hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  4,5% voor een tienjarige Treasury. Kopen of niet?

4,5% voor een tienjarige Treasury. Kopen of niet?

De lange rente in de VS loopt de laatste tijd weer op. Tijd om in te stappen? De meningen zijn duidelijk verdeeld.

22 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Wanneer wordt het interessant om in Amerikaanse Treasuries te beleggen? Het is een vraag die veel analisten en beleggers bezighoudt nu de 10-jaarsrente de 4,5% weer nadert.

Dat is weliswaar niet het hoogste niveau van de laatste jaren - vorig jaar kwam de lange rente even in de buurt van de 5% - maar in vergelijk tot de laatste kwart eeuw is het wel veel meer dan het gemiddelde dat rond de 2,2% ligt.

Stel dat de rente terugkeert naar dat gemiddelde, dan zijn Treasuries niet alleen lucratief vanwege de rente, maar ook vanwege de koerswinsten. Immers, als de rente daalt, stijgen de koersen van langlopende obligaties.

Welk referentiemateriaal

De meningen verschillen echter over of dit reëel is. Misschien zijn de laatste 25 jaar een slechte graadmeter en moeten beleggers voor toekomstprognoses verder terug in de tijd, bijvoorbeeld de jaren 70 en 80 toen renteniveaus van boven de 10% heel normaal waren.

Een argument dat hiervoor spreekt, is de enorme staatsschuld in de VS die de komende jaren mede door Trump’s Big Beautiful Bill alleen maar verder dreigt op te lopen.

Staatsschulden

De nieuwszender CNBC becijferde vorige week dat de schuld van de federale staat (los van regionale overheden) de laatste 5 jaar is gestegen van 23 biljoen dollar naar 36 biljoen. Als percentage van het bbp komt dat neer op ongeveer 100%, terwijl dat begin deze eeuw nog maar 33,5% was. Daar komen als gevolg van Trump’s beleidsplannen naar schatting 3,4 biljoen dollar bij, waarmee de “debt-to-GDP” ratio stijgt naar een geschatte 118,5% in 2035.

De vraag is of er genoeg kopers zijn voor al die obligatieschulden en tegen welke rente? En wat voor gevolgen heeft dat voor de economie? Want als er weinig trek is om die obligaties te kopen dan moet de rente omhoog, wat ook voor bedrijven en consumenten hogere kosten oplevert.

Consumenten reageren laks

Ben Carlson van Ritholtz Wealth Management heeft zich in zijn blog A Wealth of Common Sense ook over dit thema gebogen. Wat hem opvalt is dat er veel slecht nieuws is de laatste tijd.

Mensen klagen constant over de hoge kosten van levensonderhoud, maar dat komt niet terug in de consumptiecijfers. Integendeel, mensen in de VS geven geld uit als water en lijken zich weinig aan te trekken van hoge prijzen, of dat nou is op vakantie of bij de aankoop van een huis. 

De vraag stelt zich hoe lang dat nog zo door kan gaan:

  • Wanneer schrikken zelfs rijke mensen van de hoge prijzen voor luxeappartementen aan Central Park?
  • Wanneer gaan mensen nog maar een keer op vakantie in plaats van drie?
  • Wanneer slaat de stemming om bij beleggers en worden ze risicoavers?
  • Wanneer wordt de overheid gedwongen minder uit te geven zoals nu in Frankrijk waar een begrotingscrisis dreigt?
  • En wanneer beleeft de VS zijn eerste recessie in ruim 15 jaar?

Nobody knows

Dat is nou net het probleem, zegt Carlson. Er is niemand die dat weet. Het is pure speculatie. Het enige waarheidsgetrouwe antwoord is dat een recessie elke dag dichterbij komt, maar of het nog 1, 2 of 10 jaar duurt is gissen.

Dat geldt ook voor de oorzaak. Het kan een AI- of cryptobubbel zijn die barst, een bank die failliet gaat, een beleidsfout van Trump of de Fed, een onverwachte oorlog, of een zwarte zwaan die uit het niks opduikt. Nobody knows.

Dagelijkse beslommeringen

Het standaardadvies van Carlson is daarom blijf belegd en trek je zo min mogelijk aan van dagelijkse beslommeringen. Zorg tegelijkertijd voor een goede balans in de portefeuille en hou vast aan de lange-termijnplannning. Voor veel beleggers horen obligaties daar bij, of ze nou een aanvangsrente van 4, 5 of 6% opleveren.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 27 okt Eerste scheuren in Amerikaanse economie zichtbaar
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen
  • 08:00 De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt
  • 18:30 Verdere verzwakking dollar biedt kansen

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 22 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Verdere verzwakking dollar biedt kansen
  2. BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten
  3. Must read: Buffetts laatste brief
  4. Must read: Wat is AI echt waard?
  5. Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 07 nov

    Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  2. 10:00

    Must read: Buffetts laatste brief
  3. 05 nov

    Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group