hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Gaat vergrijzing beleggers pijn doen?

Gaat vergrijzing beleggers pijn doen?

Een krimpende beroepsbevolking is slecht voor de beurs, maar gelukkig zijn er andere factoren die dit negatieve effect kunnen opheffen.

23 september 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Veel westerse industrielanden maken zich zorgen over het feit dat hun beroepsbevolking krimpt, terwijl er van de andere kant steeds meer gepensioneerden bijkomen. Maar wat zijn de gevolgen hiervan voor de aandelenmarkt?

Dat is het onderwerp van een recente blog van Nick Maggiulli van Ritholtz Wealth Management. Voor antwoorden duikt hij in de wetenschappelijke literatuur en vindt inderdaad een correlatie tussen demografische ontwikkelingen, de groei van het nationale inkomen (bbp) en de beurs. Maar voor de effectenmarkt zijn er andere dingen belangrijker, zoals technologische ontwikkeling, productiviteitsgroei, good governance en beleggersvoorkeuren.

Wat zegt de Fed?

Een eerste studie waar Maggiulli naar verwijst, komt van de Amerikaanse Federal Reserve die in 2016 een paper publiceerde met als conclusie dat “demografische veranderingen voor een significant deel verantwoordelijk zijn voor de groeivertraging in Oeso-landen.”

Dat wordt bevestigd door de dit jaar verschenen universitaire studie The Wealth of Working Nations waarin onder andere de VS, Canada, het VK, Spanje, Frankrijk, Duitsland, Japan en Italië met elkaar worden vergeleken over de periode 1990-2020.

Japan en Italië bungelen onderaan

Wat bij de bbp-cijfers onmiddellijk opvalt, is dat Japan en Italië onderaan bungelen en Canada en de VS fier bovenaan staan. Dat zijn toevallig ook de landen met de grootste en minst grote vergrijzing.

Interessant is verder dat als gecorrigeerd wordt voor demografische ontwikkelingen dan is het verschil in bbp-groei per werkende persoon relatief klein, afgezien dan van Italië dat sowieso achterblijft. 

Meer werknemers, meer rendement

Rob Arnott en Denis Chaves hebben in 2011 geprobeerd demografische veranderingen te koppelen aan de beurs. Zij stellen dat er een duidelijke relatie bestaat tussen een groeiende beroepsbevolking en stijgende aandelenkoersen.

Ze hebben onder andere een één-op-één relatie gevonden tussen de aandelenmarkt en de omvang van de groep mensen in de leeftijd 50 tot en met 54. Als deze groep 1% stijgt, doet de beurs hetzelfde. Bij mensen van boven de 70 is de relatie precies omgekeerd. Een stijging met 1% leidt tot een daling van de beurs met 1,5%.

De blogger EconomPic komt min of meer tot dezelfde conclusie op basis van onderzoek naar de correlatie tussen aandelenrendementen en bevolkingsgroei tussen 1900 en 2013.

Andere factoren belangrijker

Case closed? Zeker niet, zegt Maggiulli. Het is evident dat bevolkingsgroei een rol speelt voor het bbp én de beurs, maar andere factoren zijn minstens zo belangrijk. Denk aan technologische ontwikkeling, productiviteitsgroei, behoorlijk bestuur en beleggersvoorkeuren.

Om het voorbeeld van Arnott en Chaves er nog een keer bij te pakken. Zij voorspelden in 2011 op basis van hun studie dat de beste vooruitzichten voor aandelen lagen in emerging markets vanwege hun snel stijgende beroepsbevolking. 

Het is anders uitgepakt. Kijk naar Zuidoost-Azië, Brazilië of Mexico met hun jonge groeiende beroepsbevolking. Qua beursprestaties zijn die de laatste 15 jaar achtergebleven bij de verwachtingen. De VS en Japan deden het juist beter. Die hadden volgens de analyse van Arnott en Chaves moeten uitkomen op een rendement van respectievelijk 0-4% en -2% gemiddeld. Het is veel meer geworden.

Vergrijzing is wel een uitdaging

Slotconclusie van Maggiulli is dat vergrijzing een uitdaging is voor de beurs van westerse industrielanden, maar het is geen reden om pessimistisch te worden. Het is zelfs mogelijk dat vergrijzing als stimulans dient voor innovaties en meer productiviteit, en dat is weer goed voor de beurs.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 23 september 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Azië krijgt IPO-boom
  2. Een succesvolle long-short strategie
  3. Must read: De drie grote problemen van China
  4. Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  5. Must read: Zijn financiële markten losgezongen van realiteit?
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group