hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Het is oppassen geblazen in de obligatiemarkt

Het is oppassen geblazen in de obligatiemarkt

Roger Hallam en Kelly Gemmell van Vanguard hebben duidelijke ideeën over de obligatiemarkt. Staatsobligaties, de veiligste bedrijfsobligaties én opkomende marktenschulden in lokale valuta staan op de kooplijst. "Tegen een achtergrond van wereldwijde monetaire verkrapping zullen niet alle emittenten even goed de storm van stijgende financieringskosten doorstaan."

3 november 2022 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"Wereldwijd hebben obligatiebeleggers het dit jaar zwaar te verduren gehad, met een daling van de Bloomberg Global Aggregate Bond Index met 3,86% in het derde kwartaal en 13,79% tussen begin dit jaar en eind september. Door de sterk gestegen rentes zijn de risico-rendementsprofielen van verschillende sectoren van de obligatiemarkt inmiddels wel aantrekkelijker dan zes maanden geleden.

Dat de rente stijgt, is te danken aan de centrale banken. Onder leiding van de Amerikaanse Federal Reserve (Fed) blijven ze de rente verhogen om de inflatie te bestrijden, en dus stijgen ook de yields van obligaties. Daarnaast maken de centrale banken inmiddels een einde aan het ultra-accommoderende beleid, door de balansen te verkleinen via zogenaamde kwantitatieve verkrapping. Het huidige doel van de Fed bijvoorbeeld is om de omvang van haar balans elke maand met 95 miljard dollar te verminderen.

Nieuw tijdperk

De verandering van monetair beleid luidt een nieuw tijdperk in, waarin markten veel minder tolerant zijn voor misstappen die in eerdere omstandigheden waren vergeven. De forse verkoop van Britse staatsobligaties is symptomatisch voor deze nieuwe, moeilijkere marktomgeving. De markten kijken voortaan met een vergrootglas naar eventuele managementfouten en naar de fundamentele zwakte van emittenten. Gedegen je huiswerk doen wordt hierdoor nog belangrijker.

"Markten zijn veel minder tolerant voor misstappen"

De vraag is ook hoe de financiële wereld, die gewend is aan soepel monetair beleid en lage rentes, verder zal reageren op het nieuwe verkrappende beleid. Zo zijn alternatieve en private obligatiemarkten de afgelopen jaren een steeds belangrijker onderdeel van het financiële ecosysteem geworden.

Daarnaast heeft de enorme verkoop van obligaties liquiditeitsproblemen blootgelegd. Als tegenpartijen in een bepaalde financiële keten gedwongen worden om snel na elkaar activa te verkopen, dan kan dat duidelijk grote marktbewegingen veroorzaken. Ofwel, beleggers moeten zich met andere woorden opmaken voor meer volatiliteit.

Het huidige klimaat brengt ook wat positiefs mee: de risico-rendementsprofielen van de verschillende segmenten van de markt - denk aan staatsobligaties, bedrijfsobligaties en obligaties van opkomende markten - zijn aantrekkelijker dan zes maanden geleden.

Staatsobligaties als risicodemper

De waarderingen van staatsobligaties zijn duidelijk verbeterd. Zo bleef het rendement op Amerikaanse tienjaars jarenlang onder de 2% en bleef het achter bij het dividendrendement van de S&P 500-aandelenindex. Maar eind september was het rendement op tienjarige staatsobligaties ongeveer het dubbele van het dividendrendement van de S&P 500.

Meer rente dan dividend

Bedrijfsobligaties: keuze voor kwaliteit

Bedrijfsobligaties kennen nog steeds uitdagingen. De spreads zijn toegenomen en kunnen verder oplopen naarmate de economische groei vertraagt en een recessie doorzet. Desondanks zorgen de hogere yields voor een betere absorptie van de schokken op de markten. Veel investment-grade bedrijven hebben hun sterke balansen behouden en zijn gedisciplineerder geweest in hun financiering dan in voorgaande cycli. Wij achten daarom een brede golf van ratingverlagingen onwaarschijnlijk.

 

"Een brede golf van ratingverlagingen is onwaarschijnlijk"

Vanuit een risico-rendementsperspectief geven wij de voorkeur aan een kernallocatie naar defensieve kredieten van hogere kwaliteit die minder gevoelig zijn voor een verzwakkende wereldeconomie.

Zo heeft de high-yieldmarkt het afgelopen decennium verschillende wanbetalingscycli doorgemaakt. De sector is daardoor veerkrachtiger geworden, maar over het algemeen bieden de huidige spreadniveaus niet voldoende compensatie voor de risico's. Onze voorkeur gaat uit naar de tranches van hogere kwaliteit binnen de high yield bonds, waarbij een juiste selectie van effecten de komende kwartalen waarschijnlijk de belangrijkste aanjager van het rendement zal zijn.

Obligaties opkomende markten ogen aantrekkelijk

Ondertussen zien de waarderingen van obligaties uit opkomende markten er over het algemeen aantrekkelijk uit. Wel is er sprake van een brede spreiding tussen emittenten en is selectiviteit geboden als het gaat om highyieldobligaties uit opkomende markten.

Nu de Fed het einde van haar serie renteverhogingen nadert, zijn er extra kansen te verwachten in leningen van opkomende markten in lokale valuta, terwijl valutablootstelling ook waarde kan bieden als de Amerikaanse dollar begint te verzwakken.

Obligatielessen

 

Voor actieve beleggers brengt de recente inzinking van staatsobligaties een aantal belangrijke lessen met zich mee. Grote over- of onderwegingen, bedoeld om extra rendement te genereren, kunnen het misschien goed doen in rustige tijden, maar hebben een grote kans om te falen tijdens meer volatiele periodes. De recente wanorde op de Britse obligatiemarkten is een perfect voorbeeld van een dergelijke omgeving.

Een andere les betreft de selectie van obligaties. Tegen een achtergrond van wereldwijde monetaire verkrapping zullen niet alle emittenten even goed de storm van stijgende financieringskosten doorstaan. Daarom is een defensieve, gedisciplineerde en kritische benadering van obligaties van cruciaal belang, gebaseerd op bottom-up effectenselectie en relatieve waarde." 


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 02 apr Hoge coupon maakt obligaties tot een safe bet
  • 06 mei Juist nu zijn obligaties onmisbaar
  • 13 mei Traditionele obligatie-ETF's deugen niet?
  • 12 mei Pictet verlaagt aandelenadvies nog verder
  • 01 apr De Fed is dit jaar van ondergeschikt belang

Onderwerpen

  • Obligaties

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 3 november 2022 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. ELTIF 2.0 is een keerpunt voor de Europese private markten
  2. label connect "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  3. De MSCI World Index dekt niet de wereld
  4. Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  5. "Een nieuw tijdperk breekt aan"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven
  4. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  5. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 20 mei

    Must read: Iedereen is dus short dollar

Assetallocatie

  • Assetallocatie 22 mei

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group