hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Water: het vergeten front van de klimaatcrisis

Water: het vergeten front van de klimaatcrisis

Michael Lewis, hoofd ESG-analyse van DWS, roept beleggers op om de watercrisis, die wordt veroorzaakt door de opwarming van de aarde, veel serieuzer te nemen. Te weinig water, te veel water, te vervuild water vormen volgens hem de grootste bedreiging voor onze economische voorspoed.

15 december 2025 11:00 • Door Rob Stallinga

“Voor veel beleggers gaat het klimaatdebat niet veel verder dan de energietransitie. Meer windturbines, zonnepanelen en baterijen moeten helpen de opwarming van de aarde te stoppen. Het is concreet, schaalbaar en goed te vatten in excelsheets.

Het meeste klimaatgeld stroomt dan ook naar mitigatie. Adaptatie – het aanpassen aan de fysieke veranderingen door de opwarming van de aarde – blijft het stiefkind van de discussie. Niet meer dan vijf procent van het klimaatgeld gaat naar adaptatie.

Daarbinnen krijgt water op zijn beurt een bijrol. Maar water vormt basis van onze economie. Dat valt pas op als het misgaat: wanneer rivieren buiten hun oevers treden, wanneer productieprocessen worden stilgelegd door droogte, of wanneer drinkwaterbedrijven waarschuwen dat bronnen opdrogen.

Michael Lewis

Moeilijk onderwerp

Het is alarmerend hoe weinig beleggers met het thema water uit de voeten kunnen. Zodra het ter sprake komt, ontstaat er terughoudendheid. Water is voor hen te geografisch, te verweven met publieke infrastructuur, te lastig te prijzen. Toch vormt het de kern van vrijwel alle fysieke klimaatrisico’s: te veel, te weinig of te vuil water.

"Het is alarmerend hoe weinig beleggers met het thema water uit de voeten kunnen"

Nederland kent dit spanningsveld als geen ander. Leven onder zeeniveau vereist systemen, afspraken en technologie die elders vaak ontbreken. De Deltawerken worden wereldwijd aangehaald, maar buiten Europa is de waterinfrastructuur in veel regio’s verouderd of simpelweg onderontwikkeld. De investeringen blijven achter, ondanks toenemende risico’s.

De informatievoorziening in het bedrijfsleven is al niet veel beter. Slechts een klein deel van de grote beursgenoteerde ondernemingen rapporteert inzichtelijk over waterverbruik, laat staan over watervervuiling of afhankelijkheid van grondwater. Terwijl juist deze indicatoren bepalen of een bedrijf in de toekomst kan blijven produceren.

Beprijzing komt eraan

Internationale productieketens versterken de kwetsbaarheid: een Nederlandse retailer kan afhankelijk zijn van waterintensieve productie in gebieden waar droogte structureel wordt. Een chipfabrikant kan niet functioneren zonder stabiele watertoevoer voor koeling en reiniging. Waterstress is altijd meer dan een lokaal probleem.

Ook het ontbreken van een realistische prijs voor water is een risico. Zodra de werkelijke kosten – schaarste, zuivering, ecologische druk – in de prijs worden verwerkt, wordt duidelijk hoe kwetsbaar bepaalde bedrijfsmodellen zijn. Dan denk ik bijvoorbeeld aan vleesproducenten, kledingbedrijven en drankfabrikanten. Alle zullen hun marges zien verdampen zodra water schaarser, duurder of strenger gereguleerd wordt. Deze realiteit komt eraan, ongeacht of de markt er klaar voor is.

Anders denken

Toch zie ik ook positieve beweging. Multilaterale banken zoals de EIB experimenteren met blended finance voor waterprojecten. Start-ups en scale-ups in Europa – vooral in Duitsland – ontwikkelen technologieën voor watermonitoring, lekdetectie, circulaire waterstromen en industriële efficiëntie. Dit is een industrie in wording.

Maar om de waterrisico’s te verminderen, moet er iets veranderen in ons denken. We moeten ophouden water te zien als vanzelfsprekende achtergrondvoorwaarde. Dat is het niet langer. Beleggers die dit niet inzien, onderschatten een van de grootste structurele risico’s van deze eeuw.

De energietransitie mag dan in het middelpunt van de belangstelling staan, maar water bepaalt of de wereldeconomie blijft drijven. Letterlijk.”


Rob Stallinga is financieel journalist. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 jan Natuur krijgt een prijskaartje
  • 12 jan Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen
  • 14 jan Impactbeleggen: van niche naar schaal
  • 04 dec Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds
  • 17 dec “ESG minder populair? Daar merk ik weinig van”

Onderwerpen

  • Impactbeleggen
  • klimaat
  • Milieu

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
Rob Stallinga Geplaatst op 15 december 2025 11:00 meer
Bio Rob Stallinga is sinds maart 2015 redacteur van IEXProfs. In 2004 werd hij hoofdredacteur van het beleggingsblad Safe. Daarnaast schreef hij voor Quote en andere financiële titels.
Recente columns
  1. Impactbeleggen: van niche naar schaal
  2. AI: van belofte naar winstmaker
  3. Natuur krijgt een prijskaartje
  4. Top 20 best gelezen columns van 2025
  5. AI is echt een gamechanger
Populaire columns
  1. label connect Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  2. label connect “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
  3. label connect Contrair en succesvol
  4. “Het is fijn om goed te doen”
  5. label connect Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren

Meest gelezen

  1. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  2. Must Read 14 jan

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  3. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 14 jan

    Het einde van de veilige haven

    Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group