor veel extra aanbod kunnen zorgen. De lithiumprijs is mede hierdoor in de afgelopen maanden met meer dan 50% gedaald, waardoor aandelen van lithiumbedrijven flink naar beneden zijn gekomen.

Eindoordeel 

Vaak is de correlatie van de aandelen van mijnbouwbedrijven met de grondstofprijzen groter wanneer prijzen naar beneden gaan dan wanneer deze stijgen. Het kopen van aandelen van bedrijven met exposure naar een bepaalde grondstof, is dan ook vaak niet de beste manier om te profiteren van de waardestijging van de onderliggende grondstof.

De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 01 mei Next Gen wil vooral heel snel rijk worden
  • 02 mei Recent Amerikaans krimpcijfer was totaal irrelevant
  • 05 mei Typisch geval van een bear market-rally
  • 07 mei Innovatie en overheidshulp houden Chinese economie overeind
  • 08 mei Handelsoorlog versterkt Chinese deflatie

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  2. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
  3. 08 apr
    Belastingen, leugens en ideologie
Meer van onze partners
Siegfried Kok Geplaatst op 12 maart 2024 08:30 meer
Bio Siegfried Kok is al 24 jaar actief als belegger, o.a. bij Kempen, ABN Amro Asset Management en BNP Paribas Asset Management. Als Senior Portfoliomanager is hij ruim 10 jaar medeverantwoordelijk voor het bekende OBAM-fonds, waarvan OBAM Investment Management sinds 2,5 jaar de nieuwe Nederlandse beheerder is. OBAM is een van de oudste beleggingsfondsen van Europa, en belegt wereldwijd in aandelen van kwalitatief hoogwaardige bedrijven.
Recente columns
  1. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
  2. Positieve berichten uit de gezondheidssector
  3. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  4. Trumponomics 2.0: volatiliteit verzekerd
  5. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
Populaire columns
  1. AI ontketent een revolutie in de gezondheidszorg?
  2. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  3. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
  4. Trumponomics 2.0: volatiliteit verzekerd
  5. Levert een belegging in water goud op?

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 13 mei

    Must read: China heeft gewonnen
  3. Must Read 14 mei

    Must read: Deal VS en China kwam geen moment te vroeg

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group