hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  "Impact aanval van Iran op financiële markten is beperkt"
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

"Impact aanval van Iran op financiële markten is beperkt"

"De directe actie van Iran tegen Israël dit weekend heeft geleid tot de vrees voor verdere escalatie, maar bij afwezigheid van een volledige crisis in de regio - wat niet ons basisscenario is - denken we dat de impact op de financiële markten beperkt zal blijven." Dat schrijft Greg Hirt van Allianz Global Investors.

16 april 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

Een Iraanse aanval op Israël zou zes maanden geleden ondenkbaar zijn geweest. De angst is dat de actie van Iran kan leiden tot een verdere gevaarlijke escalatie in de regio, waardoor de kans op een volledige crisis toeneemt. Maar er zijn enkele ‘geruststellende’ aanwijzingen dat een eventuele vergelding op zijn minst gematigd zou kunnen zijn.

We verwachten dat beide partijen een oorlog zullen vermijden. De Iraanse missie bij de Verenigde Naties kondigde na de aanval aan dat "de zaak als gesloten kan worden beschouwd", waaruit blijkt dat Teheran de komende maanden zal proberen de situatie te sussen. Zowel de schade aan Amerikaanse en Israëlische belangen als de menselijke slachtoffers waren zeer beperkt, wat suggereert dat de weg naar een mogelijke de-escalatie kan worden gevonden. Israël en zijn bondgenoten lijken erin geslaagd te zijn om een grote meerderheid van de inkomende drones en raketten uit te schakelen, wat Teheran zou moeten afschrikken van een hernieuwde aanval.

Tegen deze achtergrond zien we enkele mogelijk belangrijke, maar beperkte gevolgen voor de wereldwijde situatie en de financiële markten.

Greg Hirt

Olie biedt een afdekking voor onrust en goud zou moeten profiteren

Door de spanningen in het Midden-Oosten steeg Brent-olie al tot meer dan 90 dollar per vat en wij verwachten dat de prijzen voor olie en oliederivaten de komende weken nog verder zullen stijgen. Dit past goed bij onze longpositie op het grondstoffencomplex.

Onze fundamentele visie blijft constructief omdat wij denken dat olie een goede afdekking biedt tegen hernieuwde inflatierisico's en tegelijkertijd profiteert van het Chinese herstel en de solide Amerikaanse economie.

Na een recente sterke rally, die ook werd veroorzaakt door geopolitieke spanningen, zou goud moeten blijven profiteren van zijn status als diversificatiemiddel en veilige haven. Een exogene stijging van de inflatie in combinatie met een naar safe haven obligaties zou goud kunnen ondersteunen, omdat de reële rente zal dalen.

De enige risicofactor is hoe de Amerikaanse dollar reageert op de crisis. Als veilige haven heeft de dollar de neiging om te profiteren van dergelijke situaties, wat negatief zou zijn voor grondstoffen.

Inflatie: prijsdruk moet onder controle blijven

Een verdere escalatie kan de inspanningen van centrale banken om de inflatie onder controle te krijgen bemoeilijken, omdat de hogere olieprijzen doorwerken in de kerninflatie. Toch denken we dat, tenzij de regionale crisis volledig oplaait, de impact onder controle zal blijven.

In de VS is het belangrijkste probleem een overmatige vraag, terwijl de grote binnenlandse olieproductie het land immuun maakt voor externe schokken zoals de huidige.

De prijsstijgingen zouden daarentegen meer voelbaar kunnen zijn in Europa, op een moment dat de economie net weer aantrekt, vooral omdat de gasprijzen onlangs zijn gestegen na de Russische aanvallen op Oekraïense faciliteiten.

Al met al zou de Fed na de recente stijging van de rente op Amerikaanse staatsobligaties kunnen terugkeren naar haar ‘natuurlijke’ voorzichtige houding in geval van onzekerheden en haar tempo van renteverlagingen in de tweede helft van het jaar kunnen aanhouden.

Financiële markten: mogelijke instapmomenten

De aandelenmarkten blijven fundamenteel solide dankzij beter dan verwachte economische cijfers en solide bedrijfswinsten. Op de middellange termijn blijven we daarom positief over aandelen en we denken dat kortetermijncorrecties goede instap- of herinstapmomenten kunnen bieden.

"De aandelenmarkten blijven fundamenteel solide dankzij beter dan verwachte economische cijfers en solide bedrijfswinsten"

De positionering van aandelen en het sentiment zijn de afgelopen maanden steeds positiever geworden zonder in het bubbelgebied te belanden. De gevolgen van de gebeurtenissen van dit weekend kunnen ertoe bijdragen dat de markt minder uitbundig wordt.

Zelfs vóór deze laatste wending in het conflict in het Midden-Oosten anticipeerden we al op verdere volatiliteit in zowel de obligatie- als aandelenmarkten en voor bepaalde soorten portefeuilles hebben we in maart hedges toegevoegd in de vorm van optiestrategieën en onze posities in goud gehandhaafd.

Hernieuwde interesse voor langlopende Amerikaanse staatsobligaties

Aangezien hogere olieprijzen een exogene schok zijn, zal het voor de Amerikaanse Federal Reserve een moeilijke afweging worden tussen hogere geïmporteerde inflatie via energieprijzen en lagere economische groei en grotere marktvolatiliteit.

Amerikaanse staatsobligaties zullen zeker vooral beïnvloed blijven worden door sterke inflatiecijfers, maar ze zullen waarschijnlijk ook profiteren van hun safe-havenkenmerken in tijden van geopolitieke spanningen. Bij de huidige rendementen zouden we wat hernieuwde interesse kunnen zien van beleggers met een langere looptijd die hun obligatieportefeuilles opnieuw moeten opbouwen.

In de eerste handel na de aanval putten de markten troost uit het gebrek aan aanhoudende schade aan Israël en een oproep van Saudi-Arabië tot terughoudendheid. De S&P 500 futures stegen licht, evenals de Euro Stoxx 50.

Greg Hirt is Global Chief Investment Officer Multi Asset van Allianz Global Investors.

‘From Iran’s point of view, it was a show: "We have the capability. We have all different missiles and drones. We can do it. We prefer not to escalate it into a war."': Tehran demonstrated aerial might that was visible to all, but fatal to none. https://t.co/RUyXC2KvgF pic.twitter.com/kXGfxlGjGx

— Financial Times (@FT) April 15, 2024

Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 09 apr Een volledige handelsoorlog of een beperkt conflict?
  • 05 mei "Een nieuw tijdperk breekt aan"
  • 06 mei Juist nu zijn obligaties onmisbaar
  • 14 mei Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  • 18 mei "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Allianz global investors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 16 april 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. ELTIF 2.0 is een keerpunt voor de Europese private markten
  2. label connect "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  3. De MSCI World Index dekt niet de wereld
  4. Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  5. "Een nieuw tijdperk breekt aan"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven
  4. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  5. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 14 mei

    Must read: Deal VS en China kwam geen moment te vroeg
  3. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group