hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Astronauten zijn dus goede beleggers

Astronauten zijn dus goede beleggers

Leren omgaan met verrassingen en nooit in paniek raken, maakt voor een astronaut het verschil uit tussen leven en dood. Voor beleggers is de omgang met het onverwachte ook belangrijk, alleen dan met betrekking tot het rendement.

12 februari 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Ondanks de stortvloed aan decreten en potentiële handelstarieven uit het Witte Huis zijn de markten tot nu toe opvallend kalm gebleven. Goed zo, zegt Ben Carlson in zijn blog A Wealth of Common Sense. Zijn belangrijkste devies voor de komende tijd: Do not freak out! Kalm blijven, is de enige weg naar succes. 

"Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik me onttrek aan wat er in de financiële wereld de laatste weken wordt gezegd en geschreven over de ongekende tarieven die de VS heeft aangekondigd. Ook ik heb alle analyses verslonden, en in theorie kan een handelsconflict inderdaad enorme gevolgen hebben voor de internationale handel, valuta, inflatie en de wereldeconomie."

Logisch dus al het gekrakeel op sociale media. Als dit sentiment zich had vertaald in marktbewegingen, dan hadden we een crash gezien zoals in 1987 reikend van crypto’s tot aandelen en valuta. Dat is niet gebeurd. "De realiteit is dat niemand weet wat dit allemaal betekent, want we hebben geen idee hoe lang de importtarieven zullen duren en hoe ingrijpend ze zullen zijn."

De illusie van controle

Beleggen zou volgens Carlson een stuk makkelijker zijn als er geen onzekerheid was. "Als iemand van tevoren zou vertellen waar alle landmijnen begraven liggen. Dan kan je ze als belegger rustig aan de kant schuiven en verder gaan met je leven."

Maar zo werkt het helaas niet. De onzekerheid is altijd groot omdat niemand weet wat er gaat gebeuren, merkt hij op. "Het moeilijke is dat we als mens behoefte hebben aan controle, zelfs als die illusionair is."

De reactie van beleggers op onverwachte gebeurtenissen maken volgens Carlson uiteindelijk het verschil tussen succes en falen.

Geen verschil tussen belegger en astronaut

Carlson geeft het voorbeeld van de bijna-ramp met de Apollo 13.

"Astronaut Jack Swigert legde het achteraf als volgt uit: "Niemand had eraan gedacht dat het ruimteschip twee brandstofcellen en twee zuurstoftanks zou verliezen. Dat kon niet gebeuren. Als iemand het van tevoren had gesuggereerd voor een simulatie, dan hadden wij gezegd: 'Kom op, dat is  niet realistisch."

Om deze reden trainde NASA de astronauten in de aanloop naar de ruimtevluchten voaral op de eigenschap om niet in paniek te raken. Dat heeft er uiteindelijk toe geleid dat  astronauten en iedereen van het bodempersoneel koel bleef. Zelfs als ze inwendig flipten, handelden ze daar in ieder geval niet naar.

De weg naar succes

In een notendop is dat volgens Carlson de kern van succesvol beleggen. Want:

  • De media zullen altijd overdreven reageren
  • Politici neigen ook tot overreageren.
  • De sociale media al helemaal.

Carlson: "Emoties zijn menselijk. Het is makkelijk om uit je dak te gaan als de kranten bol staan van enge nieuwsberichten, maar een strategie is het niet. Dat is het nooit.”

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 10 jun Kotsen en weer doorgaan
  • 07 mei Verstandig dealen met angst
  • 02 jul Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?
  • 08 jul Europese strijd tegen greenwashing draait uit op namenspel
  • 03 jul Zon, zee en een economisch sprookje

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jul
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 12 februari 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Nieuwe huurwet zorgt voor ruzie en verkoop
  2. Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  3. Must read: Kansen te over
  4. Beleggen in stock tokens van OpenAI? Liever niet
  5. Winnaars en verliezers van de handelsoorlog
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  2. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen
  3. label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 25 jun

    Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

    Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group