hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

De Amerikaanse obligatiemarkt heeft zich helemaal hersteld van een zware dip in april en mei toen ceo Jamie Dimon van JP Morgan waarschuwde voor een "bond market crack". Maar er zijn economen die vrezen voor nieuwe grote barsten.

2 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Beleggers kunnen er nu over lachen, maar het voorjaar was zwaar voor Amerikaanse obligaties met de rente op een 10-jarige Treasury die opliep van onder de 4% in april tot 4,6% in mei.

Er waren meerdere oorzaken voor de kelderende koersen, maar verreweg de belangrijkste was dat in april langzaam duidelijk werd hoe Trump’s Big Beautiful Bill eruit zou zien en wat voor gevolgen dat zou hebben voor het begrotingstekort. 

De eerste schattingen gingen volgens The Wall Street Journal richting een tekort van 2,4 biljoen dollar. Dat was significant meer dan werd verwacht toen Trump begon aan zijn presidentschap. Dat kwam als een schok voor beleggers, ook omdat er aan het inflatiefront geen verlichting in zicht was door hogere tarieven.

Bond market crack

De volgende klappen kwamen van eerst Moody’s die het kredietoordeel van Triple-A introk, daarna twee mislukte uitgiften van 20-jarige staatsobligaties door de VS en Japan, en tenslotte de waarschuwing van JP Morgan-CEO Jamie Dimon voor een “bond market crack” vanwege te hoge schulden in de VS en andere landen.

Maar zoals wel vaker wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Zo maakte Japan bekend dat het minder langlopende leningen zal uitgeven en ook in de VS werd gehint op de uitgifte van Treasuries met kortere looptijden.

Daar kwamen economische data bij die duiden op een afkoeling van de inflatie. En, het belangrijkste was dat de schattingen voor het begrotingstekort in juni naar beneden werden bijgesteld.

Analisten hadden aanvankelijk te weinig rekening gehouden met bezuinigingen op ziektekosten (Medicare), hogere opbrengsten uit importtarieven en het feit dat veel tax cuts van Trump worden gecompenseerd door het schrappen van andere (oude) belastingvoordelen.

Minder snelle stijging begrotingstekort

Het gevolg is dat het begrotingstekort naar verwachting stijgt tot "slechts" 1,9 tot 2 biljoen dollar. Dat is natuurlijk nog altijd enorm veel, maar het is niet meer dan vorig jaar ook al werd verwacht, ruim voor de Amerikaanse verkiezingen.

Stabilisatie

De obligatiemarkt is door al deze relativeringen weer enigszins tot rust gekomen. de lange rente is teruggezakt tot 4,25%, wat ongeveer gelijk is aan het gemiddelde van de laatste twee jaar, maar nog wel altijd hoger is dan de laatste 25 jaar.

Hoe verder? The Wall Street Journal wijst erop dat het Amerikaanse begrotingstekort erg hoog is, maar ook weer niet dramatisch.

Maar er zijn meer risico’s. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als Trump met een voor de markten onbetrouwbare kandidaat voor het Fed-voorzitterschap komt? Wat als de inflatie door importtarieven toch weer harder oploopt?

Veilige haven

Fidelity International bracht het vorige week met een podcast voor fondsmanagers en beleggers onder een noemer samen. “Safe-havens zijn veilig, tot het tegendeel bewezen wordt.”

Treasuries en dollars zijn al vele decennia de veilige havens bij uitstek om te schuilen als het buiten guur wordt. Alle grote beleggers en centrale banken bezitten ze, omdat er niks veiliger is dan Amerikaanse schatkistpapier. Als dat vertrouwen verloren gaat, dan heeft de VS een probleem en alle beleggers die deze staatsobligaties bezitten. Het gaat om een markt van bijna 30 biljoen dollar.

Dat dit niet alleen maar denkbeeldig is, blijkt uit een hoofdartikel in de Financial Times deze week waarin verschillende economen nogmaals de waarschuwing afgaven die Dimon eerder afgaf, namelijk dat “Trump’s fiscal policy and attacks on the Fed put US safe haven status at risk”.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08 dec Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 08:20 Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 27 jan Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 2 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. RBC Bluebay ziet kansen in langlopende obligaties
  3. Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen
  4. Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  5. Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:20

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

  • Assetallocatie 21 jan

    Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

    Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group