hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Koudwatervrees ECB is onbegrijpelijk
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

Koudwatervrees ECB is onbegrijpelijk

Cio Olivier de Berranger van de Franse vermogensbeheerder La Financière de l’Echiquier kan weinig begrip opbrengen voor de huidige houding van de ECB. Dat de Europese centrale bank de Amerikaanse niet lijkt te volgen in een nieuwe ronde van versoepelingen, noemt hij een monetaire dwaling.

21 december 2023 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

De Amerikaanse centrale bank gaf de markten na de vergadering van 13 december alvast een voorproefje op wat gaat komen. De Fed stelde dat de cyclus van verkrappingen waarschijnlijk zijn eindpunt heeft bereikt en liet zo de teugels van het restrictieve monetaire beleid vieren.

Daarmee gaf de Federal Reserve (de Fed) het startschot voor een betoverend vuurwerk van groene cijfers op de beursborden. De vrees bestond dat de Fed na de recente daling van de obligatierente, waardoor de financieringsvoorwaarden de facto waren versoepeld, nog een relatief restrictieve toon zou aanslaan om te voorkomen dat de markten te hard van stapel zouden lopen.

Olivier de Berranger

Vrolijke toon Fed

Dat sombere vooruitzicht werd echter niet bewaarheid. Integendeel, voorzitter Jerome Powell stelde zich in de vragenronde opmerkelijk verruimend op en wees er onder meer op dat het beleidscomité bijzondere aandacht had besteed aan de risico's die aan een langdurige hoge rente verbonden zijn.

Ook de bijgewerkte dot plot, die de renteprognoses van de leden van het monetairbeleidscomité weergeeft, stelde beleggers gerust. Per saldo verwachten de bestuurders een daling van de richtrente met 75 basispunten in 2024 en met 175 basispunten tegen eind 2025. Dat is 25 basispunten meer dan in september was verwacht.

Zij verlaagden ook hun verwachtingen voor de kerninflatie naar 3,2% voor 2023 en 2,4% voor 2024, tegen respectievelijk 3,7% en 2,6% in september. Dat is een opmerkelijke verandering tegenover september, benadrukte de Fed-voorzitter, die er de vruchten van de inspanningen van de centrale bank in ziet. De groeiprognoses werden voor 2024 weliswaar licht naar beneden bijgesteld, maar blijven duidelijk positief.

ECB blijft streng

Na dat bemoedigende nieuws van de Fed verwachtten beleggers dat de Europese Centrale Bank (de ECB), die daags nadien vergaderde, een vergelijkbare toon zou aanslaan. Dat was niet het geval. De ECB stelde zich heel wat minder verruimend op.

Hoewel de Europese groeiverwachtingen afkalven (van 1% voor 2024 in september naar 0,8% vandaag), Duitsland flirt met een recessie die het orthodoxe begrotingsbeleid onder druk zet, en ook de inflatievooruitzichten naar beneden worden bijgesteld, benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het beleidscomité zelfs niet over een renteverlaging had gesproken. De Fed stelde daarentegen al een reeks renteverlagingen in 2024 in het vooruitzicht.

Zure nasmaak

Vanwaar die koudwatervrees bij de ECB? Het mandaat van de ECB zegt, in tegenstelling tot dat van de Fed, niets over de werkgelegenheid en dus de groei. Zij hoeft dus niet te reageren op de ontwikkeling van de economische bedrijvigheid.

Blijkt de komende maanden echter dat Europa achterophinkt bij het versoepelen van de financieringsvoorwaarden, dan zou dat volgens ons niettemin een monetaire dwaling van de eerste orde zijn. Het verschil in groei met de Verenigde Staten zou in dat geval namelijk nog groter worden. Dat vooruitzicht dreigt het feestgedruis in de VS een zure nasmaak te geven.

  • Lees ook: Jerome Powell valt van zijn voetstuk

Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 nov "Verlies Fed-onafhankelijkheid goed voor de markten"
  • 30 okt Dalende inflatie geeft ECB extra ruimte om te verruimen
  • 31 okt Geen garantie dat de Amerikaanse rente in 2025 nog verder omlaag gaat
  • 05 sep Redt de Fed de economie of houdt ze liever de inflatie in toom?
  • 09 sep ECB vindt het wel prima zo

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 21 december 2023 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt
  2. AI-hausse heeft ook ingrijpende gevolgen voor obligatiemarkt
  3. Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?
  4. "Correctierisico is reëel"
  5. Datamist maakt rentebesluit Fed er niet eenvoudiger op
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. 07 nov

    Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  2. 10:00

    Must read: Buffetts laatste brief
  3. 05 nov

    Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 18:30

    Verdere verzwakking dollar biedt kansen

    Tim Murray van T. Rowe Price rekent erop dat de dollar verder zal dalen. Dat is volgens hem vooral gunstig voor obligaties van buiten de VS en dan met name die uit opkomende markten in lokale valuta.

  • Assetallocatie 12:55

    BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten

    De Europese private markten zullen tot 2030 doorgroeien tot meer dan €5000 miljard aan beheerd vermogen. Dat verwacht BlackRock. "Daarmee behoort Europa tot de snelst groeiende regio’s binnen deze beleggingscategorie."

  • Assetallocatie 08:00

    De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt

    2025 is tot nu toe een Goldilocks-jaar voor de wereldwijde obligatiemarkt. De combinatie van dalende rente en afnemende risicopremies leidt tot opvallend goede rendementen in grote delen van de vastrentende markt, constateert obligatiestrateeg Benoit Anne van MFS. De Europese markt vaart een andere koers.

  • Assetallocatie 05 nov

    Volg de trend en vermijd valkuilen

    Fondsbeheerder en financieel blogger Ben Carlson bespreekt een vrij simpele maar effectieve methode van collega Meb Faber om aandelenvolatiliteit te vermijden.

  • Assetallocatie 03 nov

    "Correctierisico is reëel"

    Volgens Gerard Moerman, hoofd Liquid Assets bij Aegon AM, is er wel wat voor te zeggen om winst te nemen op een deel van de aandelenportefeuille en met het geld staatsobligaties in te slaan. "Staatsobligaties zijn in mijn ogen momenteel de goedkoopste asset class."

  • Assetallocatie 30 okt

    Fidelity International gaat in dekking

    Kredietexpert Shamil Gohil van vermogensbeheerder Fidelity International maakt zich grote zorgen over drie zeepbellen tegelijk. Het inrichten van een zwaar defensieve obligatieportefeuille is zijn logische oplossing.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group