hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  SFDR is onbruikbaar voor fondsselectie

SFDR is onbruikbaar voor fondsselectie

De SFDR-regelgeving voor duurzaam beleggen wordt door vermogensbeheerders vaak gebruikt om oude beleggingsfondsen een nieuwe naam te geven zonder dat er iets is veranderd. Het gevaar van greenwashing ligt daardoor op de loer, waarschuwt Detlef Glow van Lipper Refinitiv.

6 juni 2022 08:00 • Door Detlef Glow

Een aantal institutionele beleggers gebruikt sinds de invoering van de Europese Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR) de hierin vastgelegde ESG-classificaties voor het selecteren van beleggingsfondsen en ETF’s. Ze willen daarmee voldoen aan hun interne richtlijnen en klanten tegemoet komen die daarom vragen.

Dat klinkt logisch, maar heeft misschien niet het gewenste effect. Het probleem is dat er veel vraag is naar duurzame ESG-fondsen met het duurzaamste kwaliteitslabel 8 of 9. Vermogensbeheerders hebben hierop gereageerd door een aantal van hun bestaande fondsen gewoon een andere naam te geven, zonder dat er ook maar iets veranderd is aan het beleggingsbeleid. 

Dat kunnen ze doen omdat de SFDR-regels veel ruimte laten voor interpretatie van wat een fonds moet doen om door te schuiven van een Artikel 6 naar een Artikel 8-product.

Rebranding

Dit proces van rebranding gaat zelfs nog door terwijl de Europese toezichthouder ESMA vermogensbeheerders heeft gewaarschuwd dat de SFDR-regels niet misbruikt mogen worden als marketingtool.

De reden dat het zo moeilijk te stoppen is, heeft te maken met de grote vraag naar ESG-producten vanuit beleggers en het gevoel bij vermogensbeheerders dat ze snel moeten handelen, omdat ze anders de boot missen en een uitstroom van kapitaal riskeren.

Greenwashing

Het grote aantal fondsen dat een nieuwe naam heeft gekregen na het toevoegen van slechts een paar extra woorden of zinnen in het prospectus, heeft de angst gevoed voor greenwashing.

Er zijn meerdere partijen die het rebranden afkeuren omdat ze het een goedkope manier vinden om de omzet te verhogen. Maar officieel doen fondsbeheerders niks fout, omdat er voor Artikel 8-fondsen nou eenmaal geen harde richtlijnen bestaan.

Eigen due-diligence

Ik vind daarom dat de SFDR-regulering beleggers en de mensen die fondsen selecteren niet ontslaat van hun plicht om zelf research te doen naar fondsen, zodat deze écht voldoen aan de eigen ESG-doelstellingen.

Op termijn verwacht ik dat SFDR-regels voor Artikel 6, 8 en 9-fondsen verder worden aangescherpt zodat dat greenwashing nog lastiger wordt. In sommige landen hebben regionale toezichthouders ook al extra stappen gezet om greenwashing te voorkomen.

Het is dan ook niet ondenkbaar dat een aantal fondsen die momenteel nog als Artikel 8-product door het leven gaan, zichzelf zullen moeten herdefiniëren als Artikel 6-product.

Maar zelfs dan zijn de mensen die bij institutionele beleggers de fondsen selecteren niet bevrijd van de plicht om een degelijke due diligence te doen. Anders blijft het gevaar bestaan dat er ESG-fondsen in de portefeuille terechtkomen die het volgens de eigen richtlijnen eigenlijk niet zijn.


Detlef Glow is hoofd research EMEA bij Lipper, een onafhankelijk fondsbeoordelaar. Glow heeft een MBA Financial Services van de University of Wales/Cardiff en een BA in Business Administration. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 08 dec “ESG-beleggen is nu juist belangrijker dan ooit”
  • 17 dec “ESG minder populair? Daar merk ik weinig van”
  • 05 jan Natuur krijgt een prijskaartje
  • 12 jan Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen
  • 08:00 Energietransitie: van morele plicht naar beleggingskans

Onderwerpen

  • Impactbeleggen
  • vermogensbeheer

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
Detlef Glow Geplaatst op 6 juni 2022 08:00 meer
Bio

Detlef Glow is hoofd research EMEA bij Lipper, een onafhankelijk fondsbeoordelaar. Glow heeft een MBA Financial Services van de University of Wales/Cardiff en een BA in Business Administration.

Recente columns
  1. Beperkt aanbod nieuwe ETF's is tijdelijk
  2. Nieuwe acties tegen greenwashing
  3. De lancering van cryptofondsen wordt de nieuwe Europese trend
  4. Het ene mixfonds is het andere niet
  5. SFDR is onbruikbaar voor fondsselectie
Populaire columns

    Meest gelezen

    1. Must Read 14 jan

      Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
    2. Must Read 12 jan

      Must read: Kopen op de top is juist slim
    3. Must Read 09 jan

      Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen

    Assetallocatie

    • Assetallocatie 14 jan

      Het einde van de veilige haven

      Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

    • Assetallocatie 08 jan

      "Groeicyclus houdt stand"

      Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

    • Assetallocatie 29 dec

      Spreiding is de name of the game

      Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

    • Assetallocatie 23 dec

      Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

      Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

    • Assetallocatie 23 dec

      Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

      Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

    • Opinie 17 dec

      Kan zilver blijven glanzen in 2026?

      Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

    Meer Assetallocatie
    LSEG Lipper Fund Awards
    1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
    2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
    3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
    4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
    IEX Profs

    Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

    en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

     
    © 2026 IEX Profs
    • Contact
    • Adverteren
    • Privacy Settings
    • Privacyverklaring
    • Disclaimer & Voorwaarden
    • Site feedback
    • Nieuwsbrieven
    • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
    • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
    • IEX Profs is onderdeel van IEX Group