hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

De Amerikaanse obligatiemarkt heeft zich helemaal hersteld van een zware dip in april en mei toen ceo Jamie Dimon van JP Morgan waarschuwde voor een "bond market crack". Maar er zijn economen die vrezen voor nieuwe grote barsten.

2 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Beleggers kunnen er nu over lachen, maar het voorjaar was zwaar voor Amerikaanse obligaties met de rente op een 10-jarige Treasury die opliep van onder de 4% in april tot 4,6% in mei.

Er waren meerdere oorzaken voor de kelderende koersen, maar verreweg de belangrijkste was dat in april langzaam duidelijk werd hoe Trump’s Big Beautiful Bill eruit zou zien en wat voor gevolgen dat zou hebben voor het begrotingstekort. 

De eerste schattingen gingen volgens The Wall Street Journal richting een tekort van 2,4 biljoen dollar. Dat was significant meer dan werd verwacht toen Trump begon aan zijn presidentschap. Dat kwam als een schok voor beleggers, ook omdat er aan het inflatiefront geen verlichting in zicht was door hogere tarieven.

Bond market crack

De volgende klappen kwamen van eerst Moody’s die het kredietoordeel van Triple-A introk, daarna twee mislukte uitgiften van 20-jarige staatsobligaties door de VS en Japan, en tenslotte de waarschuwing van JP Morgan-CEO Jamie Dimon voor een “bond market crack” vanwege te hoge schulden in de VS en andere landen.

Maar zoals wel vaker wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Zo maakte Japan bekend dat het minder langlopende leningen zal uitgeven en ook in de VS werd gehint op de uitgifte van Treasuries met kortere looptijden.

Daar kwamen economische data bij die duiden op een afkoeling van de inflatie. En, het belangrijkste was dat de schattingen voor het begrotingstekort in juni naar beneden werden bijgesteld.

Analisten hadden aanvankelijk te weinig rekening gehouden met bezuinigingen op ziektekosten (Medicare), hogere opbrengsten uit importtarieven en het feit dat veel tax cuts van Trump worden gecompenseerd door het schrappen van andere (oude) belastingvoordelen.

Minder snelle stijging begrotingstekort

Het gevolg is dat het begrotingstekort naar verwachting stijgt tot "slechts" 1,9 tot 2 biljoen dollar. Dat is natuurlijk nog altijd enorm veel, maar het is niet meer dan vorig jaar ook al werd verwacht, ruim voor de Amerikaanse verkiezingen.

Stabilisatie

De obligatiemarkt is door al deze relativeringen weer enigszins tot rust gekomen. de lange rente is teruggezakt tot 4,25%, wat ongeveer gelijk is aan het gemiddelde van de laatste twee jaar, maar nog wel altijd hoger is dan de laatste 25 jaar.

Hoe verder? The Wall Street Journal wijst erop dat het Amerikaanse begrotingstekort erg hoog is, maar ook weer niet dramatisch.

Maar er zijn meer risico’s. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als Trump met een voor de markten onbetrouwbare kandidaat voor het Fed-voorzitterschap komt? Wat als de inflatie door importtarieven toch weer harder oploopt?

Veilige haven

Fidelity International bracht het vorige week met een podcast voor fondsmanagers en beleggers onder een noemer samen. “Safe-havens zijn veilig, tot het tegendeel bewezen wordt.”

Treasuries en dollars zijn al vele decennia de veilige havens bij uitstek om te schuilen als het buiten guur wordt. Alle grote beleggers en centrale banken bezitten ze, omdat er niks veiliger is dan Amerikaanse schatkistpapier. Als dat vertrouwen verloren gaat, dan heeft de VS een probleem en alle beleggers die deze staatsobligaties bezitten. Het gaat om een markt van bijna 30 biljoen dollar.

Dat dit niet alleen maar denkbeeldig is, blijkt uit een hoofdartikel in de Financial Times deze week waarin verschillende economen nogmaals de waarschuwing afgaven die Dimon eerder afgaf, namelijk dat “Trump’s fiscal policy and attacks on the Fed put US safe haven status at risk”.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 27 mei Beleggers wachten tot de rente 6-7% bedraagt
  • 02 jun Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente
  • 16 jun Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  • 01 jul Bijna de helft institutionele beleggers mist obligatierevolutie EM
  • 08 jul Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jul
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 2 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Nieuwe huurwet zorgt voor ruzie en verkoop
  2. Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  3. Must read: Kansen te over
  4. Beleggen in stock tokens van OpenAI? Liever niet
  5. Winnaars en verliezers van de handelsoorlog
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn

    Beleggingsstrateeg Vincenzo Vedda van DWS houdt rekening met een beurscorrectie binnen afzienbare tijd. De risicopremies op zowel aandelen als obligaties zijn volgens hem zo laag dat een kleine tegenvaller het beurssentiment kan doen kantelen.

  • Assetallocatie 16 jul

    V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch

    Ondanks alle politieke en geopolitieke onrust moeten beleggers zich realiseren dat het recente V-vormige herstel en de aankomende liquiditeitsgolf positieve beurssignalen zijn. Hoofd beleggingsstrateeg Ralph Wessels van ABN AMRO beschouwt daarom een tijdelijke beurszwakte als een moment om risico toe te voegen.

  • label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

    In een tijd van verhoogde marktonzekerheid kan een portefeuille volgens Ryan Reardon van State Street SPDR ETF’s wel wat extra weerbaarheid gebruiken. Dividend Aristocrats bieden volgens hem een stabiel inkomen, handelen tegen aantrekkelijke waarderingen en doen het tijdens moeilijke marktomstandigheden beter dan de brede markt.

  • label connect

    Assetallocatie 09 jul

    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro

    In de zeer volatiele eerste helft van het jaar heeft Super Global Services SA haar groei voortgezet. Het bedrijf structureert voor bestaande en nieuwe klanten een breed scala aan beleggingsstrategieën, van multi-asset AMC's tot crypto-investeringen.

  • Assetallocatie 08 jul

    Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

    Fidelity International twijfelt aan de safe haven-status van de dollar en Treasuries. Bij aandelen en obligaties verwacht de vermogensbeheerder dat de verschuiving doorgaat van de VS naar andere delen van de wereld, en dan met name in de richting van de opkomende markten.

  • Assetallocatie 03 jul

    De duidelijke beleggingsvoorkeuren van Nuveen

    Beursgenoteerd vastgoed, municipal bonds, private credit en de Magnificent Seven behoren tot de favoriete beleggingen van vermogensbeheerder Nuveen voor de tweede helft van het jaar (en daarna).

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group