hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Weerzien met de jaren 90

Weerzien met de jaren 90

De huidige economie roept steeds meer herinneringen op aan de jaren 90, een periode van grote welvaart en florerende markten, tot in 2000 de internetluchtbel barstte.

19 maart 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Het kan verkeren, begin 2023 vreesden veel economen nog voor een harde landing van de Amerikaanse economie. Een jaar later is de angst geweken en is de zorg eerder dat het te hard omhoog gaat. Financieel blogger Ben Carlson constateert in zijn blog A Wealth of Common Sense dat de Amerikaanse economie er niet meer zo goed voor stond sinds de jaren 90.

Hoge lonen, lage inflatie

Ten eerste is de economische groei hoog. In het derde en vierde kwartaal ging het reële bbp – na aftrek van inflatie - met respectievelijk 4,9% en 3,3% omhoog. Daar kan de eurozone alleen maar van dromen. 

De lonen stijgen ondertussen fors, met meer dan 5% op jaarbasis, terwijl de inflatie is gedaald. Sinds mei 2023 ligt de CPI net iets boven de 3%. Met andere woorden, iedereen met een baan krijgt meer koopkracht. De angst voor een herhaling van de jaren 70 - met zijn hoge inflatie - is naar de achtergrond verdwenen. 

Carlson: “Het huidige klimaat lijkt echter meer op de bloeiende jaren 90.”

Verschillen 

Er zijn uiteraard ook verschillen met de jaren 90, sommige positief voor de markten, andere negatief.

  • Zo is de werkloosheid nu (3,7%) lager dan toen (gemiddeld 6%). Dat is van de ene kant positief voor de consumptieve uitgaven. Van de andere kant zorgt het voor opwaartse druk op de lonen en verhoogt de druk op de Fed om de rente hoog te houden. 
  • De staatsschuld is nu vele malen hoger dan toen. Dat klinkt negatief, maar de rentelasten zijn lager. De regering-Biden moet momenteel rekenen op rentelasten van ongeveer 2,5% van het bbp. Dat is hoger dan voor corona, maar lager dan in de jaren 90 toen het gemiddeld ongeveer 3% was. Het begrotingstekort lijkt bovendien – na het extreem hoge tekort tijdens corona - ook weer redelijk onder controle met ongeveer 5%.

  • Ook positief: huishoudens staan er qua netto-vermogen een stuk beter voor dan in de jaren 90.
  • Een groot verschil is verder het vertrouwen. In de jaren jaren 90 waren beleggers, consumenten en bedrijven euforisch. Nu is het sentiment eerder normaal te noemen tot zelfs een beetje gedempt.

Wat gaat de Fed doen?

Een van de grote vragen voor de beurs is volgens Carlson hoe de Fed zal reageren op de positieve macro-economische situatie. De markten gaan nog altijd uit van een reeks renteverlagingen dit jaar. Maar hoe realistisch is dat en zou het erg zijn als het anders komt? Normaalgesproken houdt de Fed de rente namelijk hoog bij een sterke economie, lage werkloosheid en inflatie van boven de 2%.

Dat was in de jaren 90 ook lange fases het geval, maar er waren uitzonderingen. Een van de bekendste was in 1999 toen de economie groeide en bloeide, maar de beurs werd opgeschrikt door betalingsproblemen van Rusland in 1998 en het faillissement van hedgefonds LCTM.

Fed-president Alan Greenspan - die zich ook zorgen maakte over de eeuwwisseling - verlaagde daarop uit voorzorg de rente. Dat was achteraf een grote fout, want het bracht de beurs in extase en leverde daarmee een belangrijke bijdrage aan het ontstaan en knappen van de internetluchtbel in 2000.

Carlson hoopt dat we een dergelijk boom-and-bust scenario (veroorzaakt door de Fed) dit keer kunnen voorkomen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 09 dec Sterk verdeelde Fed zal rente toch verlagen
  • 19 dec Hoge waardering nu zegt niks over rendement in 2026
  • 22 dec Meer kansen dan risico's in 2026
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"

Onderwerpen

  • aandelen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  2. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
  3. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 19 maart 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Kopen op de top is juist slim
  2. Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  3. Must read: Duitse industrie in herstelmodus
  4. Must read: Stevige rugwind voor biotechsector
  5. Must read: Ook buiten tech zijn er kansen
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  2. Must Read 10:00

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must Read 07 jan

    Must read: Stevige rugwind voor biotechsector

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08:45

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

    Volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea IM pakt het nieuwe pensioenstelsel (Wtp) goed uit voor impactbeleggen. Dat is een gunstige ontwikkeling. "Pensioenfondsen die impact structureel integreren, versterken niet alleen hun portefeuille onder de Wtp, maar dragen ook bij aan een veerkrachtige economie en een leefbare wereld voor toekomstige generaties."

  • Impactbeleggen 05 jan

    Natuur krijgt een prijskaartje

    Water, bodem en biodiversiteit raken schaarser. Dat brengt risico’s én kansen voor beleggers met zich mee. Wat lange tijd nauwelijks werd meegenomen in financiële analyses begint nu door te werken in beleggingskeuzes, aldus BlackRock Investment Institute.

  • Impactbeleggen 24 dec

    “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel”

    Baillie Gifford houdt vast aan een overtuiging die de Schotse vermogensbeheerder al decennia huldigt: bedrijven die grote problemen oplossen, zijn structureel beter gepositioneerd voor groei. Dat maakt impactbeleggen volgens Rosie Rankin, hoofd impactstrategie van Baillie Gifford, tot een no brainer. Rob Stallinga sprak met haar.

  • Impactbeleggen 22 dec

    Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen

    Private equity impactfondsen hebben volgens een recente Amerikaanse studie positieve effecten op de arbeidsomstandigheden. De fondsen investeren vaker in arme buurten en bedrijven waar vrouwen en mensen van kleur duidelijk betere carrièrekansen hebben.

  • Impactbeleggen 17 dec

    “ESG minder populair? Daar merk ik weinig van”

    John Ploeg, hoofd ESG-onderzoek bij PGIM, over de impopulariteit van duurzaam beleggen (niet), het rendementsverlies dat beleggers door ESG lopen (ook niet), de schade door klimaatverandering (zwaar onderschat), de oplossing die green bonds bieden (valt tegen) en de noodzaak van meer nucleaire energie (goed idee, mits met gemoderniseerde oude centrales).

  • Impactbeleggen 15 dec

    Water: het vergeten front van de klimaatcrisis

    Michael Lewis, hoofd ESG-analyse van DWS, roept beleggers op om de watercrisis, die wordt veroorzaakt door de opwarming van de aarde, veel serieuzer te nemen. Te weinig water, te veel water, te vervuild water vormen volgens hem de grootste bedreiging voor onze economische voorspoed.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group