hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Waarom is de dollar zo verzwakt?

Waarom is de dollar zo verzwakt?

Veel economen hadden de verwachting dat de verkiezing van Donald Trump positief zou uitwerken op de kracht van de dollar. Dat heeft anders uitgepakt. Brad Setser van de Council of Foreign Advisors geeft een aantal mogelijke verklaringen.

13 mei 2025 07:00 • Door IEXProfs Redactie

Macro-economen en Trump-adviseurs hadden verwacht dat de strenge handelspolitiek van de VS zou leiden tot een hogere dollarkoers. Enkele van de meest prominenten waren Scott Bessent, de huidige minister van financiën, en Stephen Miran, voorzitter van de Council of Economic Advisors.

Bessent dacht dat een tariefverhoging van 10% zou leiden tot een 4% hogere dollar. Economen wezen verder op de zogenoemde Lerner-symetrie. Dat is een theorie die zegt dat een belasting op import ervoor zorgt dat andere landen minder dollars hebben om uit te geven aan exportproducten, wat zorgt voor schaarste.

Long gaan op de dollar was daarom een eerste standaard-trade nadat Trump verkozen was. Beleggers anticipeerden daarbij ook op belastingverlichtingen die Amerikaanse aandelen aantrekkelijker zouden maken.

Maar de theorie is ingehaald door de feiten. De dollar is inmiddels ca. 10% goedkoper geworden tegenover de valuta van negen andere landen uit de G10 van grootste wereldeconomieën. 

Brad Setser van de Council of Foreign Advisors heeft vijf mogelijke redenen voor de zwakkere dollar. 

1. Belastingverhoging en begroting

Als de VS een belasting op consumptie had ingevoerd, bijvoorbeeld een extra btw, zou niemand hebben gegokt op een hardere dollar. Het “basistarief” van 10% op de meeste handel heeft echter ook enkele kenmerken daarvan.

De gigantische tarieven op China zullen ondertussen op de lange termijn waarschijnlijk weinig inkomsten voor de Amerikaanse overheid genereren, maar het is niet onredelijk om te verwachten dat een tarief van 10% op bijvoorbeeld 7% van de Amerikaanse handel wel een bescheiden inkomstenstroom zal genereren. Op korte termijn geldt dat vrijwel zeker ook voor de sectorale tarieven van 25% op staal, auto’s, farmaceutische producten en halfgeleiders.

De overheid heeft dus wel wat speelruimte om elders de belastingen te verlagen. Toch mag je ervan uitgaan dat de Amerikaanse economische groei vertraagt. Dat leidt vermoedelijk tot renteverlaginge door de Fed, waardoor het minder aantrekkelijk wordt om Amerikaanse kortlopende staatsobligaties aan te houden, wat de dollar drukt.

2. Een recessie is negatief voor Amerikaanse aandelen

Veel analisten gaan er zoals gezegd vanuit dat de Amerikaanse economie vertraagt in het tweede en derde kwartaal. Dat is in principe negatief voor aandelen. Daar komen voor sommige bedrijven de tarieven nog overheen. Denk bijvoorbeeld aan Apple dat nu geconfronteerd wordt met een tarief van 20% op telefoons geïmporteerd uit China en een tarief van 10% op telefoons geïmporteerd uit India.

Die telefoons komen nu bij de Amerikaanse douane aan tegen een prijs van 400 tot 550 dollar (winkelprijs is hoger). Dat is een belasting van 40 tot 110 dollar per iPhone, waarvan een deel zal worden doorberekend aan de consument, maar een deel gaat ook ten koste van de marges van Apple.

De uitdagingen voor Apple zijn nog bescheiden vergeleken met de problemen voor bedrijven die te maken hebben met het (voorlopige) tarief van 125% op import uit China en het zogenoemde fentanyl-tarief van 20%.

Als er minder vraag is naar Amerikaanse aandelen drukt dat de dollar.

3. Chinese reactie

Tijdens zijn eerste termijn was de handelsoorlog van Trump grotendeels gericht tegen China en die reageerde met een depreciatie van de yuan. De zwakke yuan leidde ertoe dat ook andere Aziatische valuta’s in waarde daalden.

Maar met de yuan al op een laag niveau lijkt China dit keer terughoudend om de yuan verder te laten zakken - ook vanwege het risico dat dit de bescheiden rally in Chinese activa kan verstoren. China kan ook denken dat het beter is om ervoor te zorgen dat Amerikaanse importeurs geen korting krijgen op Chinese goederen.

Wat het motief van China ook zijn mogen, het gebrek aan wil om de yuan in te zetten als beleidsinstrument heeft vermoedelijk bijgedragen aan een zwakkere dollar.

4. Europese stimulering

Bij de eerste Trump-trades werd er min of meer van uitgegaan dat Amerikaanse handelspartners hun beleid niet zouden veranderen op een manier die hun valuta aantrekkelijker zou maken. Dat blijkt niet te kloppen. Duitsland heeft bijvoorbeeld de begrotingsteugels laten vieren en plant grote uitgaven aan defensie en infrastructuur. Voor Zweden geldt hetzelfde. Zelfs de Ieren zijn waarschijnlijk bereid meer uit te geven aan defensie.

Een versoepeling van het begrotingsbeleid in het voorheen zuinige Noord-Europa zou de Europese groei moeten helpen en het aanbod van de meest gewilde activa (Duitse Bunds) vergroten. Dat helpt de euro versus de dollar.

5. Dollar als reservevaluta

Trump zegt dat de dollar de reservemunt van de wereld moet blijven, maar de hoge tariefmuren en dreigementen aan het adres van Amerikaanse bondgenoten hebben gezorgd voor een risicopremie.

Als de VS minder handel drijft met de rest van de wereld maakt dat het bezitten van activa in dollars minder waard. En als Amerikaanse bondgenoten vrezen dat ze door een “America First”-president gedwongen worden om te betalen voor militaire bescherming door de VS, dan maakt dat dollarclaims op de VS ook riskanter.

Bovendien kunnen sommige grote (semi-)overheidsinstellingen onder druk komen te staan om minder in de VS te investeren. Als de VS de onafhankelijkheid van Canada niet respecteert, moeten Canadese pensioenfondsen dan nog wel zoveel investeren in de VS? Of, als de VS de Deense (Groenlandse) soevereiniteit niet respecteert, moeten Deense pensioenfondsen dan nog wel in Treasuries beleggen? En wat doen Noorse, Zweedse of Nederlandse pensioenfondsen in zo’n geval?

En wat te denken van landen als China, Japan en Taiwan die enorme dollarreserves aanhouden.

Dollar was erg sterk

Er zijn dus redenen te bedenken voor een zwakkere dollar. Maar je moet ook niet overdrijven.

Ten eerste was de "greenback" erg sterk geworden de laatste jaren. Er werd min of meer van uitgegaan dat de VS een steeds kleiner aandeel in de wereldwijde export zou hebben en een steeds groter handelstekort. Daar kun je met Trump natuurlijk je vraagtekens bij zetten.

Zelfs nu is de dollar als je het historisch bekijkt niet echt zwak te noemen, zeker in vergelijk tot Aziatische valuta. Veel van deze landen hebben ook alle reden om de dollar niet veel verder te laten zakken vanwege hun grote reserves (die dan minder waard worden) en omdat het hun handelsbelangen zou schaden als hun munten teveel in waarde stijgen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 10 jun Kotsen en weer doorgaan
  • 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit
  • 02 jun ECB verlaagt nog een keer de rente
  • 03 jun Let niet op het gekakel uit het Witte Huis
  • 05 jun ECB levert wel

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  2. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  3. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 13 mei 2025 07:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: kan de Amerikaanse rente niet heel misschien toch omlaag?
  2. ETF's verslaan ook crème de la crème actieve fondsen
  3. Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  4. 4x geen recessie
  5. Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. PE en impactbeleggen vormen een goede combi

Meest gelezen

  1. Must Read 17 jun

    Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
  2. Must Read 18 jun

    Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group