Afgelopen jaar liet de IEXFonds 40 een rendement zien van 10,89%. De passieve tegenhanger van deze actieve fondsenindex, de Index 20+ rendeerde 3,47 over 2020.
Om het even in perspectief te plaatsen; actieve beleggingsfondsen deden het gemiddeld beter dan Europese en Aziatische aandelen, maar minder goed dan Amerikaanse aandelen. De AEX rendeerde 3,3% in 2020, dus die index heeft de Fonds40 wel ruim achter zich kunnen laten.
De Index 20+, die uit ruim 20 ETF's bestaat, rendeerde op het niveau van de AEX.
De IEXFonds 40 in 2020

De beste beleggingsfondsen op een rij
Wil de beste fondsmanager van 2020 opstaan? tromgeroffel... het is een Amerikaans aandelenfonds, natuurlijk. Die behaalden over 2020 het beste resultaat, mede dankzij de coronacrisis.
Dit is het lijstje met rendementen over 2020:
Fonds
|
Rendement 1 jaar |
MS US Equity Growth |
90,23% |
AB International Technology Portfolio |
66,43%
|
JPM China Fund |
63,38% |
Polar Capital Global Technology
|
55,53% |
MS Global Opp. |
38,59% |
JPM EM Equity |
33,54% |
BGF World Gold |
31,61% |
Comgest Growth Japan |
30,83% |
UBS Equity US Growth |
29,68% |
GS Japan Equity Partners Port. |
27,09% |
UBS Equity China Opp. |
26,48% |
Schroders Global Convertible Bonds |
25,03% |
Comgest Growth Europe |
24,87% |
UBS Convertible Bonds |
20,01% |
Robeco Smart Materials |
19,54% |
Add Value Fund |
16,02% |
BlackRock EU Opp. Extension Fund |
13,19% |
Kempen Orange Fund |
13,06% |
Robeco Global Credits |
12,99% |
Hermes Global EM |
12,48% |
Fundsmith Equity Feeder Fund
|
11,05% |
Polar Healthcare Opp |
9,05% |
Fidelity Funds Global Dividend |
8,70% |
Pimco Diversified Income Fund |
5,95% |
Bluebay Euro Agg Bonds |
5,83% |
Pimco Capital Sec. Fund |
5,55% |
|
Fidelity Funds Europe Dynamic |
4,76% |
NBI EMD Hard Currency Fund
|
4,58% |
T. Rowe Price Global High Yield Bonds |
4,39% |
NN EM Debt |
4,26% |
BGF Eurobonds |
3,96% |
NN Health Care Fund
|
3,66% |
Schroders Frontier Markets |
2,13% |
JHI Global Property Fund |
-0,66% |
Nordea 1 Global Real Estate |
-3,35% |
JHI Pan-European Property Equity |
-3,64% |
C&S European Real Estate Sec |
-4,75% |
Magna New Frontiers |
-7,16% |
Kempen Global High Dividend |
-9,99% |
H20 Multibonds
|
-36,02% |
Bron: IEXProfs.nl, Morningstar.nl, per 5 januari 2020. Rendementen over 1 jaar.
Wat valt op? De Amerikaanse fondsen met technologie staan stijf bovenaan het rendementslijstje. Op de voet gevolgd door een Chinees aandelenfonds. Fondsen die beleggen in wereldwijde aandelen of opkomende markten deden het ook relatief goed.
In de middenmoot zitten de Europese aandelenfondsen. Onderaan staan de vastgoedfondsen, obligatiefondsen en de frontier-markets-fondsen.
Nieuws was er deze week over de verliezer van het soepie; het H20 Multibonds-Fonds. De Franse vermogensbeheerder Natixis Investment Management heeft ermee ingestemd om zijn meerderheidsbelang van 50,1% terug te verkopen aan het management (en andere eigenaren) van het in Londen gevestigde fondsenhuis. Dat is wel onder voorbehoud van goedkeuring door de toezichthouder.
Het bericht komt niet als een verrassing. Natixis had in november al aangekondigd dat het van zijn aandelen af wil. Dat heeft alles te maken met de crisis waarin H2O zich in bevindt.
De nieuwe toppers
Overigens, volgende week leest u op IEXProfs de nieuwe namen van de fondsen die deel uitmaken van onze Fonds40 anno 2021. Dan ziet u of het Multibonds-fonds nog wel aan onze criteria voldoet.
Ik kan nu al verklappen dat er negen fondsen het veld moeten ruimen voor negen nieuwe beloftes.
Gezondheidszorg en toerisme
Nog even de winnende en verliezende aandelen (in dollars) op een rij:

Bron: Visual Capitalist.
Hoe nu verder?
Voor de langere termijn zijn beleggingsexperts voorzichtig, zo blijkt uit de maandelijkse enquête van Corné van Zeijl van Actiam. "Zo'n 38,7% verwacht een aandelenkoersstijging van meer dan 6%. Hierbij wordt vooral de lage rente als argument aangevoerd: dit zal beleggers naar aandelen blijven trekken. En 27% van de experts denkt dat de AEX-index juist zal dalen."
Volgens Van Zeijl maken experts zich zorgen over de inflatie. Als de economie aantrekt, kan dat een probleem vormen, zo waarschuwen diverse beleggingsprofessionals. 2021 zal in ieder geval weer een aandelenjaar worden, denken de profs uit de enquête.
"Maar liefst twee derde van de ondervraagde professionals denkt dat aandelen de beste keuze zijn. De andere beleggingscategorieën leveren in ieder geval niets op, zo is hun redenatie."