Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles. 2 juni 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie De stijgende trend bij de rente op Amerikaanse staatsobligaties heeft volgens State Street Global Advisors aanzienlijke gevolgen voor de modelportefeuille. Een hogere rente zorgt ervoor dat obligaties aantrekkelijker worden in verhouding tot aandelen. Dat geldt met name voor aandelen van bedrijven met hoge financieringskosten omdat die meer rente moeten betalen over hun schulden wat de winst onder druk zet. Correlatie aandelen en obligaties verandert Een ander effect waar beleggers rekening mee moeten houden, is dat een hogere rente vaak gevolgen heeft voor de correlatie tussen aandelen en obligaties. Als de rente laag is, zoals de laatste 20 jaar, is de correlatie eerder negatief (bij dalende aandelenkoersen stijgen obligaties in waarde). Maar als de rente stijgt dan neemt ook de kans toe dat dit verband verbroken wordt en komt het vaker voor dat aandelen en obligaties in dezelfde richting bewegen - omlaag of omhoog. Voor de modelportefeuille betekent dit dat het voor beleggers interessant wordt op zoek te gaan naar andere verzekeringen tegen aandelencorrecties zoals goud of private assets. Moody's Dat schrijft SSGA in een marktupdate. Het feit dat kredietbeoordelaar Moody’s de rating van de Amerikaanse staatsschuld heeft verlaagd van AAA naar Aa1 heeft de vermogensbeheerder niet verrast. Dat zat er volgens de vermogensbeheerder feitelijk al heel lang aan te komen, nadat andere ratingbureaus met vergelijkbare downgrades waren gekomen. S&P verlaagde de rating al in 2011 en Fitch in 2023. Dat de schuld steeds verder oploopt, was de hoofdreden voor al die downgrades. Dat neemt niet weg dat de ernst van het probleem wel toeneemt. Een schuld van 120% tegenover het BBP vormt bij een hoge rente een veel grotere uitdaging voor de toekomst dan bij een lage rente. Spiraal Als er geen tegenmaatregelen genomen worden, dreigt een spiraal omhoog waarbij hoge schulden leiden tot steeds hogere rentelasten waardoor nog meer schulden moeten worden opgenomen. Dat moet op een of andere manier worden doorbroken. De meest logische manier is met lagere uitgaven, maar SSGA ziet daar ondanks de bezuinigingsoperatie DOGE geen tekenen voor. De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. . Deel via:
Assetallocatie 16 jun Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting Zoals Mozes in Exodus de Rode Zee spleet om zijn volk te bevrijden, lijkt de Big Beautiful Bill van Trump nu de kapitaalstromen tussen continenten te splijten. Het voorstel om een wraakbelasting in te stellen voor buitenlandse beleggers is opnieuw een aantasting van het vertrouwen in Amerika. Het vergroot het risico dat beleggers hun allocatie naar de Verenigde Staten heroverwegen, schrijft Thomas van Galen, Chief Strategist Achmea IM.
Assetallocatie 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit Wat heeft 2025-2026 nog allemaal in petto voor aandelen, obligaties en valuta? Capital Group schetst een beeld van aanhoudend hoge volatiliteit, meer risico-aversie en tijdelijk gunstige vooruitzichten voor aandelen buiten de VS.
Assetallocatie 05 jun De wraak van de thuisspelers Enguerrand Artaz van LFDE begrijpt wel waarom beleggers zich nu richten op de aandelen van Europese bedrijven, die sterk gericht zijn op de eigen thuismarkt.
Assetallocatie 05 jun Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's Zelfs de beste aandelen gaan zo nu en dan door een diep dal. Met een indexfonds is de stress minder groot zonder dat dit ten koste gaat van rendement.
Assetallocatie 02 jun Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond Dit jaar ging het Fresh Fixed Income Fund van OHV Vermogensbeheer naar huis met twee LSEG Lipper Fund Awards. De outperformance van het obligatiefonds was in de afgelopen 3 en 5 jaar zo groot en zo consistent dat de jury niet om het fonds heen kom. Wat verklaart het succes? Wat zijn de verwachtingen? Wij vroegen het aan de fondsmanagers Richard Abma en Otto Bazuin.
Assetallocatie 02 jun Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles.