hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

De Amerikaanse obligatiemarkt heeft zich helemaal hersteld van een zware dip in april en mei toen ceo Jamie Dimon van JP Morgan waarschuwde voor een "bond market crack". Maar er zijn economen die vrezen voor nieuwe grote barsten.

2 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Beleggers kunnen er nu over lachen, maar het voorjaar was zwaar voor Amerikaanse obligaties met de rente op een 10-jarige Treasury die opliep van onder de 4% in april tot 4,6% in mei.

Er waren meerdere oorzaken voor de kelderende koersen, maar verreweg de belangrijkste was dat in april langzaam duidelijk werd hoe Trump’s Big Beautiful Bill eruit zou zien en wat voor gevolgen dat zou hebben voor het begrotingstekort. 

De eerste schattingen gingen volgens The Wall Street Journal richting een tekort van 2,4 biljoen dollar. Dat was significant meer dan werd verwacht toen Trump begon aan zijn presidentschap. Dat kwam als een schok voor beleggers, ook omdat er aan het inflatiefront geen verlichting in zicht was door hogere tarieven.

Bond market crack

De volgende klappen kwamen van eerst Moody’s die het kredietoordeel van Triple-A introk, daarna twee mislukte uitgiften van 20-jarige staatsobligaties door de VS en Japan, en tenslotte de waarschuwing van JP Morgan-CEO Jamie Dimon voor een “bond market crack” vanwege te hoge schulden in de VS en andere landen.

Maar zoals wel vaker wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Zo maakte Japan bekend dat het minder langlopende leningen zal uitgeven en ook in de VS werd gehint op de uitgifte van Treasuries met kortere looptijden.

Daar kwamen economische data bij die duiden op een afkoeling van de inflatie. En, het belangrijkste was dat de schattingen voor het begrotingstekort in juni naar beneden werden bijgesteld.

Analisten hadden aanvankelijk te weinig rekening gehouden met bezuinigingen op ziektekosten (Medicare), hogere opbrengsten uit importtarieven en het feit dat veel tax cuts van Trump worden gecompenseerd door het schrappen van andere (oude) belastingvoordelen.

Minder snelle stijging begrotingstekort

Het gevolg is dat het begrotingstekort naar verwachting stijgt tot "slechts" 1,9 tot 2 biljoen dollar. Dat is natuurlijk nog altijd enorm veel, maar het is niet meer dan vorig jaar ook al werd verwacht, ruim voor de Amerikaanse verkiezingen.

Stabilisatie

De obligatiemarkt is door al deze relativeringen weer enigszins tot rust gekomen. de lange rente is teruggezakt tot 4,25%, wat ongeveer gelijk is aan het gemiddelde van de laatste twee jaar, maar nog wel altijd hoger is dan de laatste 25 jaar.

Hoe verder? The Wall Street Journal wijst erop dat het Amerikaanse begrotingstekort erg hoog is, maar ook weer niet dramatisch.

Maar er zijn meer risico’s. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als Trump met een voor de markten onbetrouwbare kandidaat voor het Fed-voorzitterschap komt? Wat als de inflatie door importtarieven toch weer harder oploopt?

Veilige haven

Fidelity International bracht het vorige week met een podcast voor fondsmanagers en beleggers onder een noemer samen. “Safe-havens zijn veilig, tot het tegendeel bewezen wordt.”

Treasuries en dollars zijn al vele decennia de veilige havens bij uitstek om te schuilen als het buiten guur wordt. Alle grote beleggers en centrale banken bezitten ze, omdat er niks veiliger is dan Amerikaanse schatkistpapier. Als dat vertrouwen verloren gaat, dan heeft de VS een probleem en alle beleggers die deze staatsobligaties bezitten. Het gaat om een markt van bijna 30 biljoen dollar.

Dat dit niet alleen maar denkbeeldig is, blijkt uit een hoofdartikel in de Financial Times deze week waarin verschillende economen nogmaals de waarschuwing afgaven die Dimon eerder afgaf, namelijk dat “Trump’s fiscal policy and attacks on the Fed put US safe haven status at risk”.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08 dec Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  • 17 dec Kan zilver blijven glanzen in 2026?
  • 08 jan "Groeicyclus houdt stand"
  • 07 jan Richt Trump na Venezuela zijn pijlen op Groenland, in de jacht op cruciale grondstoffen?
  • 12 jan Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 2 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Stijgende koersen smaken naar meer
  2. Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  4. Must read: Duitse industrie in herstelmodus
  5. Must read: Stevige rugwind voor biotechsector
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  2. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  3. Must Read 07 jan

    Must read: Stevige rugwind voor biotechsector

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

  • label connect

    Assetallocatie 16 dec

    Beurskansen in een uitdagende wereld

    Wat hebben de markten volgend jaar in petto? Volgens hoofdeconoom Karsten Junius van J. Safra Sarasin krijgen beleggers in 2026 te maken met drie trends: structureel hoge onzekerheid, de verdere opmars van AI en vooral een soepel begrotingsbeleid. Beleggingsimplicaties?

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group