hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  AEX doorbreekt 1000 punten: Doe niets!

AEX doorbreekt 1000 punten: Doe niets!

Dat een index een nieuwe mijlpaal bereikt is volgens Marcel Luchtenveld van Index people geen enkele reden om actie te ondernemen. Extra kopen is niet aan de orde, extra verkopen ook niet.

20 januari 2026 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"De AEX is vorige week voor het eerst boven de 1000 punten gesloten. Op het Damrak werd dit bijzondere moment uitgebreid gevierd. Ook in de media is hier veel aandacht aan besteed. Voor veel beleggers geeft een niveau van 1000 punten ook het gevoel dat de AEX ‘hoog’ staat. Zeker nu geopolitieke spanningen het nieuws domineren kan dat gevoel snel omslaan in twijfel of er actie ondernomen moet worden.

Zo’n rond getal zegt echter niets. Het heeft zeker geen voorspellende waarde voor toekomstige beursontwikkelingen. In onderstaande tabel staan de momenten in de geschiedenis weergegeven dat de AEX een nieuw honderdtal doorbrak. De tabel leert ons dat dit geen reden hoeft te zijn uit de markt te stappen.

Bij de acht eerdere doorbraken van een honderdtal werd er in vijf gevallen na een jaar een verdere stijging gerealiseerd in de AEX. Gemiddeld was deze stijging zelfs meer dan 9%. 

Wat vooral opvalt, is het verschil in tijd tussen de doorbraken van een volgend honderdtal. Soms volgde er heel snel een nieuwe doorbraak, in enkele gevallen zelfs binnen enkele maanden. Dat waren periodes waarin groei en vertrouwen de boventoon voerden.

Maar er zijn ook fases geweest waarin het jaren, zelfs decennia, duurde voordat een volgend honderdtal werd bereikt. De stap van 700 naar 800 punten nam bijvoorbeeld meer dan twintig jaar in beslag. Vooral de dotcomcrisis en de kredietcrisis lieten de AEX twee keer zeer hard dalen. Het herstel van deze grote beurscrashes duurde vervolgens erg lang.

Een kanttekening bij dit herstel is dat de AEX de uitgekeerde dividenden buiten beschouwing laat. Als dividenden wel meegenomen worden, dan was de index al veel eerder hersteld van deze crises. Overigens is dit ook van toepassing op de eerder genoemde behaalde rendementen na één jaar. Deze zijn inclusief dividend nog hoger dan in de tabel genoemd.

Enfin, een doorbraak van een honderdtal in de AEX is een leuk moment om even bij stil te staan, maar dus zeker geen reden om actie te ondernemen. Beleggers die bij eerdere momenten dat de markt ‘hoog’ voelde uitstapten, misten vaak juist een verdere koersstijging. Beleggen draait uiteindelijk niet om het kiezen van de juiste momenten, maar om het vermogen om rustig belegd te blijven."


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 18 dec Belastingoptimalisatie is niet altijd rendementsoptimalisatie
  • 02 jan Hou het dus simpel!
  • 31 dec Top 20 best gelezen columns van 2025
  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit
  • 06 jan Bid om bèta, niet om alfa

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 20 januari 2026 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. "De opkomende markten bevinden zich op een keerpunt"
  2. Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  3. Satellietsector: van nichemarkt naar strategische groeimotor
  4. Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt
  5. Voor een veerkrachtig Europa is per direct institutioneel kapitaal nodig
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. label connect Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. Staatsobligaties: ESG doet ertoe
  5. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 12 feb

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group