hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  De postmoderne portefeuilletheorie (met crypto's)

De postmoderne portefeuilletheorie (met crypto's)

De moderne portefeuilletheorie is niet meer zo modern. Wat ontbreekt zijn beleggingen met een hoge risk-reward-ratio. Crypto's bieden die aanvulling.

8 april 2022 09:00 • Door IEXProfs Redactie

De moderne portefeuilletheorie (MPT) uit 1952 betekende een revolutie voor het professionele vermogensbeheer. Grondlegger Harry Markowitz werd ervoor beloond met een Nobelprijs.

De theorie wordt tot op heden gebruikt door institutionele beleggers, maar is hij nog wel van deze tijd?

Het komt er bij MPT op neer dat een goede beleggingsportefeuille ten eerste breed gespreid is over aandelen, obligaties en eventueel een paar alternatieven zoals vastgoed, grondstoffen of hedgefunds.

Brede spreiding

Ten tweede is de portefeuille gespreid over investeringen met hoge en lage risico’s en hoge en lage verwachte rendementen.

Het mooie is dat er door de brede spreiding in theorie meer risico kan worden genomen bij een hoger rendement, zonder dat de klant daar veel van merkt in de vorm van een hoge volatiliteit.

Van modern naar postmodern

Er zijn de laatste jaren twijfels gerezen of de MPT nog wel werkt. Vooral de klassieke portefeuilleverdeling van 60% aandelen en 40% obligaties wordt regelmatig ter discussie gesteld.

Dat heeft veel te maken met de gestegen waardering van aandelen en obligaties mede door de lage rente. Beleggers zijn daardoor min of meer gedwongen om meer risico's te nemen zonder dat daar veel extra rendement tegenover staat.

Lage rente

Het meest simpele voorbeeld zijn staatsobligaties. Die hebben weliswaar een laag risico, maar ze leveren ook niks op.

Beleggers moeten daarom op zoek naar alternatieven, maar die zijn duur. De rente op bedrijfsobligaties is bijvoorbeeld ook sterk gedaald. 

Volgens Grayscale Research - een vermogensbeheerder gespecialiseerd in cryptomunten - is de situatie zo anders dan in de jaren 50 dat er een nieuwe theorie nodig is, waarin cryptobeleggingen een belangrijke rol spelen. “Wij noemen het de postmoderne portefeuilletheorie.” 

Crypto’s

Volgens Grayscale zijn crypto’s op verschillende manieren een verrijking voor de MPT.

Ten eerste hebben ze een ander risico/rendement-profiel dan aandelen. De afgelopen tien jaar hadden ze een heel hoog rendement bij een even zo hoge volatiliteit (risico), wat een schaarse combinatie was de laatste jaren.

Zelfs de Amerikaanse technologieaandelen bleven qua rendement en volatiliteit ver achter bij de crypto's. Het is feitelijk een hele nieuwe assetclass, die een volgende fase inluidt voor de digitale revolutie. Grayscale noemt het Web 3.0.

Ten tweede kunnen crypto’s bescherming bieden tegen geldontwaarding, omdat ze niet verbonden zijn aan een monetaire autoriteit. En tenslotte is een voordeel dat ze (tot op heden) weinig correlatie vertonen met de rest van de beurs. 

Paar procent

Grayscale pleit er niet voor om modelportefeuilles helemaal vol te stouwen met cryptobeleggingen. De vermogensbeheerder denkt eerder aan een percentage van 1% tot 5%, dat eventueel gaandeweg verhoogd kan worden als de cryptomarkt groter wordt. Dat zou het risico-rendementsprofiel van modelportefeuilles ten goede komen.

Hier vindt u het hele rapport.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 28 apr Bitcoins gaan als techaandelen over de toonbank
  • 10 feb Meer cryptowinst ligt voor de hand
  • jun '24 Bitcoin? Beperk het tot een minimum en alleen voor de lange termijn
  • mei '24 Vastgoed, crypto's en high yield zijn slechte diversificators
  • mrt '24 DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille

Onderwerpen

  • vermogensbeheer

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 8 april 2022 09:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?
  2. KKR is positiever dan een paar maanden geleden
  3. Must read: Beursbubbels zijn goed
  4. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  5. Must read: Iedereen is dus short dollar
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. De risico's die duurzame beleggers nemen
  5. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 20 mei

    Must read: Iedereen is dus short dollar

Assetallocatie

  • Assetallocatie 22 mei

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group