hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Het gaat om de juiste focus

Het gaat om de juiste focus

De trend bij particulieren is om steeds minder tijd te besteden aan onderzoek in de aandelen die ze kopen. Het gevolg is dat ze er veel korter in zitten dan decennia geleden. Het is het tegendeel van wat iemand als Warren Buffett doet die juist veel aandacht besteedt aan research en dan voor de zeer lange tijd koopt zonder aandacht te schenken aan het nieuws van de dag.

14 mei 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

“Niemand weet wat de markt morgen, volgende week of volgende maand gaat doen. Toch besteden talloze analisten en beleggers het grootste deel van hun tijd om erover praten, omdat het makkelijk is. Maar waarde heeft het niet.”

Dat is een uitspraak van Warren Buffett tijdens zijn laatste bijeenkomst als voorzitter van Berkshire Hathaway. Een van de grootste beleggers ooit heeft op 94-jarige leeftijd afscheid genomen van zijn beleggingsmaatschappij met enorme successen. Gedurende meer dan 60 jaar heeft Buffett een gemiddeld rendement gehaald van 19,9%. Het totale rendement over die tijd bedraagt meer dan 5,5 miljoen procent! Dat is buitenaards.

Sleutel tot succes

Zijn belangrijkste sleutel tot succes is dat Buffett geen aandacht schenkt aan de korte termijn. Alle research is gericht op de lange termijn. Dat is volgens vermogensbeheerder Ben Carlson een enorm verschil met het gros van de moderne particuliere beleggers. 

Zijn laatste blog A Wealth of Common Sense is een eerbetoon aan Buffett’s manier van beleggen. Hij begint met een recent onderzoek van de Wall Street Journal die heeft nagerekend dat de gemiddelde belegger zich slechts zes minuten verdiept in een aandeel voor hij het koopt of niet.

“Het is geen wonder dat daardoor de gemiddelde periode dat een aandeel wordt vastgehouden is gedaald van ruwweg 8 tot 10 jaar in de jaren 50 en 60 tot slechts een paar maanden vandaag de dag. Als je nauwelijks kennis hebt over de aandelen die je bezit, wordt het moeilijk ze lang vast te houden als ze je niet snel rijk maken.”

Tientallen jaren in een aandeel

Dat staat lijnrecht tegenover de filosofie van Buffett die alles wil weten over een aandeel voor hij het koopt en er dan vele jaren aan vasthoudt. Zo kocht Buffett voor het eerst aandelen American Express in 1964. Het eerste belang in GEICO stamt uit 1976. Coca-Cola bezit hij al sinds 1988.

Carlson is het helemaal eens met Buffett. "De meeste mensen vinden het leuk om over de korte termijn te praten en alles wat er in het nieuws speelt. Maar Buffett heeft gelijk dat dit geen waarde heeft.”

Veel ellende op het pad 

Een citaat van Buffett uit een Berkshire-bijeenkomst in 1994 zegt veel: 

“Ik kocht mijn eerste aandelen in april 1942 toen ik elf was. De vooruitzichten voor de Tweede Wereldoorlog waren toen niet al te best. De VS deed het niet goed in de Stille Oceaan. Ik weet niet meer precies of dat heeft meegespeeld bij de aankoop van mijn eerste drie aandelen, maar denk aan alle dingen die er sindsdien zijn gebeurd. Atoomwapens, grote oorlogen, aftredende presidenten, enorme inflatie en van alles en nog wat. Dat geeft aan hoe onzinnig het is om je te laten leiden door gissingen over wat er mogelijk op macroniveau gaat gebeuren in plaats van je te concentreren op dat waar je goed in bent en zelf in de hand hebt.”

Carlson: “Iedereen met een beleggingshorizon van meerdere decennia zal van tijd tot tijd te maken krijgen met onaangename omstandigheden. Zo is het leven. Het is onmogelijk om iemand beleggingsadvies te geven als je hun tijdshorizon niet kent. Er kunnen slechte periodes zijn van 10 tot zelfs 20 jaar. Maar de kansen op succes nemen toe hoe verder je beleggingshorizon in de toekomst ligt.”

Easier said than done

Het is natuurlijk zo dat denken en handelen voor de lange termijn makkelijker gezegd is dan gedaan. Dat weet Buffett ook. In 2020 zei hij hierover het volgende:

“Ik raad mensen niet aan om vandaag, morgen, volgende week of volgende maand aandelen te kopen. Het hangt allemaal af van de persoonlijke omstandigheden. Een belegger zou geen aandelen moeten kopen tenzij hij verwacht ze voor een zeer lange periode vast te houden en hij financieel en psychologisch bereid is om ze op dezelfde manier te bezitten als een boerderij waarbij je ook niet elke dag naar de koers kijkt.”

Met andere woorden als een belegger het psychologisch niet aan kan, dan zou hij of zij überhaupt geen aandelen moeten bezitten omdat het er dik in zit dat er op het verkeerde moment wordt gekocht en verkocht.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 10 jun Kotsen en weer doorgaan
  • 02 jun ECB verlaagt nog een keer de rente
  • 03 jun Let niet op het gekakel uit het Witte Huis
  • 05 jun ECB levert wel
  • 28 mei Liever investeren in vrede dan in oorlog

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 14 mei 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Liever een Amerikaanse beursnotering
  2. Pimco verkiest obligaties boven aandelen in nieuwe wereld
  3. Must read: alle bommen en granaten
  4. Mijd geliquideerde en daarna gefuseerde fondsen
  5. Must read: Beleggers zitten vol in de markt
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  2. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group