hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Recessie lijkt onafwendbaar

Recessie lijkt onafwendbaar

Keith Wade maakt zich grote zorgen over de inflatie. De hoofdeconoom van Schroders vreest dat de Fed zal zijn gedwongen de rente zover te verhogen dat de Amerikaanse economie in een recessie belandt.

17 mei 2022 09:00 • Door IEXProfs Redactie

De cijfers van de afgelopen week logen er niet om. De consumentenprijzen in de VS stegen in april met 8,3% op jaarbasis. Dat was iets minder dan in maart, maar nog altijd bijzonder hoog. In Nederland gaat de CPI zelfs richting de 10%, terwijl de inflatie in de eurozone 7,5% bedraagt.

Het zijn alarmerende cijfers, vindt de Federal Reserve. Voorzitter Jerome Powell geeft inmiddels toe dat hij de kracht van de inflatie heeft onderschat. Het woord transitory is inmiddels uit het het vocabulaire geschrapt. Powell heeft nog altijd goede hoop dat hij de inflatie onder controle kan krijgen zonder recessie, maar helemaal garanderen kan hij een soft landing niet meer, zo zei hij afgelopen donderdag.

Harde landing

Keith Wade, de chef-econoom van Schroders, ziet dat ook zo. Natuurlijk zijn er factoren die van voorbijgaande aard zijn. Zo heeft de Russische oorlog tegen Oekraïne een enorme impact op de prijzen van energie en andere grondstoffen, inclusief voedingsmiddelen, zoals zonnebloemolie en brood.

Hetzelfde kan gezegd worden van de stedelijke covid-lockdowns in China. De handel wordt daardoor ernstig belemmerd, wat ook de prijzen aanjaagt.

Keith Wade van Schroders

Kerninflatie

Maar als energie en voeding buiten beschouwing worden gelaten, dan is de inflatie nog altijd veel hoger dan gewenst. Wade heeft de zogenoemde kerninflatie ook lang onderschat. Vorig jaar maart verwachtte hij voor 2022 nog een kerninflatie in de VS van 1,9%. Met 4,7% YoY in april kan die voorspelling de prullenbak in.

Naast Oekraïne en China zijn er nog andere inflatieverhogende factoren in het spel

Arbeidsmarkt

Ten eerste zijn er tekorten op de arbeidsmarkt. Dat geldt voor zowel de VS als delen van Europa. Die tekorten worden nog versterkt, doordat er minder migratie is.

Ten tweede was het economisch herstel in 2021 veel krachtiger dan een jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. Een sterk herstel plus tekorten op de arbeidsmarkt betekenen doorgaans hogere lonen, meer vraag naar goederen en diensten, dus hogere prijzen. Vooral in de VS is de kans op een loonprijsspiraal toegenomen.

Dilemma 

Het grote dilemma voor zowel de Fed als de ECB is dat de groei inmiddels alweer aan het afvlakken is. De Europese Unie moest bijvoorbeeld deze week zijn economische groeivoorspelllingen voor 2022 bijstellen van 4% naar 2,7%.

Als dat doorzet, zal dat ongetwijfeld helpen de inflatie omlaag te brengen. Maar is het genoeg om een loonprijsspiraal en hogere inflatieverwachtingen te voorkomen?

Sticky prijzen

Wade heeft er een hard hoofd in. Hij wijst erop dat het realiseren van een soft landing - waarbij vraag en aanbod terug in evenwicht worden gebracht zonder recessie - in het verleden vaak is mislukt. Recessies in de jaren 80 en 90 waren goede voorbeelden. Toch werd dat toen geprefereerd boven een lange periode met hoge inflatie omdat dat zeer schadelijk is op de lange termijn.

Er zijn ook een aantal prijzen die sticky zijn. Huizen en huren zijn voorbeelden van goederen die slechts langzaam reageren op het rentebeleid. Voor centrale banken maakt dat het lastig om het proces precies goed te timen.

raex

Klik op de afbeelding voor een grote versie

Al met al verwacht Wade dat de Fed een groter gewicht zal geven aan het verlagen van de inflatie dan een eventuele recessie. Dat betekent dat de rente dit jaar nog flink omhoog zal gaan: van de huidige bandbreedte van 0,75%-1% naar 2,75%-3%.

Wereldwijde trend

De kans op een recessie wordt bovendien vergroot doordat de Fed niet als enige op de rem trapt. De ECB, Bank of England en tal van andere centrale banken doen allemaal hetzelfde. Een hogere rente betekent dat het duurder wordt om kredieten af te sluiten, wat de vraag en de groei wereldwijd drukt.

Tenslotte zijn er overheden, zoals de Nederlandse, die nog altijd de coronasteun aan het afbouwen zijn. Minder overheidsuitgaven betekent ook minder groei.

Al die factoren bij elkaar (inclusief de oorlog) maken dat Wade vreest dat Europa en de VS niet aan een recessie ontkomen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 02 jun ECB verlaagt nog een keer de rente
  • 05 jun ECB levert wel
  • 06 jun ECB is voorlopig even klaar met de rente verlagen
  • 13 jun Trump loves Tesla, maar van Jerome Powell houdt hij nog steeds niet
  • 20 jun Trump zorgt er juist voor dat de Fed de rente niet laat zakken

Onderwerpen

  • Schroders

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  2. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  3. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 17 mei 2022 09:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: dit zijn de favoriete waarde-aandelen van Goldman Sachs
  2. AI-fondsen populair in Europa, het kapitaal gaat naar de VS
  3. Must read: kan de Amerikaanse rente niet heel misschien toch omlaag?
  4. ETF's verslaan ook crème de la crème actieve fondsen
  5. Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. PE en impactbeleggen vormen een goede combi

Meest gelezen

  1. Must Read 20 jun

    Must read: dit zijn de favoriete waarde-aandelen van Goldman Sachs
  2. Must Read 17 jun

    Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
  3. Must Read 18 jun

    Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS

Assetallocatie

  • Assetallocatie 16 jun

    Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting

    Zoals Mozes in Exodus de Rode Zee spleet om zijn volk te bevrijden, lijkt de Big Beautiful Bill van Trump nu de kapitaalstromen tussen continenten te splijten. Het voorstel om een wraakbelasting in te stellen voor buitenlandse beleggers is opnieuw een aantasting van het vertrouwen in Amerika. Het vergroot het risico dat beleggers hun allocatie naar de Verenigde Staten heroverwegen, schrijft Thomas van Galen, Chief Strategist Achmea IM.

  • Assetallocatie 09 jun

    Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit

    Wat heeft 2025-2026 nog allemaal in petto voor aandelen, obligaties en valuta? Capital Group schetst een beeld van aanhoudend hoge volatiliteit, meer risico-aversie en tijdelijk gunstige vooruitzichten voor aandelen buiten de VS.

  • label connect

    Assetallocatie 05 jun

    De wraak van de thuisspelers

    Enguerrand Artaz van LFDE begrijpt wel waarom beleggers zich nu richten op de aandelen van Europese bedrijven, die sterk gericht zijn op de eigen thuismarkt.

  • Assetallocatie 05 jun

    Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's

    Zelfs de beste aandelen gaan zo nu en dan door een diep dal. Met een indexfonds is de stress minder groot zonder dat dit ten koste gaat van rendement.

  • label connect

    Assetallocatie 02 jun

    Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond

    Dit jaar ging het Fresh Fixed Income Fund van OHV Vermogensbeheer naar huis met twee LSEG Lipper Fund Awards. De outperformance van het obligatiefonds was in de afgelopen 3 en 5 jaar zo groot en zo consistent dat de jury niet om het fonds heen kom. Wat verklaart het succes? Wat zijn de verwachtingen? Wij vroegen het aan de fondsmanagers Richard Abma en Otto Bazuin.

  • Assetallocatie 02 jun

    Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente

    State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group