hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Amerikaanse consument is goed voorbereid op een recessie

Amerikaanse consument is goed voorbereid op een recessie

Hogere lonen, meer vermogen. Amerikaanse consumenten zijn volgens financieel blogger Ben Carlson goed gewapend tegen een recessie.

9 oktober 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

De recessieangst steekt de laatste weken weer de kop op. De gestegen rente en het besef dat de rente waarschijnlijk nog lange tijd hoog zal blijven, zorgen voor negatieve vibes onder huishoudens, bedrijven en beleggers.

Beleggingsspecialist Ben Carlson probeert de gemoederen te bedaren in zijn blog Hoe goed zijn consumenten voorbereid op een recessie?

Het korte antwoord op die vraag is "erg goed", wat voor de economie van immens belang is, argumenteert Carlson. De consument is in de VS namelijk verantwoordelijk voor ongeveer 70% van het nationale inkomen (bbp).

Minder excess savings

Carlson denkt dat consumenten er beter voor staan dan vaak wordt beweerd. Analisten die vrezen voor dalende uitgaven wijzen vaak op factoren als de hoge inflatie, kredietkaartschulden, hypotheekrente, onbetaalbare huizen en dalende spaarrekeningen. De coronasteun is er bovendien zo langzamerhand doorheen gejaagd. Het gevolg is een dalend spaarvermogen.

Inderdaad wijzen de cijfers uit dat de zogenoemde excess savings scherp zijn gedaald sinds vorig jaar. Maar hier komt de eerste kalmerende opmerking van Carlson. Het gaat hier om excess savings. Dat zijn spaargelden bóvenop wat er normaal gesproken wordt gespaard. Dat is iets anders dan ontsparing.

Stapels geld op de bank

Ten tweede zijn de buffers van huishoudens enorm. Amerikanen hebben ongeveer 4 biljoen dollar aan cash op hun bankrekeningen staan. Dat is vier keer zoveel dan voor corona.

"Amerikanen hebben ongeveer 4 biljoen dollar aan cash op hun bankrekeningen staan"

De zogenoemde geldmarktfondsen, die zich richten op kortlopende leningen, laten hetzelfde beeld zien. Met bijna 6 biljoen dollar bezitten Amerikanen veel meer van dit soort fondsen dan voor corona.

Netto woningvermogen

En dan is er nog het vermogen dat verborgen zit in huizen. Het bureau Zillow heeft onlangs berekend dat het woningvermogen van de Amerikanen sinds het begin van corona met 49% gestegen is tot 52 biljoen dollar. 

Carlson: “Okay, het is waar dat hogere huizenprijzen en hogere hypotheekrentes het voor woningzoekenden vrijwel onbetaalbaar hebben gemaakt om een huis te kopen, maar twee derde van de Amerikanen is al eigenaar van een huis. Huiseigenaren hebben daardoor nooit eerder zo’n grote ingebouwde reserve gehad als nu.”

Carlson verwacht dat huizenbezitters de komende jaren massaal hun eigen vermogen zullen aanspreken, hogere rentetarieven of niet. “Denk je echt dat mensen minder gaan uitgeven als ze een gigantische spaarpot hebben die ze in noodgeval open kunnen breken?”

Vermogen armste 50% omhoog gevlogen

Het volgende fabeltje waar Carlson mee afrekent, is dat het alleen de rijken zijn die goed bij kas zitten. Hij laat een grafiek zien met het netto vermogen van de rijkste 1% Amerikanen, de 10% daaronder, het vermogen van de middengroep (50-90%) en de onderste 50%.

Wat blijkt is dat de onderste 50% er sinds 2019 relatief gezien het meest op vooruit zijn gegaan (+73%), tegenover een gemiddelde van +33%, wat ook niet verkeerd is.

Lonen stijgen sneller dan prijzen

Maar hoe zit het dan met de inflatie? Meer vermogen zegt niet zo veel als alles veel duurder wordt en de koopkracht daalt.

Ook hier weerspreekt Carlson. 2022 was inderdaad een rot jaar voor werkenden omdat de inflatie hoger was dan de loonstijgingen. Maar als er naar de hele periode sinds het begin van corona tot nu toe wordt gekeken dan waren de loonstijgingen groter dan de prijsstijgingen. Werkende zijn er met andere woorden op vooruitgegaan qua koopkracht.

Al met al maakt dat de Amerikaanse consument behoorlijk resistent tegen recessies.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 07 mei Verstandig dealen met angst
  • 16 mei Amerikaanse handelsakkoorden met VK en China? Ammehoela!
  • 09 apr Oase van rust
  • 25 apr "Amerikaanse winstverwachtingen zijn veel te optimistisch"
  • 11 mrt Waar ligt de Trump put?

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 9 oktober 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. KKR is positiever dan een paar maanden geleden
  2. Must read: Beursbubbels zijn goed
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Must read: Iedereen is dus short dollar
  5. "Ik doe niet mee aan de goldrush"
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. De risico's die duurzame beleggers nemen
  5. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 20 mei

    Must read: Iedereen is dus short dollar

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:00

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group