hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  AI betekent enorme push voor zonne- en windenergie

AI betekent enorme push voor zonne- en windenergie

Schroders verwacht een grote toename van de vraag naar groene stroom voor datacentra. Daarvoor is naar schatting 115 miljard euro extra nodig. Het biedt kansen voor beleggers.

26 november 2024 08:30 • Door IEXProfs Redactie

Groene energie komt de laatste jaren soms negatief in het nieuws vanwege de volatiele stroomproductie en de lage rendementen. Toch ziet Schroders enorme kansen voor beleggers in deze sector, want de vraag naar zonne- en windenergie zal nog jaren explosief groeien.

Dat schrijft de Britse vermogensbeheerder in het rapport The role of renewable energy in the AI revolution. 

Eén factor is uiteraard de algehele trend weg van fossiele brandstoffen naar duurzame alternatieven. Een andere is de opmars van energieslurpende datacentra, die door het gebruik van AI steeds sneller gaat.

14% per jaar

De cijfers die Schroders presenteert, laten aan duidelijkheid niets te wensen over.  Zo steeg in de periode van 2012 tot 2023 de vraag naar elektriciteit vanuit datacentra met 14%, tegenover slechts 2,5% voor de totale vraag.

Volgens een rapport van het Internationaal Energieagentschap (IEA) zal het aandeel van datacentra in de wereldwijde vraag naar elektriciteit in 2026 zijn verdubbeld ten opzichte van 2022. In Ierland - waar veel grote technologiebedrijven zitten - zal tegen die tijd zelfs 32% van het totale verbruik komen van datacentra, tegenover 17% nu.

AI is nog lang niet uitgerekend

En 2026 is alleen nog maar een voorproefje op wat komen gaat. Voor de rekenprocessen van AI zijn immers heel veel datacentra nodig. Alleen de eerste 4 maanden van dit jaar werd er volgens bureau Linklaters 22 miljard dollar geïnvesteerd in nieuwe datacentra. In 2023 was dat ook al 36 miljard dollar. McKinsey denkt dat de rekening de komende vijf jaar verder oploopt richting de 250 miljard tot 300 miljard dollar.

De meeste van die datacentra worden gebouwd door Big Tech-spelers. Amazon Web Services heeft dit jaar bijvoorbeeld aangekondigd dat het tot 2033 17 miljard dollar wil investeren in Spaanse datacentra en nog eens 10 miljard dollar in het VK. Microsoft heeft voor 16 miljard dollar aan investeringen gepland in de VS, Europa en Azië. Google blijft daar niet ver bij achter.

Datacentra hebben stroom nodig

Al die datacentra hebben gigantische hoeveelheden stroom nodig. Schroders komt voor de komende 10 jaar uit op een extra vraag van ongeveer 100 Gigawatt. Dat vereist investeringen van ongeveer 115 miljard euro die er ook echt moeten komen, want steden als Amsterdam en Dublin lopen nu al tegen hun capaciteitsgrenzen aan.

Aangezien de techgiganten hebben beloofd CO2-neutraal te willen worden, is er voor hun geen andere uitweg dan groene stroom. Dat zou eventueel ook kernenergie kunnen zijn, maar aangezien dat geen optie is voor de korte termijn - de bouw van een kerncentrale duurt jaren - moet de extra stroom vrijwel volledig komen uit wind- en zonnecentrales.

Grote kansen

Alle reden voor Schroders om optimistisch te zijn. Voor de goede orde, de vraag van datacentra komt bovenop de normale toename van de vraag naar groene stroom. Kansen liggen er bijvoorbeeld bij:

  • Beursfondsen die zich bezighouden met technologische innovaties zoals de tijdelijke opslag van stroom of betere zonnecellen
  • Bij klassieke stroomleveranciers
  • Of nieuwkomers op dat terrein

Een trend die bijvoorbeeld nu helemaal in is bij Big Tech-bedrijven is om buiten de reguliere markt om langetermijnovereenkomsten te sluiten rechtstreeks met een elektriciteitsproducent, zogenoemde power purchase agreements (PPAs). Het voordeel daarvan is dat het beide partijen zekerheid biedt: veilige financiering voor de een in ruil voor een gegarandeerd elektriciteitsaanbod voor de ander.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 03 jun Klimaatbeleggers voelen zich zwaar gehinderd
  • 02 apr Drie veelbelovende beleggingskansen in de energietransitie
  • 18 apr ESG blijft populair in Europa, niet in VS
  • 30 apr Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen
  • 11 mrt Peak oil pas in 2038

Onderwerpen

  • Schroders

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 26 november 2024 08:30 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: alle bommen en granaten
  2. Mijd geliquideerde en daarna gefuseerde fondsen
  3. Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  4. Herstel vastgoed zet door
  5. Waardestrategieën werkten buiten de VS beduidend beter
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  2. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Assetallocatie

  • Assetallocatie 09 jun

    Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit

    Wat heeft 2025-2026 nog allemaal in petto voor aandelen, obligaties en valuta? Capital Group schetst een beeld van aanhoudend hoge volatiliteit, meer risico-aversie en tijdelijk gunstige vooruitzichten voor aandelen buiten de VS.

  • label connect

    Assetallocatie 05 jun

    De wraak van de thuisspelers

    Enguerrand Artaz van LFDE begrijpt wel waarom beleggers zich nu richten op de aandelen van Europese bedrijven, die sterk gericht zijn op de eigen thuismarkt.

  • Assetallocatie 05 jun

    Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's

    Zelfs de beste aandelen gaan zo nu en dan door een diep dal. Met een indexfonds is de stress minder groot zonder dat dit ten koste gaat van rendement.

  • label connect

    Assetallocatie 02 jun

    Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond

    Dit jaar ging het Fresh Fixed Income Fund van OHV Vermogensbeheer naar huis met twee LSEG Lipper Fund Awards. De outperformance van het obligatiefonds was in de afgelopen 3 en 5 jaar zo groot en zo consistent dat de jury niet om het fonds heen kom. Wat verklaart het succes? Wat zijn de verwachtingen? Wij vroegen het aan de fondsmanagers Richard Abma en Otto Bazuin.

  • Assetallocatie 02 jun

    Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente

    State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles.

  • Assetallocatie 27 mei

    Beleggers wachten tot de rente 6-7% bedraagt

    Mark Dowding van RBC BlueBay verwacht dat de lange rente in de VS verder oploopt. Als een 30-jarige staatslening 6-7% oplevert, ziet hij beleggers massaal aandelen en andere assets verruilen voor US Treasuries.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group