hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Hogere rente leidt tot mentaliteitsverandering vastgoedbeleggers

Hogere rente leidt tot mentaliteitsverandering vastgoedbeleggers

Hogere rentes jagen de financieringskosten van vastgoed omhoog. Dat maakt vastgoedbelegger M&G Real Estate voorzichtig maar zeker niet negatief. "Hoge stabiele inkomsten zijn nu wel even belangrijker dan mogelijke waardegroei."

10 januari 2024 11:00 • Door IEXProfs Redactie

Vastgoedbeleggers wereldwijd zullen zich veel meer moeten richten op het genereren van hoge inkomsten om de stijgende financieringskosten te kunnen betalen. Dat schrijft de Britse vastgoedbeheerder M&G in z'n jaarlijkse Global Real Estate Outlook.

De tijd van aanhoudende lage rentes is immers voorbij. Wereldwijde vastgoedbeleggers kunnen volgens Jose Pellicer, hoofd beleggingsstrategie bij M&G Real Estate, niet langer leunen op yield compression en goedkope schuldfinanciering. "Er is een fundamenteel andere aanpak nodig.”

Beleggers richten zich tot voor kort vooral op waardegroei, maar gezien de huidige hogere rentes is het genereren van inkomsten van groter belang geworden. Kansen zijn er nog te over.  Pellicer: "Beleggen in woningen en industrieel vastgoed, waar de vraag nog altijd hoog is, kunnen aantrekkelijke rendementen opleveren door hoge inkomstengroei. Dat geldt ook voor vastgoedsegmenten die inflatie kunnen doorberekenen aan huurders, zoals supermarkten. Ook investeringen om bestaand vastgoed te verbeteren of het aankopen van minder populair maar goedkoop vastgoed kunnen aantrekkelijk zijn.”

Nederlandse markt?

“Ook in Nederland is de invloed van de hogere rentes op de rendementen zichtbaar. We zagen de grootste veranderingen in het kantoorsegment, waar de bezettingsgraad is afgenomen nu er meer thuis wordt gewerkt en door de onzekerheid over de kosten van ESG-maatregelen", zegt Laurien van Wieringen, hoofd vastgoedbeleggingen en vermogensbeheer bij M&G Real Estate Nederland.

Ondanks nieuwe huurregels voor woningen, die tal van vastgoedbeleggers hebben aangezet de markt te verlaten of bezig zijn om dat te doen, ziet Van Wieringen nog altijd goede kansen voor beleggers in het woningsegment. Want? "De fundamentals blijven sterk. De recente afname van nieuwe vergunningsaanvragen brengen vraag en aanbod verder uit balans." Ofwel, zolang Nederland lijdt onder een ernstig woningtekort blijft de verhuur van woningen volgens haar een lucratieve business, met name in het betaalbare segment.

Van Wieringen: "Verder houden we in Nederland de logistieke sector in de gaten. We vinden met name logistieke hotspots aantrekkelijk Ook zien we kansen op het genereren van toegevoegde waarde op centrale locaties in Nederland.”

Impact op projectontwikkelars

Weer terug naar de algemene markt. Hoewel de financieringskosten enorm zijn gestegen, heeft dit volgens M&G vooralsnog tot weinig onrust geleid. Wel verwacht M&G de komende jaren gedwongen verkopen te zien, aangezien 30% tot 40% van alle commerciële vastgoedleningen in het VK en Europa voor het eind van 2025 opnieuw moet worden afgesloten tegen aanzienlijk hogere rentes.

Op het Europese vasteland hebben de stijgende bouwkosten en dure financiering impact op Europese projectontwikkelaars. In veel markten zijn de aanvragen voor bouwvergunningen voor het bouwen van woningen afgenomen. M&G: "Het lijkt erop dat de komende jaren het aantal opgeleverde projecten een stuk lager zal liggen dan de vraag naar woningen. Dit zal leiden tot een grotere vraag naar huizen in de particuliere huursector, studentenhuisvesting en seniorenwoningen."

Grote verschillen in kantoormarkt

Binnen de kantoormarkt worden de verschillen steeds groter. Zo werken in de VS maar liefst 50% minder mensen op kantoor dan voor de pandemie. In Europa en Azië is dat 25%. Logisch dat de Amerikaanse kantoormarkt zwaarder onder druk staat en veel meer leegstand kent.

Het verschil in aantrekkelijkheid tussen kantoren in stadscentra versus kantoren buiten de stad is ook verder toegenomen. Kantoren op goede locaties blijven in trek, zeker als ze voldoen aan de hoogste duurzaamheidseisen.

Duurzaamheid in trek

Dan worden aan vastgoed strengere duurzaamheids gesteld. In het Nederlandse klimaatakkoord is bijvoorbeeld afgesproken om in 2030 49% minder CO2 uit te stoten ten opzichte van het jaar 1990. Veel zal van verduurzaamd vastgoed moeten komen.

Volgens M&G is de logistieke sector cruciaal voor beleggers die de overgang naar net-zero willen bespoedigen en hun portefeuillerisico’s willen beheersen. "Distributiecentra stoten over het algemeen 60% tot 70% minder CO2 uit dan andere commerciële gebouwen en 20% tot 25% minder dan woningen."

Volgens M&G richten huurders zich steeds meer op nieuwbouw met groene certificering, met bijvoorbeeld zonnepanelen op het dak en opladers voor elektrische voertuigen naast de deur.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 26 okt Winkelvastgoed is helemaal terug als dividendmotor
  • 20 aug Beursgenoteerd vastgoed krijgt wind weer mee
  • 24 apr Europees vastgoed is king
  • 07 mei Innovatie en overheidshulp houden Chinese economie overeind
  • 14 mei Cyclische rugwind ondersteunt private markten

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 10 januari 2024 11:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Huizenprijzen zijn piek voorbij?
  2. Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026
  3. Must read: Dreigt een sell-off van Amerikaanse staatsobligaties?
  4. Must read: AI-hype leidt 100% zeker tot beurstranen
  5. Must read: Trump zorgt voor nieuwe chaos
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 19 jan

    Must read: Trump zorgt voor nieuwe chaos
  2. Must Read 20 jan

    Must read: AI-hype leidt 100% zeker tot beurstranen
  3. Must Read 21 jan

    Must read: Dreigt een sell-off van Amerikaanse staatsobligaties?

Assetallocatie

  • Assetallocatie 21 jan

    Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

    Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

  • Assetallocatie 19 jan

    Invesco gaat voor cyclische aandelen en high yield

    Bredere wereldwijde groei en een afname van de inflatie pakken positief uit voor aandelen en hoogrentende obligaties, aldus Alessio de Longis van Invesco. En ehh, Groenland?

  • Assetallocatie 19 jan

    Institutionele adoptie kan bitcoin nieuwe vleugels geven

    94% van de institutionele beleggers gelooft in de waarde van blockchain en digitale assets, maar crypto’s zijn nog geen vast onderdeel van institutionele portefeuilles. Gerben Lagerwaard van State Street IM schetst wat nodig is om institutionele beleggers over de bitcoinstreep te krijgen.

  • Assetallocatie 14 jan

    Het einde van de veilige haven

    Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group