hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Staatsobligaties nog meer uit de gratie

Staatsobligaties nog meer uit de gratie

Onlangs maakte Rabobank bekend minder staatsleningen op te nemen in zijn beleggingsportefeuille. Pimco en Amundi gingen de Nederlandse bank voor. Dit is geen nieuw verschijnsel. Slechts 3% van de assetmanagers heeft nu nog een positief oordeel.

29 november 2021 14:30 • Door Eelco Ubbels

Al meer dan acht jaar is de consensus van assetmanagers ondewogen in staatsobligaties. Deze obligatiecategorie geldt traditioneel als een veilige haven, een stabiele factor die tegenwicht biedt tegenover risicovollere beleggingen in onzekere tijden. Logisch, want staatsobligaties zijn de meest liquide obligaties en worden ook als het meest gegarandeerd beschouwd. Met name als diversifier voor aandelenrisico zijn staatsobligaties in trek.

Groot nadeel is uiteraard het lage effectieve rendement. Waar fixed income als asset class dit jaar tot 1 november een rendement van 1,06% behaalde, moeten staatsobligaties het met een min van 2,84% doen. Dat wordt in de toekomst niet veel beter. Of zoals Rabobank het karige rendement van government bonds beschrijft: “Het effectieve rendement op de brede benchmark van alle investment grade obligaties in euro is nu 0,08%. Dat betekent dat de belegger in de euro benchmark in totaal 0,66% rente mag verwachten gedurende de gehele looptijd van circa 8 jaar.” Dat houdt inderdaad niet over.

  • Lees ook: Rabobank draait van staatsobligaties naar credits

Koopbereidheid neemt verder af

Momenteel adviseren 43 van 61 assetmanagers (70%) een onderweging in government bonds, zijn 16 assetmanagers (26%) neutraal, en slechts twee (3%) positief. 

Een jaar geleden was men iets positiever over government bonds. Toen koos 46% voor onderwegen en was 9% nog positief. Enkele positieve partijen verwachtten toen dat de rente nog verder zou dalen, waardoor de negatief renderende obligaties alsnog voor winst konden zorgen.

De staatsobligatieconsensus

Slechte omstandigheden

Inmiddels zijn er nog andere argumenten dan het lage rendement bijgekomen, die assetmanagers afkerig maken van staatsobligaties. Denk aan het vooruitzicht van langzamerhand normaliserend monetair beleid, en de onzekerheid omtrent de ontwikkeling van de inflatie. Kortom, omstandigheden die een belegger niet enthousiast maken en dat is in de alle analyses wel te lezen. De huidige omstandigheden ondermijnen de functie van staatsobligatie als veilige haven en als spreidingsinstrument. Een korte bloemlezing:

BlackRock is strategisch onderwogen in staatsobligaties “gegeven hun minimale vermogen om als een zekerheid te fungeren binnen een portfolio nu de rentes rond het laagst mogelijke punt hangen."

Neuberger Berman schrijft dat “er nog een weg blijft te gaan, totdat staatsobligaties aantrekkelijke waarderingen laten zien of een betrouwbare bron van diversificatie zullen zijn.”

KBC, vrij stellig: “Verwachte rendementen heel laag ongeacht looptijd.”

Morgan Stanley is beducht voor een negatief reëel rendement met een inflatie die hoog blijft.

NN Investment Partners wijst op een andere omstandigheid, waar staatsobligatiebeleggers voor moeten vrezen: “Het zou logisch zijn dat op een bepaald punt investeerders zullen realiseren dat het vervangen van de centrale bank door normale marktparticipanten voor 2022 een uitdaging vormt." 

Inderdaad is de FED goed voor het opkopen van ongeveer 60% van al het US Treasury aanbod. Nu nog. De Fed is inmiddels begonnen het opkoopprogramma af te bouwen. De ECB volgt daarin nog niet. Afgelopen september heeft de ECB laten weten het opkoopprogramma mogelijk vanaf maart 2022 te gaan afbouwen.


Eelco Ubbels RBA is directeur/eigenaar van Alpha Research. Op IEXProfs presenteert hij regelmatig zijn visie op assetallocatiekwesties, gebaseerd op de database van Alpha Research, waarin de allocatie-opinies van grote Europese vermogensbeheerders worden verzameld. Deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Twitter: @eelcoubbels.

Deel via:

Lees meer

  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 08:20 Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 08 jan "Groeicyclus houdt stand"
  • 14 jan Het einde van de veilige haven

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Alpha Research

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Eelco Ubbels Geplaatst op 29 november 2021 14:30 meer
Bio Eelco Ubbels RBA is directeur/eigenaar van Alpha Research. De afgelopen vijftien jaar heeft hij als beleggingsprofessional gewerkt bij onder andere AXA IM, Sector Investment Managers en Petercam. Ubbels is specialist op het gebied van asset allocatie. Apha Research brengt op regelmatige basis rapporten uit over asset allocatie, waaronder de maandelijkse Asset Allocatie Consensus, waarin de allocatie-opinies van grote Europese vermogensbeherders worden verzameld. Diverse malen per jaar organiseert Alpha Research seminars over belangrijke topics voor vermogensbeheerders.
Recente columns
  1. Grondstoffen bovenaan kooplijst professionele beleggers
  2. Succesvol beleggen vraagt vooral om goede assetallocatie
  3. Assetallocatie is vooral een teamprestatie
  4. Dit zijn de genomineerden van de Asset Allocation Awards 2022
  5. Prijswinnend J.P. Morgan AM houdt vast aan risicovolle assets
Populaire columns

    Meest gelezen

    1. Must Read 06 feb

      Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
    2. Must Read 05 feb

      Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
    3. Must Read 09 feb

      Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

    Assetallocatie

    • Assetallocatie 08:20

      Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

      Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

    • Assetallocatie 04 feb

      Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

      Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

    • Assetallocatie 03 feb

      De zes grijze zwanen van State Street

      Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

    • Assetallocatie 29 jan

      Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

      Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

    • Assetallocatie 27 jan

      Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

      Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

    • Assetallocatie 21 jan

      Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

      Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

    Meer Assetallocatie
    1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
    2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
    3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
    4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
    IEX Profs

    Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

    en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

     
    © 2026 IEX Profs
    • Contact
    • Adverteren
    • Privacy Settings
    • Privacyverklaring
    • Disclaimer & Voorwaarden
    • Site feedback
    • Nieuwsbrieven
    • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
    • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
    • IEX Profs is onderdeel van IEX Group