hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Beleggen zonder aandelen China en Rusland

Beleggen zonder aandelen China en Rusland

Vermogensbeheerder Adam Grossman wil 5% van zijn modelportefeuille beleggen in ETF's voor emerging markets, maar dan wel zonder Chinese en Russische aandelen. Dat kan met de Freedom-ETF.

17 juni 2022 09:00 • Door IEXProfs Redactie

Vermogensbeheerder Adam Grossman is een fan van vaste verhoudingen binnen de portefeuille. Dat heeft zijn voorkeur omdat out- en underperformers in de portefeuille stuivertje-wisselen.

De ene keer doen groeiaandelen het goed, dan weer waarde-aandelen. Het ene jaar zijn obligaties in de mode, dan kiezen beleggers weer voor aandelen.

Het is bijna onmogelijk om te voorspellen welke beleggingscategorie als volgende gaat uitblinken. Met een goed gespreide portefeuille omzeilt een belegger dat probleem.

Dat is dan ook een van de belangrijkste adviezen van Grossman. Maak een plan voor de lange termijn met een brede spreiding en vaste verhoudingen en wijk daar niet vanaf, tenzij er iets ingrijpends verandert.

Time for change

Dat laatste is nu helaas het geval. Grossman is altijd terughoudend geweest ten opzichte van opkomende markten. Landen als China, Brazilië, Rusland en India hebben als voordeel dat ze snel groeien en een groot deel van de wereldbevolking huisvesten.

Het nadeel is dat ze onvergelijkbaar zijn met Europa of de VS, met andere (minder efficiënte) juridische, politieke en economische systemen.

In de modelportefeuille van Grossman hebben de emerging markets daarom een aandeel van slechts 5%. Grossman, vertelt op zijn blog Humble Dollar dat hij dit tot voor kort een redelijk percentage vond, maar met de oorlog in Oekraïne en de vreemde capriolen van China, vindt hij het tijd worden voor verandering.

Vijf factoren baren hem zorgen: 

1. MSCI en FTSE

De twee grootse indexsamenstellers FTSE en MSCI hebben een paar jaar geleden besloten om Chinese aandelen een grotere weging te geven. Dat was mede op aandringen van de regering in Peking. De MSCI EM-index bestaat daardoor tegenwoordig voor ongeveer 30% uit Chinese aandelen. Dat is even zelfs 40% geweest. Grossman vindt dat teveel voor een land. Het brengt de spreiding in gevaar.

2. Regelgeving

China is in 2020 begonnen met een initiatief om de welvaart breder te verdelen. Op zich een nobel streven, maar het is gepaard gegaan met allerlei regelgeving en boetes voor bedrijven. Dat schept volgens Grossman veel onzekerheid over of China nog wel een betrouwbare plek is om te investeren.

3. Intellectueel eigendom

Er zijn steeds meer berichten over Chinese bedrijven die proberen westerse geheimen en patenten te stelen. Ook bij bedrijfsovernames het primaire doel vaak het vergaren van westerse kennis. China is geen een nette handelspartner. Neem bijvoorbeeld zonnepanelen. Toen China een jaar of tien geleden ontdekte hoeveel ze daarmee konden verdienen, verlaagden ze de prijzen zover dat de Europese concurrentie grotendeels ten onder gingen. Sindsdien beheersen ze deze markt. En tenslotte zijn er nog de cyberaanvallen op particuliere en overheidsbedrijven, waar Grossman zich zorgen over maakt.

4. Oekraïne

Rusland is na de inval in Oekraïne sowieso een no-go-area voor Grossman. Het feit dat China weigert afstand te nemen van Poetin maakt de keuze voor Chinese aandelen er niet eenvoudiger op.

5. Algemene situatie

Los van de bovenstaande factoren zijn er nog tal van andere factoren waarom  Grossman weg wil uit China. Denk aan de autoritaire leiding van Xi Jinping, de Oeigoeren, Taiwan, Hongkong en de voortdurende politieke spanningen met de VS.

Freedom 100 ETF

Grossman wil dus niet in China beleggen en niet in Rusland, maar wel in opkomende markten. Dat is onmogelijk met ETF's gebaseerd op indices van MSCI en FTSE. Een alternatief is de Freedom 100 Emerging Markets ETF, die landen weegt naar hun democratische principes. China en Rusland zitten hier niet in. 

Zijn verwachting is dat er meer van dit soort fondsen komen, waarmee gelijk een  probleem van de Freedom ETF kan worden opgelost. Die is nu namelijk nog een stuk duurder dan andere indexproducten.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 22 dec Meer kansen dan risico's in 2026
  • 14 jan Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  • 19 jan Invesco gaat voor cyclische aandelen en high yield
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 19 dec Hoge waardering nu zegt niks over rendement in 2026

Onderwerpen

  • aandelen
  • China
  • emerging markets
  • Oekraïne

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 17 juni 2022 09:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Beleggers moeten software(bedrijven) niet afschrijven
  2. Must read: Spraakmakende IPO's geven beursjaar 2026 kleur
  3. Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  4. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  5. RBC Bluebay ziet juist wel kansen in langlopende Japanse obligaties
Populaire columns
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 12 feb

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group