hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Robeco na 32 jaar terug in goud

Robeco na 32 jaar terug in goud

Goud is terug van weggeweest bij Robeco. In 1992 besloot de vermogensbeheerder er niet meer in te beleggen, maar de tijden veranderen. Geopolitieke spanningen en hoge inflatie hebben goud weer koopwaardig gemaakt.

17 oktober 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Robeco ziet goud na 32 jaar eindelijk weer als een valide belegging. Dat schrijft de vermogensbeheerder in zijn laatste maandelijkse Outlook met als speciaal thema goud en de “revenge of the gold bugs”.

Mensen die bullish op goud zijn, worden namelijk vaak omschreven als “gold bugs”. Maar aan het einde van de vorige eeuw was er steeds minder reden om bullish te zijn. Robeco schreef daarom in 1992 een witboek waarin goud als irrelevante beleggingscategorie werd bestempeld.

Niet interessant, want ...

  • Ten eerste had goud zijn rol verloren als de beste manier om je als belegger af te dekken tegen beursrisico’s. Die rol was grotendeels overgenomen door de derivatenmarkt.
  • Ten tweede was de algemene verwachting dat het inflatierisico grotendeels onder controle was. Ook daar had goud zijn hedgefunctie verloren.
  • Ten derde bestond er weinig interesse bij centrale banken om nog groots te investeren in goudreserves.

Nieuwe tijden

Maar de tijden veranderen. Centrale banken zijn sinds de kredietcrisis van 2007-2008 weer grotere kopers geworden en de inflatie is terug als risico. Reden genoeg voor Robeco om zijn mening te herzien. De sterk gestegen goudprijs dit jaar met 29% helpt natuurlijk ook.

Belangrijk om te beseffen is dat goud zeker in de jaren 90 vooral een grondstof was voor sieraden en elektronica. Die vraag is echter beperkt, terwijl de hoeveelheid goud in de wereld alleen toeneemt. Het is namelijk prima te recyclen en de mijnbouw staat ook niet stil. Een beperkte vraag bij een groeiend aanbod spreekt niet voor een goede belegging. Maar als er aan de vraagkant iets verandert dan verandert ook de beleggingscase.

Robeco: “Zelfs met de opkomst van cryptomunten heeft goud zich de laatste tijd ontpopt als cruciale asset voor diversificatie. De lage correlatie met andere grondstoffen en aandelen maakt het een unieke belegging.”

Toegenomen goudvraag

Het voordeel van een lage correlatie met aandelen heeft goud volgens Robeco recentelijk niet volledig uitgespeeld. Aandelen zijn immers de laatste 15 jaar bijna constant gestegen, waarbij zelfs oorlogen de bullmarkt niet hebben gebroken. Maar wat niet is, kan nog komen. Bovendien hebben geopolitieke spanningen wel degelijk een rol gespeeld bij de opgelopen goudprijs.

Zowel particulieren als centrale banken hebben namelijk de vraag naar goud verhoogd. Goed voorbeeld is Rusland dat sinds de sancties begonnen in 2014 1300 ton goud heeft gekocht. China is een andere grote koper, waarschijnlijk uit vrees voor Amerikaanse sancties. Met goud heeft een land namelijk een vrij toegang tot de internationale kapitaalmarkt, zelfs zonder dollarreserves. 

Enorm trackrecord

Wat ook niet onderschat mag worden, is de historie van goud. Ver voor Christus was het al het belangrijkste betalingsmiddel en een goede vorm van vermogensopbouw. Verder is de handel in goud zeer liquide en transparant. Dat is een voordeel tegenover bitcoins en andere crypto’s. 

De laatste 32 jaar - sinds het witboek van Robeco - was het rendement tenslotte ook niet onaardig. De eerste 8 jaar gebeurde er nauwelijks iets, maar toen de dotcomluchtbel barstte in 2000 kwam daar verandering in. Sinds het begin van deze eeuw is de goudprijs met ongeveer 800% opgelopen. Dat ging wel gepaard met grote schommelingen.

Zo was goud een hit toen de kredietcrisis uitbrak, maar toen aandelen zich begonnen te herstellen in 2009 zakte de goudprijs als een baksteen, tot er een bodem gevormd werd in 2014. Kortom: tijdens alle crises voor aandelen van de internetluchtbel tot de kredietcrisis, eurocrisis, coronacrisis en hyperinflatiecrisis was goud een veilige haven. 

Verplichte tactische belegging

Een nadeel van goud is dat het geen direct rendement oplevert. Net als bij de crypto’s wordt er geen dividend uitgekeerd. Beleggers moeten het helemaal hebben van de prijsontwikkeling. Dat is ook de reden dat goud voor Robeco slechts een marginale rol blijft spelen. Maar als tactische belegging naast andere grondstoffen is het bijna verplichte kost.

Robeco belegt naast de ruwe grondstof via ETF’s ook in gouddelvers. Het voordeel van mijnbouwers is dat die wel dividend uitkeren. Maar misschien is dat ook wel hun zwakte, want de mijnbouwbedrijven hebben het sinds de kredietcrisis veel slechter gedaan dan de goudprijs.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 18 nov Robeco voorziet wereldwijde economische opleving in 2026
  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag
  • 08 dec Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Beleggen in goud

Nieuws van onze partners label connect

  1. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  2. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  3. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 17 oktober 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: het was een lekker beursjaar
  2. Vreemde disbalans tussen Dr Equity en Mr HY-de
  3. Must read: Pas op met complexe financiële producten
  4. 60/40-portefeuille is terug van weggeweest
  5. Must read: Beleggingskansen te over
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  2. Must Read 08 dec

    Must read: 30% daling bitcoin heel normaal
  3. Must Read 10 dec

    Must read: Beleggingskansen te over

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08 dec

    “ESG-beleggen is nu juist belangrijker dan ooit”

    De Europese vermogensbeheerder Candriam is een duurzame belegger van het eerste uur. Dat ESG tegenwoordig minder populair is, leidt bij ESG-specialisten Alix Chosson en Marie Niemczyk tot de nodige verbazing. “De economische rationaliteit van ESG is volkomen duidelijk.”

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group