hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Nieuwe acties tegen greenwashing

Nieuwe acties tegen greenwashing

In Europa en de VS werken toezichthouders aan strengere regels voor fondsnamen. Te vaak worden termen als groen, duurzaam en sociaal misbruikt als marketinginstrument, terwijl de portefeuille niet in lijn is met wat er wordt beloofd. Detlef Glow van Lipper Refinitiv heeft hier een duidelijke mening over.

10 januari 2023 08:30 • Door Detlef Glow

Van oudsher geeft de naam van een beleggingsfonds een duidelijke verwijzing naar de doelstelling of strategie van het fonds. Tegenwoordig zijn fondsnamen steeds vaker een instrument uit de gereedschapskist van marketingafdelingen.

Productmanagers gaan willens en wetens op zoek naar namen die aansluiten bij de belangstelling van beleggers om zo hun geld aan te trekken. Ze gebruiken namen die aansluiten bij populaire thema’s, puur uit winstbejag. De inhoud komt pas op de tweede plaats.

Het mag daarom niet verbazen dat toezichthouders over de hele wereld de druk verhogen op vermogensbeheerders die gebruik maken van termen die gerelateerd zijn aan duurzaamheidsvraagstukken (ESG). Ze willen daarmee voorkomen dat beleggers misleid worden.

De Europese situatie

In de EU heeft de Europese beursautoriteit ESMA bijvoorbeeld een richtlijn voorgesteld waarbij een fonds alleen ESG-gerelateerde termen in zijn naam mag gebruiken als 80% van de beleggingen aan milieu-, sociale of duurzame doelstellingen voldoen.

Er wordt daarnaast voorgesteld om fondsen die de term “sustainable”, of gelijksoortige termen, in hun fondsnaam gebruiken, nog een extra drempel op te leggen, namelijk dat ze 50% van de portefeuille moeten beleggen in echt groene of sociale bedrijven. De overige 50% zou zich binnen bepaalde grenzen moeten bewegen zoals vastgesteld in de Benchmark Regulation Delegated Regulation van de EU.

In het Verenigd Koninkrijk werkt de toezichthouder FCA aan de invoering van een gelijksoortige wet die het fondsen verbiedt om in hun naam of marketinguitingen duurzaamheidstermen te gebruiken als ze niet voldoen aan de criteria van een van de drie officiële labels (duurzame focus, duurzame verbeteraars, duurzame impact).

Aan de andere kant van de oceaan

In de VS heeft de Securities and Exchange Commission SEC voorgesteld om de bestaande wetgeving uit te breiden, waarbij als eis wordt gesteld dat minimaal 80% van de activa van een fonds in overeenstemming moet zijn met wat er in de naam of prospectus wordt gesuggereerd.

Het is de bedoeling dat door strenge eisen te stellen de kans op misinterpretatie wordt geminimaliseerd. Dat geldt overigens niet alleen voor ESG-factoren (milieu, sociaal en governance), maar ook voor strategieën gericht op zaken als groei, waarde (value), een bepaalde regio of een sector.

Goede verbeteringen

Persoonlijk juich ik alle voorstellen toe. De naam van een fonds (of ETF) moet een weerspiegeling zijn van de strategie en de portefeuille. Strenge regelgeving kan helpen green- en/of impact-washing te voorkomen en meer bescherming te bieden aan (kleine) beleggers. Duurzaamheid moet voor reële waarden en normen staan en mag geen marketinginstrument worden.

De standpunten in deze column zijn die van de auteur en niet noodzakelijkerwijs die van Refinitiv Lipper of LSEG.


Detlef Glow is hoofd research EMEA bij Lipper, een onafhankelijk fondsbeoordelaar. Glow heeft een MBA Financial Services van de University of Wales/Cardiff en een BA in Business Administration. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 02 feb De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond
  • 04 feb Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans
  • 05 feb "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd"
  • 09 feb Van greenwashing naar greenhushing
  • 21 jan Waarom private debt een uiterst effectief impactinstrument is

Onderwerpen

  • Impactbeleggen
  • Regelgeving

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Detlef Glow Geplaatst op 10 januari 2023 08:30 meer
Bio

Detlef Glow is hoofd research EMEA bij Lipper, een onafhankelijk fondsbeoordelaar. Glow heeft een MBA Financial Services van de University of Wales/Cardiff en een BA in Business Administration.

Recente columns
  1. Beperkt aanbod nieuwe ETF's is tijdelijk
  2. Nieuwe acties tegen greenwashing
  3. De lancering van cryptofondsen wordt de nieuwe Europese trend
  4. Het ene mixfonds is het andere niet
  5. SFDR is onbruikbaar voor fondsselectie
Populaire columns

    Meest gelezen

    1. Must Read 09:45

      Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
    2. Must Read 06 feb

      Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
    3. Must Read 05 feb

      Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet

    Assetallocatie

    • Assetallocatie 08:20

      Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

      Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

    • Assetallocatie 04 feb

      Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

      Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

    • Assetallocatie 03 feb

      De zes grijze zwanen van State Street

      Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

    • Assetallocatie 29 jan

      Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

      Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

    • Assetallocatie 27 jan

      Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

      Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

    • Assetallocatie 21 jan

      Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

      Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

    Meer Assetallocatie
    1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
    2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
    3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
    4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
    IEX Profs

    Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

    en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

     
    © 2026 IEX Profs
    • Contact
    • Adverteren
    • Privacy Settings
    • Privacyverklaring
    • Disclaimer & Voorwaarden
    • Site feedback
    • Nieuwsbrieven
    • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
    • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
    • IEX Profs is onderdeel van IEX Group