hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Kapitaal in ETF’s is voor een groot deel “dom geld”

Kapitaal in ETF’s is voor een groot deel “dom geld”

Beleggers maken bij ETF's vaak dezelfde fout als bij aandelen. Ze gaan voor indexfondsen met de beste prestaties in een recent verleden. Een strategie die zelden goede resultaten oplevert.

1 augustus 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Larry Swedroe – normaalgesproken een fan van ETF’s – heeft dit keer een kritische studie gevonden over deze ongelofelijk populaire indexfondsen. In de studie van Lukas Noth, die deze zomer is gepubliceerd in The Journal of Beta Investment Strategies, draait alles om de vraag hoe slim kapitaalstromen naar ETF's zijn of How Smart Are ETF Flows?. 

Onder "smart money" verstaat Noth geld dat geïnvesteerd wordt voor de lange termijn. “Dumb money” is daarentegen geld dat wordt geïnvesteerd in effecten die die toevallig goede rendementen hebben behaald in een recent verleden. Het is een vorm van momentumbeleggen of “chasing return”, die niet blijkt te functioneren.

Capital flows in 1.743 ETF's

Voor de studie werden de geldstromen gemonitored in 1.743 ETF’s tussen 2014 en oktober 2022. De belangrijkste conclusies zijn: 

  1. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat ETF-stromen sterk beïnvloed worden door momentumbeleggers die geld storten in fondsen die recentelijk goed hebben gepresteerd. Dit gedrag wordt waargenomen in alle regio’s en markten.
  2. Waarom is dat niet slim? Omdat een hoge instroom vaak een voorbode is van zwakke toekomstige rendementen.
  3. De instroom zelf is daar mede schuld aan. Als een bepaalde categorie ETF’s, voor een sector of regio, te maken krijgt met een plotselinge stijging van de instroom dan stijgen de prijzen van de onderliggende activa. Bij een “vraagschok” van 1% gaat het gemiddeld om een koersplus van ongeveer 0,3%. Dat effect is echter tijdelijk. Binnen twee weken dalen de prijzen alweer met 0,5%. Per saldo zijn de momentumbeleggers dus slechter uit.

Bevestiging

De studie van Noth bevestigt eerder onderzoek door Andrea Frazzini en Owen Lamont die in 2009 gelijke patronen ontdekten. Populaire ETF’s hebben op de korte termijn vaak een outperformance, maar na een paar maanden draait dat meestal al om, was hun conclusie.

Swedroe is zoals gezegd geen tegenstander van ETF’s. Integendeel. Maar voor ETF’s gelden wel dezelfde regels als voor aandelen. Voor beide geldt dat als de koersen een paar weken of maanden in de lift zitten dan zegt dat niks over de toekomst. Sterker, de kans dat de koersontwikkeling daarna tegenvalt, is groot.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 17 apr Want de wereld is groter dan de VS
  • 19 dec Actieve ETF’s, het beste van twee werelden?
  • aug '24 Nieuw! Private assets-ETF's

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 1 augustus 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Verdere verzwakking dollar biedt kansen
  2. BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten
  3. Must read: Buffetts laatste brief
  4. Must read: Wat is AI echt waard?
  5. Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 07 nov

    Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  2. 10:00

    Must read: Buffetts laatste brief
  3. 05 nov

    Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group