hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Fondsportret  /  "Ruimtevaart is het volgende grote beleggingsthema"
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

"Ruimtevaart is het volgende grote beleggingsthema"

Het beleggingsuniversum groeit, het ecosysteem breidt uit, en het thema is weinig conjunctuurgevoelig. Stéphane Van Tilborg, countrymanager Benelux van La Financière de L’Echiquier (LFDE) breekt een lans voor het beleggingsthema ruimtevaart.

9 november 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Groeibedrijven hebben last van stijgende rentes. Hoe zit dat met het thema ruimtevaart?

Stéphane van Tilborg: "Hoewel de stijging van de rentevoeten in de afgelopen jaren over het algemeen ongunstig was voor groeifondsen, zou de vertraging van de rentestijgingen binnenkort gunstig moeten zijn voor snelgroeiende aandelen. Beleggen in dit gebied vereist een langetermijnvisie en we zijn ervan overtuigd dat ruimtevaart ons in staat zal stellen om de enorme globale uitdagingen van deze eeuw aan te gaan."

Hoe hard groeit de ruimtevaartmarkt?

Van Tilborg: "De ruimtevaartsector wordt qua omvang vandaag geschat op 400 miljard dollar en zou volgens een voorspelling van Bank of America Merril Lynch in 2020 tegen 2040 kunnen zijn opgelopen tot 2700 miljard dollar."

Is het in aanmerking komend beleggingsuniversum groot genoeg?

Van Tilborg: "Ja, en het wordt steeds groter. Het beleggingsuniversum van het fonds Echiquier Space bestaat momenteel uit ongeveer 170 beursgenoteerde internationale aandelen. Het ecosysteem is bijzonder dynamisch, met een groeiend aantal voormalige startups die naar de beurs gaan, waardoor het universum voortdurend uitbreidt.

2020 en 2021 waren vruchtbare jaren voor IPO's en SPAC's. In 2022 waren nieuwe beursnoteringen zeldzamer. Omdat er steeds meer private equityfondsen actief zijn, verwachten we de komende jaren een aantal nieuwe ruimtevaartbedrijven op de beurs te zien."

Hoe zal het ecosysteem zich de komende vijf jaar ontwikkelen en welke subsegmenten zijn met name interessant?

Van Tilborg: "Wij geloven dat de verkenning van de ruimte op een keerpunt staat. Er beweegt veel en er is veel concurrentie. Er zijn bijvoorbeeld niet minder dan 150 ruimteverkenningsmissies gepland tussen nu en 2030. De ruimtevaartmarkt beleeft een duizelingwekkende dynamiek die te maken heeft met de convergentie van technologische vooruitgang, zoals het hergebruik van raketten, en de opkomst van private spelers en publiek-private partnerschappen.

Startups groeien heel snel, zoals The Exploration Company, dat momenteel werkt aan een herbruikbare capsule die in een baan om de aarde kan worden bijgetankt en vracht kan vervoeren naar de toekomstige ruimte. De groei van deze markt wordt ook gestimuleerd door de drastische verlaging van de kosten voor toegang tot de ruimte en de revolutie in geospatiale gegevens van satellieten.

Meer winst tegen lagere kosten, ruimtevaart is big business?

Van Tilborg: "Voor communicatie, navigatie, aardobservatie en klimaatverandering zijn ruimtedata een product met een hoge toegevoegde waarde geworden. Satellieten die ooit omvangrijk en duur waren, worden nu vervangen door nanosatellieten ter grootte van schoenendozen, waarvan de productie tot duizend keer goedkoper is.

De satellietindustrie zal naar verwachting met 9,2% per jaar groeien tot 2027. De bloeiende markt voor ruimte-internet alleen al zal tegen 2030 naar schatting 16 miljard dollar waard zijn, en de wereldwijde markt voor satellietcommunicatiediensten zal naar verwachting 141 miljard dollar bereiken, met een jaarlijkse groei van meer dan 7% in dezelfde periode (AB Research).

New Space is het gebruik van de ruimte opnieuw aan het uitvinden. We bevinden ons dan ook in een interessant tijdperk van een maan- en interplanetaire economie, waarbij we essentiële veranderingen meemaken zonder de immense impact (nog) te beseffen. Dit maakt het ecosysteem, dat nog verder zal groeien en diversifiëren, in combinatie met het feit dat het vrij ongevoelig is voor economische cyclussen, kansrijk voor beleggers."

LFDE beheert een fonds, Echiquier Space, dat belegt in dit specifieke thema.

Stépahne van Tilborg
Stéphane van Tilborg

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 20 okt “Duurzame tegenwind is juist een kans”
  • 11 nov Vergrijzing is een probleem en een kans
  • 21 okt De gevaarlijke verleiding van themafondsen
  • 17 sep Barsten in een mannenbolwerk
  • 19 sep Weinig aandelen in portefeuille leidt tot meer volatiliteit

Onderwerpen

  • fondsen
  • LFDE

Nieuws van onze partners label connect

  1. 07:55
    Beurskansen in een uitdagende wereld
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 9 november 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Veilige beurshaven India
  2. AI gaat de wereld echt ingrijpend veranderen
  3. Must read: Chinese groeivertraging verdiept
  4. ETF's zijn onschuldig aan ontstaan megacaps
  5. Must read: het was een lekker beursjaar
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op

Meest gelezen

  1. Must Read 10 dec

    Must read: Beleggingskansen te over
  2. Must Read 12 dec

    Must read: het was een lekker beursjaar
  3. Must Read 15 dec

    Must read: Chinese groeivertraging verdiept

Assetallocatie

  • label connect

    Assetallocatie 07:55

    Beurskansen in een uitdagende wereld

    Wat hebben de markten volgend jaar in petto? Volgens hoofdeconoom Karsten Junius van J. Safra Sarasin krijgen beleggers in 2026 te maken met drie trends: structureel hoge onzekerheid, de verdere opmars van AI en vooral een soepel begrotingsbeleid. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 dec

    Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen

    Chris Hart, fondsmanager van het wereldwijde waardefonds Robeco BP Global Premium Equities heeft hooggespannen verwachtingen van Europese industrie-aandelen. Lage waarderingen en extra uitgaven aan defensie en infrastructuur zorgen voor de nodige rugwind.

  • Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

    Een van de opvallendste voorspellingen van Aegon AM voor 2026 is dat de Amerikaanse economie slechts kort afkoelt om vervolgens met volle kracht op weg te gaan naar 2027.Wat betekent dit voor obligaties?

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group