hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Beurscorrectie is geen voorbode van een recessie

Beurscorrectie is geen voorbode van een recessie

Axios ziet in de marktturbulentie van de laatste dagen geen voorbode van een recessie. De beurscorrectie heeft vooral technische redenen, zoals de yen-carry-trade.

9 augustus 2024 09:00 • Door IEXProfs Redactie

De angst voor een Amerikaanse recessie was de afgelopen 12 maanden steeds verder weggeëbd, maar een paar tegenvallende berichten over de arbeidsmarkt hebben ervoor gezorgd dat het R-woord weer steeds vaker in de mond wordt genomen.

Het gevolg was een enorme sprong in de marktvolatiliteit en zorgen over een grote beurscorrectie. De Amerikaanse 10-jaarsrente kelderde bijvoorbeeld de afgelopen maand van 4,3% tot 3,7% begin deze week, om gisteren ongeveer in het midden te sluiten.

De aandelenbeurs schoot ook volledig in de stress. Vooral de daling maandag van de S&P 500 met 3% hakte erin. Ten opzichte van het hoogtepunt in juli is het verlies voor de Amerikaanse beursgraadmeter opgelopen tot 6,5%.

Recessie is nog te voorkomen

Het meest zorgwekkende cijfer over de Amerikaanse economie kwam vorige week vrijdag toen bleek dat de werkloosheid in juli verassend is opgelopen tot 4,3%. Er werd bovendien een verdere vertraging van de loonstijgingen gemeld, wat een voorbode kan zijn voor minder koopkracht.

De meeste analisten zijn het erover eens dat de kans op een recessie nu inderdaad is toegenomen. Maar onvermijdelijk is het zeker niet, schrijft Axios. De financiële nieuwssite weet dat een slecht cijfer niet gelijk de wereldondergang betekent. Bovendien heeft de Fed nog volop mogelijkheden om met een versoepeling van het monetaire beleid de economie een extra impuls te geven.

Beleggen met geleend geld

Dat de aandelen- en obligatiemarkten zo heftig reageerden heeft volgens Axios vooral te maken met technische factoren.

Een van die technische factoren is de relatieve rust die er lange tijd heeft geheerst. Die rust in combinatie met een lage volatiliteit hebben ervoor gezorgd dat beleggers steeds meer risico zijn gaan nemen met geleend geld. Als de marktcondities dan veranderen en sommige beleggers “scheef” komen te zitten, kan dat voor grote onrust zorgen omdat ze hun posities moeten afbouwen.

Carry trade uitgelegd

Dit hele spel met geleend is nog extra gevoed door de zogenoemde yen-carry-trade, waarbij hedgefondsen en andere speculatieve beleggers gebruikmaken van het verschil in rente tussen de VS en Japan.

De klassieke yen-carry-trade is het afsluiten van een kortetermijnlening in yens tegen een lage rente en dat geld wegzetten in een andere valutazone tegen een hogere rente. Exacte cijfers over de omvang van de yen-carry-trade zijn er niet, maar zeker is dat er ook beleggers zijn die nog een stap verder gaan en yen-leningen gebruiken voor de aankoop van aandelen (in plaats van kortlopende obligaties).

Hoe dan ook, deze carry trade is minder aantrekkelijk geworden sinds de Bank of Japan begonnen is aan een reeks renteverhogingen, terwijl er in de VS en de eurozone juist renteverlagingen worden verwacht.

Daar komt nog bij dat de yen de laatste weken meer waard is geworden tegenover de dollar. Dat betekent dat de beleggers die in yens hebben geleend meer dollars nodig hebben om die leningen af te betalen.

Groeiaandelen

Een tweede technische factor is de zware focus van de markten op bedrijven uit de technologiesector en dan met name de Magnificent 7: Apple, Microsoft, Alphabet, Meta, Amazon, Nvidia en Tesla.

Deze aandelen zijn enorm gestegen. Nvidia staat bijvoorbeeld op een winst van 144% in een jaar tijd. Correcties zijn dan normaal en omdat deze aandelen zo enorm zwaar wegen in verschillende beursindices, hakt dat er extra in.

Tijdelijk

Axios heeft echter goede hoop dat het hier om tijdelijke factoren gaat. Wat beleggers hoop moet geven, is dat er de laatste dagen veel kapitaal richting de veilige Amerikaanse obligatiemarkt is gestroomd.

Dat heeft gezorgd voor een lagere kapitaalmarktrente, wat de koopkracht van consumenten en bedrijven verhoogt. Je zou kunnen zeggen dat daarmee een deel van het werk voor de Fed al is gedaan.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 06 apr Zoek dekking!
  • 07 apr Fifty-fifty kans op Amerikaanse recessie
  • 26 mrt Een correctie is nog geen crisis
  • 28 mrt Geen harde bewijzen voor stagflatie
  • 08 apr Een dode belegt beter dan een levende

Onderwerpen

  • Hedgefondsen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 9 augustus 2024 09:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  2. Herstel vastgoed zet door
  3. Waardestrategieën werkten buiten de VS beduidend beter
  4. Amerikaanse staatsobligaties volgende pain trade
  5. Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 06 jun

    Must read: lekker lage rente
  2. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  3. 06 jun

    ECB is voorlopig even klaar met de rente verlagen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group