hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Grieken trekken aan het langste eind

Grieken trekken aan het langste eind

Griekenland zal winnen en wij zullen betalen. We laten de oudste democratie toch niet in de handen van de Russen vallen?

2 april 2015 11:00 • Door Joost Ramaer

"Grappig genoeg,"zegt Dominic Rossi, "was ik tot voor kort verre van optimistisch over Europese aandelen." Met verbijstering zag hij aan hoe de Europese Centrale Bank jarenlang op haar handen bleef zitten. "Almaar niks doen aan die idioot dure euro! Almaar die angst voor inflatie! De inflatieprognoses van de ECB kwamen nooit uit. Iedereen wist dat ze niet klopten, en toch hield de bank eraan vast. Ik trok mijn haren uit mijn hoofd." Gelukkig bleven er nog genoeg over – zie de foto. 

Nog tot zeer onlangs zag de chief investment officer van Fidelity Worldwide Investment het helemaal misgaan. "Het leek Japan rond 2000 all over again. Ik dacht: dat wordt structurele deflatie." En toen … en toen … kwam alles ineens goed.

De ECB zette eindelijk de geldkraan open. Maar dat had onvoldoende geholpen, denkt Rossi, zonder de sterke dollar, en – vooral – de lage olieprijs. "Boy, were they lucky." Voor de zoveelste keer spert hij zijn toch al grote bruine ogen vervaarlijk ver open.

Rand van de afgrond

Het is maar half retorisch theater, waarin Rossi overigens een meester is – onder vier ogen, en voor een volle zaal. Want de Brit blijft verbijsterd, over hoe zo’n late ommezwaai de stemming zo snel ten goede kon doen keren. "Ongelooflijk," zegt hij tijdens een gesprek voorafgaand aan het recente Investment Forum van Fidelity, Schroders en Deutsche Asset & Wealth Management, in het Amsterdamse Concertgebouw. "We stonden echt aan de rand van de afgrond."

Gevaarlijk blijft het, verzekert hij. Maar dan spannend, niet langer uitzichtloos. Rossi heeft een opmerkelijk geopolitieke kijk op de financiële markten. De Saoedi’s zullen de olieprijs langdurig blijven drukken, voorspelt hij. "Niet om Amerikaanse schaliegasproducenten de nek om te draaien, zoals de meesten geloven. Maar om hun aartsvijand Iran dwars te zitten. Saoedi-Arabië wil tot elke prijs voorkomen dat Iran weer wordt toegelaten tot de internationale gemeenschap."

De Saoedi’s kunnen dat spel eindeloos volhouden. "Ze hebben miljarden aan beleggingen." Ze verdienen of op de beurs, of aan de olie. "Iran isn’t hedged." Wij in het Westen profiteren mee van die titanenstrijd. Net als van het wapengekletter van Vladimir Poetin. A blessing in disguise, denkt Rossi.

Griekenland redden

"De Europese Unie wordt weer ruw herinnerd aan zijn oorsprong: vrede en veiligheid." Daarom zal zij haar lelijke eendje redden. "Denk jij dat wij de oudste democratie op aarde de Europese Unie uit laten lopen, recht in de armen van de Russen? Greece is going to win. We’ll have to pay."

Niet dat ze het verdienen. "But hey, even the Romans never got paid by the Greeks. Why should we?"

dividendgroei VS

 

Want sukkels blijven wij Europeanen, al hebben we momenteel onwaarschijnlijk geluk. Rossi blijft vooral geloven in de kracht van Amerikaanse aandelen, zoals hij al jaren doet. Wereldwijd zijn beleggers wanhopig op zoek naar inkomen.

Kapitaal levert bijna niets meer op door de lage rente. En arbeid evenmin, door de blijvend lage lonen. Maar de aandelen in de S&P 500 genereren dividenden die al jaren groeien met een procent of tien (zie grafiek).
Rossi denkt dat die groei zal aanhouden.

"In de VS zijn sinds de crisis negen miljoen nieuwe banen gecreëerd. Toch is het loonaandeel in het bbp verder gedaald. Dat komt de winstmarges van bedrijven ten goede." Dividenden op Europese aandelen zullen hooguit single digit-groei laten zien, verwacht hij. Maar één ding is zeker. "Things are looking a lot healthier now. Even in Europe."

Weer lichten die grote bruine irissen op.


Joost Ramaer is freelance journalist en schrijver van het boek De Geldpers – De teloorgang van het mediaconcern PCM (Prometheus, 2009). Over beleggen schreef hij eerder een wekelijkse column in NRC Handelsblad (2011-2013). De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 17 feb Het Jaar van het Paard kan wel eens een mooi en stabiel Chinees beursjaar worden
  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 23 dec Fidelity gaat met volle vaart 2026 in
  • 01 okt Fidelity International blijft vol voor aandelen gaan

Onderwerpen

  • beleggingsfondsen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Joost Ramaer Geplaatst op 2 april 2015 11:00 meer
Bio

Joost Ramaer is freelance journalist en schrijver van het boek De Geldpers – De teloorgang van het mediaconcern PCM (Prometheus, 2009). Over beleggen schreef hij eerder een wekelijkse column in NRC Handelsblad (2011-2013).

Recente columns
  1. Beursjaar 2020 wordt pas echt een feest
  2. Japan is géén exporteconomie
  3. De toekomst van de ETF-markt
  4. Goedkoper beleggen in emerging markets
  5. Spelen met risicopremies
Populaire columns

    Meest gelezen

    1. Must Read 11 feb

      Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
    2. Must Read 13 feb

      Must read: Beleggers moeten software(bedrijven) niet afschrijven
    3. Must Read 17 feb

      Must read: Gouden tijden voor aandelen EM herleven

    Assetallocatie

    • Assetallocatie 07:45

      10 verassende maar denkbare scenario’s voor 2026

      Paul Jackson, hoofd strategische assetallocatie bij vermogensbeheerder Invesco, voorspelt jaarlijks tien onverwachte wendingen van dominante trends, elk met een geschatte kans van minstens dertig procent.

    • Assetallocatie 17 feb

      Het Jaar van het Paard kan wel eens een mooi en stabiel Chinees beursjaar worden

    • Assetallocatie 17 feb

      De logische keuzes van Optimix

      Optimix zet in op elektrificering, zeldzame metalen en aandelen opkomende markten. De argumenten zijn talrijk. Onderwijl houdt Optimix enige afstand tot de Amerikaanse aandelenmarkt.

    • Assetallocatie 10 feb

      Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

      Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

    • Assetallocatie 04 feb

      Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

      Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

    • Assetallocatie 03 feb

      De zes grijze zwanen van State Street

      Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

    Meer Assetallocatie
    1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
    2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
    3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
    4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
    IEX Profs

    Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

    en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

     
    © 2026 IEX Profs
    • Contact
    • Adverteren
    • Privacy Settings
    • Privacyverklaring
    • Disclaimer & Voorwaarden
    • Site feedback
    • Nieuwsbrieven
    • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
    • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
    • IEX Profs is onderdeel van IEX Group