hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Portefeuille-allocatie in onzekere tijden

Portefeuille-allocatie in onzekere tijden

Mede door de enorme terugval van liquiditeit is de wereldwijde economische groei volgens Gerben Lagerwaard van State Street Global Advisors dit jaar én volgend jaar kwetsbaar. Voor institutionele beleggers heeft hij vijf duidelijke allocatie-adviezen om deze periode goed door te komen.

29 mei 2023 08:00 • Door Gerben Lagerwaard

1. Hoge rendementen in kortlopende Amerikaanse vastrentende waarden

De belangrijkste cyclische trends die beleggers de komende zes tot twaalf maanden kunnen verwachten zijn lagere rentes, steilere curves en wijdere spreads. Omdat de rest van de wereld een inhaalslag maakt op het verkrappingsbeleid van de Fed geven wij de voorkeur aan obligaties in de VS boven die in Europa of Japan.

In vergelijking met de afgelopen kwartalen zien wij nu weer meer mogelijkheden in vastrentende waarden. Het toevoegen van duration is zinvol en wij concentreren ons op middellange looptijden omdat de koers en de timing van centrale banken onzeker blijven en obligaties met langere looptijd minder waarde bieden. Wij blijven voorzichtig ten aanzien van bedrijfsobligaties waar onze voorkeur ligt op hogere kwalitiet, lagere beta en investment grade obligaties boven high yield.

Beleggers op zoek naar rendement moeten hun portefeuilles voorbereiden op de naderende piek van het rentebeleid: liquiditeit behouden en geduld bewaren in het signaleren van instapmomenten. Met dit in het achterhoofd moeten beleggers meer cash, hypotheek gedekte effecten en dividendaandelen aanhouden. De hogere rendementen in Amerikaanse en vooral kortlopende obligaties bieden beleggers de kans om hun portefeuille opnieuw te bekijken.

"Beleggers op zoek naar rendement moeten hun portefeuilles voorbereiden op de naderende piek van het rentebeleid"

2. Voorkeur voor Europese aandelen

Wij denken niet dat de aandelenrally de rest van 2023 kan aanhouden en verwachten een verdere verzwakking van de Amerikaanse bedrijfsresultaten. Wij maken ons zorgen over de verslechterende fundamentals, een zwakkere vraag naarmate de rente verder oploopt en de verhoogde druk op de marges door de nog steeds hoge inflatie.

Maar wij zijn optimistischer over Europese aandelen. De Europese winst- en omzetverwachtingen blijven opwaarts verrassen en de markten in de regio bieden een aanzienlijke korting ten opzichte van Amerikaanse aandelen. Een bescheiden inflatoire omgeving is ook gunstig voor waarde-aandelen die in Europese indices een relatief grote weging hebben.

"Europese aandelen bieden een aanzienlijke korting ten opzichte van Amerikaanse aandelen"

Hoewel ook value uit opkomende markten aantrekkelijk blijft en de kwaliteitsfactoren nu positief zijn, denken wij dat het zwakke prijsmomentum en het negatieve sentiment de algemene vooruitzichten schaden. Maar er zijn redenen om optimistisch te zijn over China, zoals ik nog zal uitleggen.

3. Aan de zijlijn blijven totdat de groei in China zichtbaar is

De heropening van China en het streven om via het monetaire en fiscale beleid een groei van 5% te realiseren, vormen een tegenwicht voor de gemengde vooruitzichten elders in opkomende markten. Wij staan echter liever aan de zijlijn totdat er meer duidelijkheid is over de haalbaarheid van de Chinese groeidoelstellingen. Tegelijkertijd blijven we ook de delicate relatie tussen de VS en China in de gaten houden.

Voor Chinese aandelen zien wij een stijging van zowel multiples als winsten. De consumentensectoren zouden het meest moeten profiteren van het door de consumptie gedreven herstel, terwijl de inspanningen om de toeleveringsketens terug te halen bepaalde technologienamen een duw zouden moeten geven.

4. Blijf voorbereid op een verzwakking van de USD

Met betrekking tot valuta's verwachten wij dat de USD neerwaarts beweegt. Dat geeft rugwind aan rendementen op niet-afgedekte, niet-Amerikaanse activa ten opzichte van Amerikaanse activa. Beleggers met een langetermijnhorizon kunnen dus overwegen hun posities in USD te beperken.

Voor de komende zes tot negen maanden geven wij vanwege het verhoogd risico op een ernstige economische vertraging de voorkeur aan de euro en de Japanse yen. Deze bieden de beste bescherming bij een harde landing van de wereldeconomie, problemen met het Amerikaanse schuldplafond of bij een geopolitieke schok.

"De euro en de Japanse yen bieden de beste bescherming bij een harde landing van de wereldeconomie"

5. Bescherming tegen neerwaartse risico’s als must-have

Onzekerheid en volatiliteit blijven een vast onderdeel van de financiële markten. Om de volatiliteit te doorstaan, raden wij beleggers aan om voor hun portefeuilles neerwaartse bescherming te overwegen.

Voor beleggers is het de grote vraag of de langdurige en gestage opwaartse marktstijging voorafgaand aan de meest recente terugval plaats maakt voor neerwaartse bewegingen of een meer langdurige daling. De bescherming tegen die neerwaartse beweging zou daarom ook een fundamenteel onderdeel van de portefeuille-allocatie moeten zijn.

State Street Global Advisors breng binnenkort zijn halfjaarlijks Global Markets Outlook uit, waar Gerben Lagerwaard voor deze column de nodige informatie heeft gehaald.

Deel via:

Lees meer

  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • State Street Global Advisors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
Gerben Lagerwaard Geplaatst op 29 mei 2023 08:00 meer
Bio Gerben Lagerwaard werkt ruim 25 jaar in de financiële industrie. Begonnen op de trading afdeling, vervolgens naar de dealing room om sell side, equity sales te bedrijven. Nu is hij al ruim 10 jaar werkzaam i bij vermogensbeheerder State Street Global Advisors. In zijn huidige rol is hij verantwoordelijk voor alle relatie management and business development activeiten van en naar institutionele beleggers in continentaal Europa.
Recente columns
  1. Pas op voor volatiliteit
  2. "Europese aandelen winnen terrein"
  3. Wie krijgt gelijk: Wall Street of Main Street?
  4. Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen
  5. Europa slaat terug
Populaire columns
  1. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
  2. De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  3. Grijze zwanen om rekening mee te houden
  4. Amerikaanse smallcaps kunnen rallyen
  5. Slim meeliften met de techtrend

Meest gelezen

  1. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  2. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group