hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  ETF’s jagen goudprijs omhoog

ETF’s jagen goudprijs omhoog

De recente stijging van de goudprijs is vooral het gevolg van de gestegen vraag naar goud-ETF's.

13 mei 2016 10:30 • Door IEXProfs Redactie

Dat blijkt uit een artikel van Sumit Roy op Etf.com. Hij baseert zich op cijfers van het World Gold Council. Daaruit blijkt dat de vraag naar goud in het eerste kwartaal van dit jaar met 21% is gestegen. Dat is de grootste stijging uit de geschiedenis.

Opvallend: de vraag naar goud steeg terwijl de consumptie van goud in de twee belangrijkste markten, China en India, juist onder druk stond. In China daalde de vraag naar goud met 12%, in India was dat zelfs 39%.

De dalende vraag uit deze landen werd volledig gecompenseerd door de gestegen vraag van indexfondsen. In het eerste kwartaal van 2015 kochten deze fondsen voor 25,6 ton aan goud. Dat heeft voor een sterke stijging van de goudprijs gezorgd. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de totale goudvraag 363,7 ton.

Veilige haven

Aan het begin van dit jaar werd nog ongeveer 1050 dollar voor een ounce goud betaald. Op dit moment bedraagt de prijs meer dan 1250 dollar.

Het World Gold Council noemt meedere oorzaken van de sterk toegenomen goudvraag van beleggers. Veel centrale banken zijn overgegaan tot het instellen van een negatieve rente. Dat maakt staatsobligaties minder aantrekkelijk. Daarnaast bestaat er zorg over de Chinese economie. De recente devaluatie van de Chinese munt yuan wakkert de vrees aan dat de economische groei van het land in gevaar is. Een andere reden is de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente veel minder snel zal verhogen dan recent nog werd aangenomen.

Goud wordt gezien als een goed tegenwicht voor gestegen volatiliteit op de financiële markten. Daar komt volgens Sumit Roy nog bij dat het inmiddels al bijna zeven jaar geleden is dat er sprake was van een officiële recessie. Dat is volgens hem een uitzonderlijk lange periode. De langste periode zonder recessie bedroeg tien jaar, van maart 1991 tot maart 2001. Ofwel, beleggers nemen alvast het zekere voor het onzekere.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 15 okt Goud en het verlies aan vertrouwen in de VS
  • 21 okt Beleggen in goud is en blijft een kwestie van geloven
  • 23 okt Goud hoort in alle beleggingsportefeuilles thuis
  • 02 sep "Dit is pas het begin!"
  • 23 sep Hoeveel goud in de portefeuille is redelijk?

Onderwerpen

  • structured products
  • ETF's

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 13 mei 2016 10:30 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Wat is AI echt waard?
  2. Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren
  3. Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  4. Buiten de VS zorgen waarde-aandelen voor rendement
  5. Must read: Datacentra in de ruimte
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 04 nov

    Must read: Correctiewaarschuwingen overal
  2. 07 nov

    Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  3. 05 nov

    Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08:10

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group