hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Gaat vergrijzing beleggers pijn doen?

Gaat vergrijzing beleggers pijn doen?

Een krimpende beroepsbevolking is slecht voor de beurs, maar gelukkig zijn er andere factoren die dit negatieve effect kunnen opheffen.

23 september 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Veel westerse industrielanden maken zich zorgen over het feit dat hun beroepsbevolking krimpt, terwijl er van de andere kant steeds meer gepensioneerden bijkomen. Maar wat zijn de gevolgen hiervan voor de aandelenmarkt?

Dat is het onderwerp van een recente blog van Nick Maggiulli van Ritholtz Wealth Management. Voor antwoorden duikt hij in de wetenschappelijke literatuur en vindt inderdaad een correlatie tussen demografische ontwikkelingen, de groei van het nationale inkomen (bbp) en de beurs. Maar voor de effectenmarkt zijn er andere dingen belangrijker, zoals technologische ontwikkeling, productiviteitsgroei, good governance en beleggersvoorkeuren.

Wat zegt de Fed?

Een eerste studie waar Maggiulli naar verwijst, komt van de Amerikaanse Federal Reserve die in 2016 een paper publiceerde met als conclusie dat “demografische veranderingen voor een significant deel verantwoordelijk zijn voor de groeivertraging in Oeso-landen.”

Dat wordt bevestigd door de dit jaar verschenen universitaire studie The Wealth of Working Nations waarin onder andere de VS, Canada, het VK, Spanje, Frankrijk, Duitsland, Japan en Italië met elkaar worden vergeleken over de periode 1990-2020.

Japan en Italië bungelen onderaan

Wat bij de bbp-cijfers onmiddellijk opvalt, is dat Japan en Italië onderaan bungelen en Canada en de VS fier bovenaan staan. Dat zijn toevallig ook de landen met de grootste en minst grote vergrijzing.

Interessant is verder dat als gecorrigeerd wordt voor demografische ontwikkelingen dan is het verschil in bbp-groei per werkende persoon relatief klein, afgezien dan van Italië dat sowieso achterblijft. 

Meer werknemers, meer rendement

Rob Arnott en Denis Chaves hebben in 2011 geprobeerd demografische veranderingen te koppelen aan de beurs. Zij stellen dat er een duidelijke relatie bestaat tussen een groeiende beroepsbevolking en stijgende aandelenkoersen.

Ze hebben onder andere een één-op-één relatie gevonden tussen de aandelenmarkt en de omvang van de groep mensen in de leeftijd 50 tot en met 54. Als deze groep 1% stijgt, doet de beurs hetzelfde. Bij mensen van boven de 70 is de relatie precies omgekeerd. Een stijging met 1% leidt tot een daling van de beurs met 1,5%.

De blogger EconomPic komt min of meer tot dezelfde conclusie op basis van onderzoek naar de correlatie tussen aandelenrendementen en bevolkingsgroei tussen 1900 en 2013.

Andere factoren belangrijker

Case closed? Zeker niet, zegt Maggiulli. Het is evident dat bevolkingsgroei een rol speelt voor het bbp én de beurs, maar andere factoren zijn minstens zo belangrijk. Denk aan technologische ontwikkeling, productiviteitsgroei, behoorlijk bestuur en beleggersvoorkeuren.

Om het voorbeeld van Arnott en Chaves er nog een keer bij te pakken. Zij voorspelden in 2011 op basis van hun studie dat de beste vooruitzichten voor aandelen lagen in emerging markets vanwege hun snel stijgende beroepsbevolking. 

Het is anders uitgepakt. Kijk naar Zuidoost-Azië, Brazilië of Mexico met hun jonge groeiende beroepsbevolking. Qua beursprestaties zijn die de laatste 15 jaar achtergebleven bij de verwachtingen. De VS en Japan deden het juist beter. Die hadden volgens de analyse van Arnott en Chaves moeten uitkomen op een rendement van respectievelijk 0-4% en -2% gemiddeld. Het is veel meer geworden.

Vergrijzing is wel een uitdaging

Slotconclusie van Maggiulli is dat vergrijzing een uitdaging is voor de beurs van westerse industrielanden, maar het is geen reden om pessimistisch te worden. Het is zelfs mogelijk dat vergrijzing als stimulans dient voor innovaties en meer productiviteit, en dat is weer goed voor de beurs.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen
  • 11 nov Vergrijzing is een probleem en een kans
  • 11 nov De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt
  • 11 nov Verdere verzwakking dollar biedt kansen

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
  2. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  3. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 23 september 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Bedrijven herontdekken de retailbelegger
  2. Nasdaq zit in de op een na grootste bullmarkt van de laatste eeuw
  3. Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  4. Must read: De beste fondsenaanbieders van Europa
  5. Verdere verzwakking dollar biedt kansen
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 11 nov

    Must read: Buffetts laatste brief
  2. 13 nov

    Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  3. 10 nov

    Must read: Wat is AI echt waard?

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group