hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Doet u maar een 60/40-portefeuille met een likje goud

Doet u maar een 60/40-portefeuille met een likje goud

Voeg wat goud toe aan een klassieke 60/40-portefeuille en het rendement stijgt terwijl de risico's dalen.

6 oktober 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Tot voor kort werd een portefeuillemix van 60% aandelen en 40% obligaties als ideaal gezien. Aandelen leveren het rendement. Oboligaties zorgen voor de stabiliteit. Obligaties willen het meestal goed doen als aandelen onderuit gaan.

Per saldo doet deze portefeuille het al decennia uitstekend met in de VS een gemiddeld rendement van 8.54% tussen 1971 en 2024. Maar Wesley Gray van Alpha Architect denkt dat het nog beter kan als er een snufje goud wordt toegevoegd.

Op het eerste gezicht levert goud eigenlijk te weinig op. Het gemiddelde rendement komt van 1971 tot en met 2024 uit op een op zich niet onaardig gemiddelde van 7,35%, maar dat is wel minder dan de 60/40-portefeuille. Goud heeft bovendien als nadeel dat het lange periodes kent van zwakke rendementen.

Maar bij nader inzien, schuilt in dat cyclische karakter ook een groot voordeel. De correlatie met aandelen ligt over de hele periode 1971-2024 weliswaar dichtbij nul, maar het unieke van goud is dat het zeer goede prestaties levert tijdens aandelencorrecties, dollarzwaktes en inflatiepieken. Het is dus een goede hedge. 

60/40/20

Gray laat zien wat een portefeuille oplevert van 60% aandelen, 40% obligaties en 20% goud-futures met de portefeuille als onderpand. 

Het rendement loopt dan op van gemiddeld 8,54% naar 9,43%. De gemiddelde volatiliteit verandert niet veel met 10% versus 10,8%. Het maximale verlies over de periode daalt tenslotte van 30% naar 26,5%. 

Zonder hefboom met bijvoorbeeld een verhouding 50/30/20 komt het rendement lager uit, maar het voordeel van het lagere risico blijft wel behouden. 

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 07 okt Pictet verhoogt aandelenadvies en verlaagt obligatie-advies
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen
  • 11 nov De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt
  • 11 nov Verdere verzwakking dollar biedt kansen

Onderwerpen

  • Obligaties
  • aandelen
  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
  2. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  3. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 6 oktober 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Bedrijven herontdekken de retailbelegger
  2. Nasdaq zit in de op een na grootste bullmarkt van de 100 jaar
  3. Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  4. Must read: De beste fondsenaanbieders van Europa
  5. Verdere verzwakking dollar biedt kansen
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 11 nov

    Must read: Buffetts laatste brief
  2. 13 nov

    Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  3. 14 nov

    Duitsers laten begrotingsdiscipline los en daar komen problemen van

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group