hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Ray Dalio: "De VS gaan de komende 10 jaar $18 biljoen aan rente- en aflossingskosten betalen"

Ray Dalio: "De VS gaan de komende 10 jaar $18 biljoen aan rente- en aflossingskosten betalen"

Professioneel belegger Ray Dalio heeft een berekening gemaakt van wat de Big Beautiful Bill Amerikanen gaat kosten. En het is niet best.

4 juli 2025 09:35 • Door Fleur van Dalsem

Professioneel belegger Ray Dalio heeft een berekening gemaakt van wat de Big Beautiful Bill Amerikanen gaat kosten. En het is niet best. 

"Nu het begrotingsvoorstel door het Congres is aangenomen, kunnen we zien wat de verwachtingen zijn voor de tekorten, de overheidsschuld en de rentelasten. Kort samengevat: het voorstel zal naar verwachting leiden tot overheidsuitgaven van ongeveer $7 biljoen per jaar, tegenover inkomsten van ongeveer $5 biljoen per jaar.

Dat betekent dat de schuld — die nu ongeveer zes keer zo groot is als de jaarlijkse inkomsten, 100% van het bbp bedraagt en zo’n $230.000 per Amerikaans gezin — in 10 jaar zal oplopen tot ongeveer 7,5 keer de jaarlijkse inkomsten, 130% van het bbp, en zo’n $425.000 per gezin.

De rente- en aflossingskosten van de schuld zullen daardoor stijgen van zo’n $10 biljoen (waarvan $1 biljoen rente en $9 biljoen aflossing) naar ongeveer $18 biljoen (waarvan $2 biljoen rente). Dit zal leiden tot een zware verdringing (en mogelijk afsnijden) van andere overheidsuitgaven en/of onvoorstelbare belastingverhogingen, of tot grootschalig geld bijdrukken en waardevermindering van de dollar, met als gevolg hogere rentevoeten.

Dat bijdrukken en devalueren is slecht voor wie obligaties bezit als vermogensbuffer. En wat slecht is voor obligaties en de Amerikaanse kredietmarkten, is slecht voor iedereen, want de Amerikaanse staatsobligatiemarkt is de ruggengraat van alle kapitaalmarkten — en die vormen weer de basis van onze economische en sociale stabiliteit.

Tenzij dit pad snel wordt bijgestuurd — door het begrotingstekort van ongeveer 7% van het bbp terug te brengen naar zo’n 3%, via aanpassingen in uitgaven, belastingen en rentevoeten — zullen er waarschijnlijk grote en pijnlijke verstoringen optreden."


Fleur van Dalsem is redacteur bij IEX.nl. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 04 jul 9 juli weer D-day voor de handelsbetrekkingen
  • 27 jun Als belegger weg uit de VS? Dat doe ik niet hoor
  • 16 mei Amerikaanse handelsakkoorden met VK en China? Ammehoela!
  • 23 mei Rentes stijgen, beleggers bibberen
  • 28 mrt Amerikaanse economie krijgt een klap van de tarieven van Trump

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jul
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
Fleur van Dalsem Geplaatst op 4 juli 2025 09:35 meer
Bio

Fleur van Dalsem werkt ruim vijftien jaar bij IEX en Beursduivel en is sinds haar studietijd actief in het wereldje van de financieel economische journalistiek. Als redacteur werkte zij voor verschillende financieel economische tijdschriften en websites.

Fleur schrijft artikelen, maar werkt nu vooral achter de schermen als coördinator van IEX Expert.

Recente columns
  1. Ray Dalio: "De VS gaan de komende 10 jaar $18 biljoen aan rente- en aflossingskosten betalen"
  2. Pensioenfonds PME waarschuwt Amerikaanse vermogensbeheerders
  3. Financiële kijktips voor de feestdagen
  4. Dit zijn de best gelezen artikelen van 2021
  5. Dag Marcel Tak
Populaire columns
  1. Pensioenfonds PME waarschuwt Amerikaanse vermogensbeheerders
  2. Ray Dalio: "De VS gaan de komende 10 jaar $18 biljoen aan rente- en aflossingskosten betalen"

Meest gelezen

  1. Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 25 jun

    Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

    Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group