hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  "Groeicyclus houdt stand"

"Groeicyclus houdt stand"

Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

8 januari 2026 08:05 • Door Gastauteur IEXProfs

"2025 leverde stevige rendementen op, ondanks geopolitieke spanningen, verkiezingsonzekerheid en hogere volatiliteit. Wereldwijde aandelenmarkten wonnen fors, gedragen door een krachtige investeringsgolf rond kunstmatige intelligentie (AI). Vooruitkijkend naar 2026 draait het debat niet om een naderende recessie, maar om de vraag hoe duurzaam deze groeifase is.

Volgens mij blijft de onderliggende cyclus intact. De huidige investeringsgolf verschilt fundamenteel van eerdere hypes: zij wordt gefinancierd door sterke balansen en robuuste kasstromen. Grote technologiebedrijven verhogen hun kapitaaluitgaven verder en zien AI steeds vaker terugkomen in tastbare winstgroei.

Ook China speelt hierin een centrale rol. Het land versnelt investeringen in halfgeleiders, AI-modellen en energie-infrastructuur en verkleint snel de technologische kloof met de VS. Waar Amerika domineert in chipontwerp en software, controleert China een groot deel van de fysieke productieketen. Die combinatie maakt de wereldwijde AI-cyclus veerkrachtiger.

Macro-economische rugwind

Deze structurele ontwikkelingen vallen samen met een gunstiger macrobeeld. Monetair en budgettair beleid bewegen weer meer in dezelfde richting en de wereldwijde geldhoeveelheid groeit opnieuw. Historisch gezien vormt dat een belangrijke steunpilaar voor economische activiteit en risicovolle beleggingen.

Candriam rekent op nog twee renteverlagingen in de VS en soepelere financiële condities en een geleidelijke afname van de negatieve impact van invoertarieven.

In Europa verbetert het winstklimaat, mede door lagere vergelijkingsbasissen en afnemende kosteninflatie. De groei blijft gematigd, maar voldoende om bedrijfswinsten te ondersteunen. 

Aandelen: van concentratie naar spreiding

Candriam blijft positief over aandelen, maar ziet een duidelijke verschuiving. De extreme concentratie in een handvol Amerikaanse megacaps maakt plaats voor meer spreiding. De markt wordt minder gedreven door macro-economie en meer door bedrijfsfundamentals. De AI-investeringscyclus blijft het dominante thema.

Amerikaanse hyperscalers verhogen hun investeringen jaarlijks met tientallen procenten. De waarderingen zijn stevig, maar worden gedragen door winstgroei in plaats van louter multiple-expansie.

Tegelijkertijd biedt Chinese technologie interessante diversificatie. De sector loopt nog achter op de VS, maar ontwikkelt zich snel en tegen aantrekkelijkere waarderingen. Chinese bedrijven integreren AI vooral in industriële toepassingen, van elektrische voertuigen tot automatisering. 

Elektrificatie als structurele bottleneck

Een minder zichtbaar maar cruciaal thema is elektrificatie. De explosieve groei van AI vergroot de vraag naar elektriciteit, terwijl netten en productiecapaciteit achterblijven. Dat vormt een rem op verdere digitalisering, maar creëert tegelijk kansen in infrastructuur, netbeheer, energieopslag en metalen zoals koper.

Candriam ziet daarnaast blijvende aantrekkingskracht in gezondheidszorg en biotech. Deze sectoren combineren structurele groei met relatief lage waarderingen en profiteren van toenemende fusie- en overnameactiviteit.

Obligaties: laat-cyclische nuance

Op de obligatiemarkten verschuift het beeld van brede renteverlagingen naar grotere regionale verschillen. Candriam gebruikt duration vooral tactisch en als bescherming, met focus op relatieve waarde.

Kredietmarkten bevinden zich laat in de cyclus. De spreads zijn krap en het aanbod neemt toe door tech-investeringen en hernieuwde M&A-activiteit. Dat vraagt om voorzichtigheid. Europese bedrijfsobligaties genieten de voorkeur, mede door verbeterende fundamentals en aantrekkelijk afgedekte rendementen.

Valuta’s en grondstoffen

Candriam is gematigd terughoudend over de dollar en verwacht een meer evenwichtige wisselkoersontwikkeling. In Azië blijven valuta’s kwetsbaar door handelsconflicten en beleidsonzekerheid.

Bij grondstoffen blijft goud aantrekkelijk, gesteund door centrale banken en geopolitieke onzekerheid. Industriële metalen profiteren van structurele aanbodtekorten, terwijl de vooruitzichten voor olie gematigder zijn door een dreigend overaanbod.

Selectief optimisme

Enfin, voor 2026 verwacht Candriam geen abrupt einde van de cyclus, maar een rijpere fase. AI-investeringen, productiviteitswinst en ondersteunend beleid blijven de belangrijkste drijvers. Tegelijk neemt het onderscheid tussen winnaars en verliezers toe. Rendementen zullen minder afhangen van marktrichting en meer van doordachte, selectieve keuzes binnen de portefeuille."


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 10 feb Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 12 feb China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 8 januari 2026 08:05 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. "De opkomende markten bevinden zich op een keerpunt"
  2. Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  3. Satellietsector: van nichemarkt naar strategische groeimotor
  4. Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt
  5. Voor een veerkrachtig Europa is per direct institutioneel kapitaal nodig
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. label connect Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. Staatsobligaties: ESG doet ertoe
  5. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 12 feb

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group