hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Europese beleggers passen portefeuilles aan

Europese beleggers passen portefeuilles aan

Toegenomen onzekerheid hebben Europese beleggers volgens Janus Henderson aangezet om hun portefeuilles tegen het licht te houden en iets veiliger in te richten. Smallcaps zijn gevraagd, net als de veiligste obligaties.

17 maart 2025 16:30 • Door IEXProfs Redactie

Volgens het eerste Portfolio Panorama-rapport van Janus Henderson zijn Europese beleggers in 2024 begonnen met het aanpassen van hun portefeuilles in reactie op macro-economische ontwikkelingen en toenemende geopolitieke onzekerheid. Toch tonen de cijfers ook aan dat beleggers voorzichtig optimistisch zijn over de vooruitzichten voor de middellange tot lange termijn.

Brede allocatietrends

Na een periode waarin large cap techaandelen flinke rendementen opleverden, hebben beleggers hun posities in smallcaps vergroot. Dit wijst op hernieuwd vertrouwen in de comeback van kleinere ondernemingen.

Wat betreft vastrente de waarden verschuiven Europese beleggers van cash naar obligaties met een duidelijke focus op hoogwaardige vastrentende instrumenten. Hiermee kunnen zij hogere rendementen veiligstellen en de weerbaarheid van hun portefeuilles versterken.

De voorkeur voor liquide alternatieve beleggingen neemt af, mede doordat volgens Janus Henderson de rendementslansen van traditionele beleggingen aantrekkelijker worden. Tegelijkertijd groeit de vraag naar passieve strategieën, wat bijdraagt aan lagere portefeuillekosten. 

Aandelen: Tech blijft favoriet

Europese beleggers blijven duidelijk overwogen in binnenlandse aandelen vergeleken met wereldwijde aandelen. Technologie blijft hierbij de favoriete sector, gevolgd door industriële bedrijven en gezondheidszorg.

Hoewel largecap-aandelen nog altijd het merendeel van de beleggingen uitmaken – met een stijging van hun aandeel van 66% naar 68% tussen de vorige en de huidige periode – is er ook een opvallende verschuiving zichtbaar: het aandeel van beleggingen in smallcaps is gestegen van 9% naar 12%, terwijl de weging van midcaps een daling liet zien van 25% naar 20%. Ondanks deze daling blijven midcap-aandelen nog steeds ruim boven het niveau van de wereldwijde aandelenindex.

Obligatiebeleggers sorteren voor op renteverlagingen

Europese obligatiebeleggers hebben een strategische draai gemaakt. In plaats van te kiezen voor bewaarstrategieën – zoals geldmarkten en cash – bewegen Europese beleggers duidelijk richting defensieve vastrentende waarden, waaronder staatsobligaties en hoogwaardige bedrijfsobligaties. De gemiddelde looptijd van Europese portefeuilles steeg licht van 1,65 naar 1,70 jaar tussen de ‘vorige’ en de ‘huidige’ periode, als gevolg van de renteverlagingen door de centrale banken.

De allocatie aan staatsobligaties nam licht toe van 31% naar 32% en de allocatie in bedrijfsobligaties groeide van 40% naar 45%. Bovendien steeg het aandeel defensieve strategieën fors :van 36% naar 59%.

Deze verschuiving – waarbij geld en geldmarktfondsen plaatsmaken voor staats- en bedrijfsobligaties, evenals gesecuritiseerde producten – benadrukt de voorkeur voor stabiliteit in een periode van aanhoudende macro-economische onzekerheid, terwijl beleggers zich positioneren voor eventuele toekomstige renteverlagingen door de centrale banken.

Long-shortstrategieën niet langer populair

Tijdens de langdurige aandelenbullmarkt in 2023 en 2024 hebben Europese beleggers hun beleggingen in liquide alternatives aanzienlijk teruggeschroefd. In de afgelopen zes maanden is de allocatie gedaald van 2,8% naar 1,1%. Hierbij verdwenen long-short equitystrategieën – die eerder favoriet waren – bijna volledig, terwijl er juist meer belegd werd in niet-geclassificeerde alternatieve fondsen.

Hoe lager de kosten, hoe beter

De gemiddelde portefeuillekosten zijn fors gedaald, wat samenhangt met een toename in passieve en indexfondsen, die bekend staan om hun lage kosten. Zo steeg de allocatie aan passieve fondsen van 11% naar 26%, terwijl de expense ratio afnam van 96 naar 51 basispunten.

Het Portfolio Panorama-rapport is gebaseerd op de analyse van 140 klantportefeuilles die tussen maart en december 2024 en in januari en februari 2025 aan Janus Henderson Edge zijn toegevoegd. 

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag
  • 08 dec Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  • 10 dec Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Janus Henderson Investors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 07:55
    Beurskansen in een uitdagende wereld
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 17 maart 2025 16:30 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Veilige beurshaven India
  2. AI gaat de wereld echt ingrijpend veranderen
  3. Must read: Chinese groeivertraging verdiept
  4. ETF's zijn onschuldig aan ontstaan megacaps
  5. Must read: het was een lekker beursjaar
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op

Meest gelezen

  1. Must Read 10 dec

    Must read: Beleggingskansen te over
  2. Must Read 12 dec

    Must read: het was een lekker beursjaar
  3. Must Read 15 dec

    Must read: Chinese groeivertraging verdiept

Assetallocatie

  • label connect

    Assetallocatie 07:55

    Beurskansen in een uitdagende wereld

    Wat hebben de markten volgend jaar in petto? Volgens hoofdeconoom Karsten Junius van J. Safra Sarasin krijgen beleggers in 2026 te maken met drie trends: structureel hoge onzekerheid, de verdere opmars van AI en vooral een soepel begrotingsbeleid. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 dec

    Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen

    Chris Hart, fondsmanager van het wereldwijde waardefonds Robeco BP Global Premium Equities heeft hooggespannen verwachtingen van Europese industrie-aandelen. Lage waarderingen en extra uitgaven aan defensie en infrastructuur zorgen voor de nodige rugwind.

  • Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

    Een van de opvallendste voorspellingen van Aegon AM voor 2026 is dat de Amerikaanse economie slechts kort afkoelt om vervolgens met volle kracht op weg te gaan naar 2027.Wat betekent dit voor obligaties?

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group