hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Discussie: AI helpt aandelen wel/niet vooruit?

Discussie: AI helpt aandelen wel/niet vooruit?

Twee ontwikkelingen zullen volgens Capital Group de aandelenwaarderingen de komende jaren sterk beïnvloeden: AI en de rente. Zo zal er veel van afhangen hoe destructief AI voor bestaande bedrijven zal zijn.

19 oktober 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Bij beleggingen voor de lange termijn is het altijd nuttig bepaalde scenario’s door te spelen die grote impact kunnen hebben op de economie, samenleving en waarderingen op de beurs.

In het rapport Where next for equity valuations: The AI effect doet Capital Group dat door een paar trends te combineren. Ten eerste wat gebeurt er als de inflatie terugkeert naar 2%, en wat als de inflatie gemiddeld een stuk hoger uitvalt? Ten tweede, wat is het effect op het bedrijfsleven en de werkgelegenheid als kunstmatige intelligentie (AI) in een stroomversnelling komt?

Volgens econoom Beth Beckett van Capital Group zijn er door de eeuwen heen altijd ontwikkelingen geweest die hun stempel drukten op de financiële markten, zoals de hoge groei na de Tweede Wereldoorlog gevolgd door stabiele groei in de jaren 60, de stagflatie van de jaren 70, de boom-and-bust technologierevolutie van de jaren 90, de kredietbubbel begin deze eeuw en de daaropvolgende periode met negatieve rente tot aan de BigTech-fase toe.

Vier scenario's

Beckett onderscheidt vier mogelijke scenario’s voor de toekomst met AI:

  1. Het bedrijfsleven kan AI zonder veel moeite integreren in de bestaande activiteiten (benign disruption of goedaardige disruptie) wat leidt tot hoge groei met een krappe arbeidsmarkt en een rente die volatieler wordt en een inflatie van ruim boven de 2%. Beckett vergelijkt dit met het post-WOII scenario en de jaren 60.
  2. Het tweede scenario is opnieuw met een goedaardige disruptie, maar dit keer keert de inflatie binnen afzienbare tijd terug tot onder de 2% en blijft daar ook mooi liggen. Als dat optreedt, krijgen we een nieuwe goldilocks-fase met gematigde groei en lage werkloosheid.
  3. We krijgen een fase waarin het met AI zo snel gaat dat bestaande bedrijven en bedrijfsmodellen wankelen wat zorgt voor verlies van banen en minder vraag naar kapitaal (destructieve disruptie). In combinatie met een volatiele en gemiddeld hoge inflatie levert dat de ‘Techpocalypse’ op.
  4. Nog een keer destructieve disruptie, maar dit keer met een lage inflatie van rond de 2%. Dat is de ‘Tech Desert’.

Extremen

Het zijn stuk voor stuk extreme scenario’s. De waarheid ligt waarschijnlijk ergens in het midden. Toch heeft Capital Group haar klanten gevraagd wat die het meest waarschijnlijk achten.

Het jaren 50- en 60-scenario kwam als eerste uit de bus met 33%, goldilocks (29%), Techpocalypse (25%) en de Tech Desert (13%).

Scenario 1

In het eerste scenario staat technologische vooruitgang door AI centraal, wat leidt tot hogere productiviteitsgroei.

Tegelijk zijn er verhoogde geopolitieke spanningen die overheden er toe brengen hun uitgaven te verhogen op het gebied van defensie en productie binnen de eigen grenzen van bijvoorbeeld halfgeleiders en energie, om zo minder afhankelijk te zijn van het buitenland.

Dat leidt tot hoge begrotingstekorten en staatsschulden en opwaartse druk op de inflatie. Centrale banken zijn pragmatisch en laten de inflatie oplopen om zo de overheidsschulden houdbaar te maken (hoge inflatie zorgt er automatisch voor dat schulden minder waard worden).

In een dergelijke situatie verwacht Capital Group aandelenwaarderingen van 20 tot 25 keer de winst. Aantrekkelijke kansen doen zich voor in de defensieindustrie, automatisering, value-aandelen en farmacie. Voor groeiaandelen, private equity en alternatives ziet het er minder goed uit.

Scenario 2

In het goldilocks-scenario leidt AI ook tot hogere productiviteitsgroei. Maar er is minder geopolitieke strijd, waardoor transactiekosten in toom blijven en er minder druk staat op de aanbodskant. Daardoor wordt de inflatie gedrukt en kunnen reële lonen sneller stijgen wat de levensstandaard verhoogt.

Dit is een scenario waarin aandelen, obligaties en alternatives het allemaal goed kunnen doen met multiples op de aandelenmarkt van boven de 25. Grote kansen liggen er bij AI-gerelateerde aandelen, de woningmarkt, groeiaandelen, farmacie, staatsobligaties van westerse en emerging markets, high yield en investment grade.

Scenario 3

Het minst waarschijnlijke scenario is de Techpocalypse. In dit geval kunnen de multiples zakken tot 10-15 keer de winst. Bijna alles doet het slecht. De beste kansen zitten nog in de hoek van AI, defensie, cybersecurity, farmacie en grondstoffen.

Grootste risico’s zijn er voor langlopende obligaties, luxe-producten en EM-schulden.

Scenario 4

Zowel in de Techpocalypse als de Tech Desert zorgt AI voor meer werkloosheid en minder vraag naar goederen en diensten. Dat kan voor wereldwijde depressies zorgen (langere periode met lage groei en lage inflatie).

In de Techpocalypse zorgen overheden met verhoogde uitgaven er nog voor dat de gevolgen voor werknemers worden verzacht met hogere uitgaven. Die blijven in de Tech Desert uit.

AI behoort wederom tot de meest veelbelovende sectoren, net als dividendaandelen, farmacie, staatsobligaties en cash (vanwege de lage inflatie). Waardeaandelen, defensie, financials, luxe en bedrijven met hoge schulden hebben de slechtste kaarten.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 16 dec AI gaat de wereld echt ingrijpend veranderen
  • 19 dec Alsnog een verrassende ECB-persconferentie
  • 31 dec AI is echt een gamechanger
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 19 oktober 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Big farma wil kopen, kopen, kopen
  2. Must read: Geopolitieke onrust is van ondergeschikt beursbelang
  3. Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  4. Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  5. Must read: Stijgende koersen smaken naar meer
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jan

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  2. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Impactbeleggen 12 jan

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 14 jan

    Het einde van de veilige haven

    Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group