hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Kosten beleggingsfondsen dalen sneller dan ooit

Kosten beleggingsfondsen dalen sneller dan ooit

De gemiddelde kosten van beleggingsfondsen zijn vorig jaar sneller gedaald dan ooit. Maar er zijn ook fondsen die hun fees juist verhogen.

16 juni 2017 10:30 • Door IEXProfs Redactie

Dit blijkt uit een artikel van Barron’s waarin wordt gekeken naar de kostenontwikkeling van beleggingsfondsen. Uit gegevens van Morningstar blijkt de gemiddelde expense ratio –waarin de diverse kosten voor (Amerikaanse) beleggingsfondsen worden verzameld – te zijn gedaald van 0,61% in 2015 naar 0,57% in 2016.

Dit is de sterkste daling die Morningstar ooit heeft gemeten. De oorzaken voor de scherpe daling zijn divers. Morningstar houdt rekening met de omvang van de fondsen waarin wordt belegd. De grote indexfondsen met een zeer lage expense ratio trokken afgelopen jaar opnieuw veel geld aan.

Maar ook speelt mee dat beleggingsfondsen over vrijwel de gehele linie hun beheerskosten hebben verlaagd. En tenslotte zijn aandelenkoersen in het afgelopen jaar flink gestegen. Dit betekent dat de waarde van de grote indexfondsen sterk is gestegen.

Fees juist omhoog

angezien deze een relatief lage beheersvergoeding kennen, werkt dat effect door in de gemiddelde expense ratio van de hele sector. Toch zijn er nog talloze fondsen die hun beheersvergoeding het afgelopen jaar hebben verhoogd. Barron’s heeft Morningstar gevraagd naar de fondsen die groter zijn dan 300 miljoen dollar en die de kosten van hun fonds het afgelopen jaar hebben verhoogd.

Het gaat in totaal om 900 fondsen. In de helft van de gevallen wordt dit verklaard doordat er sprake was van uitstroom uit het fonds. Met het lagere belegde vermogen worden vaste kosten relatief hoger. Maar sommige fondsen zagen ook mogelijkheden om hun prijzen te verhogen.

Dat was deels het gevolg van een prestatievergoeding voor goed presterende fondsen. Bij het Fidelity Small Cap Stock Fund steeg de expense ratio van 0,66% naar 0,99%. Het Fidelity Small Cap Growth Fund zag de expense ratio met 21 basispunten stijgen.

Compensatie kan tot problemen leiden

Maar Fidelity is niet de enige fondsenaanbieder die kosten verhoogde. Dat geldt ook voor sommige fondsen van Putnam, Janus Henderson en zelfs van lage-kosten-kampioen Vanguard, zoals Barron’s het bedrijf beschrijft. Dat heeft waarschijnlijk te maken met een prestatievergoeding in de VS die betaald moet worden aan tussenpersonen.

De expense ratio van de bewuste fondsen bij Vanguard ligt volgens Morningstar nog ver beneden het marktgemiddelde. Morningstar waarschuwt dat de prestatievergoeding die nu is gevraagd van beleggers in de komende jaren in het nadeel van de fondsaanbieders kan uitwerken.

De toezichthouder eist immers dat beleggers, bij tegenvallende rendementen, worden gecompenseerd. Dat kan volgens Morningstar de komende jaren nog tot problemen leiden.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 okt Fidelity International blijft vol voor aandelen gaan
  • 30 okt Fidelity International gaat in dekking
  • 21 aug Het valse beeld van dividendgroeifondsen
  • 25 aug Ja, er zijn zeker nog koopjes

Onderwerpen

  • beleggingsfondsen
  • fondsen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 16 juni 2017 10:30 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Azië krijgt IPO-boom
  2. Een succesvolle long-short strategie
  3. Must read: De drie grote problemen van China
  4. Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  5. Must read: Zijn financiële markten losgezongen van realiteit?
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group