hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Wat als Rusland de gaskraan verder dichtdraait?

Wat als Rusland de gaskraan verder dichtdraait?

Bereid u voor op een diepe recessie, zegt hoofdeconoom Sandra Phlippen van ABN Amro.

8 juli 2022 10:00 • Door Pieter Kort

De boodschap was minder vrolijk, maar misschien wel juist daarom hing het publiek op de IEX Beleggersdag 1 juli aan de lippen van ABN Amro's huiseconoom Sandra Phlippen (foto).

Wat staat ons te wachten als Rusland de gaskraan richting Europa verder dichtdraait de komende tijd? Met die vraag als uitgangspunt schetste Phlippen een toekomst waarin een diepe recessie - en langdurig hoge energieprijzen - onvermijdelijk gaat zijn.

21 juli wordt daarbij een cruciaal moment. Op die datum wordt de pijpleiding Nordstream 1, waar nu de grootste gasstroom van Rusland naar Europa doorheen loopt, weer vrijgegeven na een periode van onderhoud.

Nu al een derde minder gas

Maar gaat er dan ook weer gas doorheen komen? "Dat is de grote vraag," zegt Phlippen, "maar de kans is reëel dat Poetin de gaskraan verder zal dichtdraaien." Dat komt op een moment waarop de Europese economie al tekenen van vertraging begint te vertonen. 

Presentatie Sandra Phlippen - PMI's

Presentatie Sandra Phlippen - Russisch gas


"Sinds de pandemie wordt het herstel geremd door de hoge inflatie en mogelijke energietekorten in Europa. De reële inkomens dalen terwijl de industrie hogere grondstoffenprijzen en toegenomen aanbodketenfricties moet verwerken."

Lichtpuntje daarbij is dat de problemen in de aanvoerketens, waar we al een tijdje mee te maken hebben, zich weer langzaam beginnen op te lossen, zegt Phlippen. Maar tegen de economische schok van een energietekort zijn we in Europa niet opgewassen.   

"Het internationale Energie Agentschap (IEA) rekent met een scenario waarin we onze uiterste best moeten doen om een derde minder gas op te vangen - daar is inzet van het Groningse gas bijvoorbeeld al in opgenomen. Maar we zitten al op dat punt. Er is nu al een derde minder gas."

Presentatie Sandra Phlippen - IEA plan

Grillen van Poetin

De aanbodschok die een nog groter gastekort teweeg gaat brengen, gaat economisch grote gevolgen hebben, schetst Phlippen. "In eerste instantie in prijzen. Die gaan stijgen, en niet alleen de prijs van energie, ook de prijs van industriële goederen en voeding zullen flink oplopen."

"Huishoudens zullen worden gespaard, maar de meest energie-intensieve bedrijven zullen worden stilgelegd. Dat zijn ook vaak de meest export-georiënteerde bedrijven. Uit onderzoek blijjkt trouwens wel dat er met name in die sectoren nog veel ruimte is om minder energie te verbruiken zonder de output te verminderen. Het is eigenlijk ongelooflijk dat dat dus kennelijk nooit gedaan is, maar dat is nog wel een hoopgevend gegeven."


In zo'n scenario is een diepe recessie eigenlijk niet te vermijden, zegt Phlippen, maar in haar projecties houdt ze noodgedwongen een slag om de arm. Simpelweg omdat er veel afhangt van die Russische gaskraan, de grillen van Poetin en hoe hard het spel tussen Rusland en de EU gespeeld gaat worden. In haar ramingen voor de economie van de Eurozone houdt ze dan ook een flinke (neerwaartse) bandbreedte aan voor de gevolgen van een gastekort.

Presentatie Sandra Phlippen - ramingen

Enorme beleidsfout

Voor het monetaire beleid zal een energieschok ook gevolgen hebben. De ECB is na lang aarzelen begonnen met verkrapping en inflatiebestrijding. "Maar recessie en werkloosheid zullen de inflatievooruitzichten op middellange termijn weer temperen. Dus afhankelijk van de timing zal er weer normalisering van beleid richting lagere rentes plaatsvinden."  

Wat niet meehelpt, zegt Phlippen, is de nasleep van de corona-pandemie. "Met het stutten en steunen door de overheden is de normale dynamiek uit de economie verdwenen. Daar gaan we de komende tien jaar nog wel last van houden. In Amerika hebben Trump & Biden bij elkaar zo'n 15% van het BBP rondgestrooid ter verlichting. Dat is achteraf gezien een enorme beleidsfout geweest."

Reken er dan ook niet op dat de overheid wel blijft bijspringen bij tegenslagen, zegt ze. "Als ik mensen bij Financiën spreek, dan beluister ik dat ze daar inmiddels hun buik wel vol hebben van alle compensatieregelingen. Niet iedereen hoeft altijd gesteund te worden."  

Deel via:

Lees meer

  • 03 okt Shutdown VS plaatst de Fed in een lastige positie
  • 10 okt Amerikaanse consumenten voorspellen de inflatie beter dan economen
  • 17 okt Wereldeconomie: krachtig van buiten, zorgwekkend van binnen
  • 31 okt Geen garantie dat de Amerikaanse rente in 2025 nog verder omlaag gaat
  • 01 sep De pijn van Trumpenomics komt nog

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
Pieter Kort Geplaatst op 8 juli 2022 10:00 meer
Bio

Pieter is hoofdredacteur van IEX.nl en de overige financiële titels van IEX Media.

Recente columns
  1. Christine Lagarde loopt op eieren
  2. "Je komt niet meer weg met slechte ESG"
  3. Outlooks zijn wel degelijk nuttig
  4. ESG, weg ermee?
  5. Wat als Rusland de gaskraan verder dichtdraait?
Populaire columns

    Meest gelezen

    1. 04 nov

      Must read: Correctiewaarschuwingen overal
    2. 31 okt

      Must read: afslankmedicijnen meest verkocht ter wereld
    3. Assetallocatie 03 nov

      "Correctierisico is reëel"

    Assetallocatie

    • Assetallocatie 05 nov

      Volg de trend en vermijd valkuilen

      Fondsbeheerder en financieel blogger Ben Carlson bespreekt een vrij simpele maar effectieve methode van collega Meb Faber om aandelenvolatiliteit te vermijden.

    • Assetallocatie 03 nov

      "Correctierisico is reëel"

      Volgens Gerard Moerman, hoofd Liquid Assets bij Aegon AM, is er wel wat voor te zeggen om winst te nemen op een deel van de aandelenportefeuille en met het geld staatsobligaties in te slaan. "Staatsobligaties zijn in mijn ogen momenteel de goedkoopste asset class."

    • Assetallocatie 30 okt

      Fidelity International gaat in dekking

      Kredietexpert Shamil Gohil van vermogensbeheerder Fidelity International maakt zich grote zorgen over drie zeepbellen tegelijk. Het inrichten van een zwaar defensieve obligatieportefeuille is zijn logische oplossing.

    • Assetallocatie 28 okt

      Ruim 6% met EM-schulden in lokale valuta

      Robeco gaat voor de komende jaren uit van een rendement van 6,25% op obligaties uit opkomende markten in lokale valuta. EM-schulden in harde muntsoorten leveren minder op.

    • Assetallocatie 27 okt

      Eerste scheuren in Amerikaanse economie zichtbaar

      Ondanks sterke macrodata en stijgende aandelenkoersen waarschuwt econoom Tiffany Wilding van Pimco dat de economische veerkracht van de VS aan het afbrokkelen is. Vooral kleinere bedrijven, lagere inkomens en mensen zonder eigen woning zijn volgens haar kwetsbaar. Dat verklaart waarom zij veel verwacht van Amerikaanse obligaties, mits van goede kwaliteit.

    • Assetallocatie 26 okt

      Winkelvastgoed is helemaal terug als dividendmotor

      Winkelvastgoed heeft door corona en de opkomst van de online-handel een slechte naam gekregen onder beleggers. Dat is volgens de Amerikaanse vermogensbeheerder Nuveen niet terecht..

    Meer Assetallocatie
    LSEG Lipper Fund Awards
    1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
    2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
    3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
    4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
    IEX Profs

    Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

    en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

     
    © 2025 IEX Profs
    • Contact
    • Adverteren
    • Privacy Settings
    • Privacyverklaring
    • Disclaimer & Voorwaarden
    • Site feedback
    • Nieuwsbrieven
    • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
    • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
    • IEX Profs is onderdeel van IEX Group