hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

17 november 2025 08:10 • Door Gastauteur IEXProfs

Nu ESG te kampen heeft met flinke tegenwind worden ook gelijkheid, diversiteit en inclusie (EDI) steeds vaker gezien als onderdeel van een 'woke agenda' of als 'nice to have'. Als beleggingsprofessionals moeten we ons echter realiseren dat, ongeacht of we EDI als woke beschouwen of niet, de mate van inclusiviteit binnen onze eigen organisatie en binnen de bedrijven in onze portefeuilles van directe invloed is op de bedrijfsresultaten en daarmee uiteindelijk ook op het beleggingsrendement.

Op 19 november komen DUFAS (de Nederlandse Vereniging van Fonds- en Vermogensbeheerders) en de CFA Society Netherlands bijeen om de cruciale rol van inclusie in vermogensbeheer te bespreken. Ook De Nederlandsche Bank en de AFM zijn bij deze discussie betrokken, wat aantoont dat ook zij zich bewust zijn van het belang van dit onderwerp.

Hadewych Kuiper
Hadewych Kuiper van Triodos IM

Wat onderzoek vertelt

Dat is terecht. Hoewel de diversiteit in Nederland is verbeterd, heeft dit niet noodzakelijkerwijs geleid tot meer inclusie en gelijkheid. Uit een recent onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau blijkt dat medewerkers met een migratieachtergrond zich vaker buitengesloten voelen en dat dit opvallend genoeg nog sterker het geval is binnen bedrijven die diversiteit actief bevorderen. Dit is een ernstig bedrijfsrisico.

Keer op keer blijkt uit onderzoek dat het belangrijk is om bij besluitvorming rekening te houden met verschillende standpunten. Daarover hoeven we niet meer te discussiëren. Dat is al lang een vaststaand feit.

Niet-inclusieve besluitvorming is riskant

Als uit onderzoek blijkt dat diversiteit niet automatisch leidt tot inclusie, moeten we ons zorgen maken. Wanneer mensen met verschillende achtergronden zich niet gesterkt voelen om zich uit te spreken, krijgt groepsdenken stilzwijgend de overhand, waardoor potentiële kritiek wordt verzwegen en veelbelovende nieuwe ideeën in de kiem worden gesmoord.

Dit heeft meerdere negatieve gevolgen. Ten eerste leidt groepsdenken tot onderontwikkelde en daardoor risicovolle ideeën. Ten tweede is groepsdenken vaak zo sterk dat mensen een probleem niet zullen aanvechten of zelfs niet zien wanneer het zich ontvouwt. Ten derde kan juist de diversiteit van de groep tot de onterechte conclusie leiden dat alle verschillende perspectieven gehoord worden, waardoor mensen blind worden voor hun eigen groepsdenken, totdat het te laat is.

Gedegen besluitvorming in gedrang

Voor vermogensbeheerders is het enorm schadelijk als diverse perspectieven geen rol spelen bij beleggingsbeslissingen. Als leden van diverse teams zich niet vrij voelen om tegengestelde standpunten te uiten, komt gedegen besluitvorming in het gedrang. Zonder kritisch denken kunnen onze beleggingsstrategieën gevaarlijke hiaten vertonen.

Zonder kritisch denken kunnen onze beleggingsstrategieën gevaarlijke hiaten vertonen.

Groepsdenken wordt genoemd als een van de belangrijkste oorzaken van de financiële crisis van 2008, toen het een gevaarlijke korte termijn, risicozoekende cultuur creëerde die niet ter discussie werd gesteld. Het kan ook betekenen dat we kansen missen omdat vooroordelen en aannames niet worden uitgedaagd.

Echte inclusie reikt verder dan de kantoormuren

Luisteren naar de diverse stemmen in onze eigen teams is één ding, maar daar houdt het niet op. Voor mij gaat inclusie veel verder dan alleen je eigen medewerkers of zelfs je klanten. Wij streven ernaar om alle belanghebbenden – of het nu gaat om het mondiale zuiden, de natuur of zelfs toekomstige generaties – in onze beleggingsstrategieën te betrekken.

Ter illustratie: in de vergaderruimte die we als directie gebruiken hebben we twee gekleurde stoelen staan – een groene en een rode – die ons eraan herinneren dat flora en fauna ook belanghebbenden zijn bij onze beslissingen. Dit zet ons ertoe aan om in onze activiteiten rekening te houden met hun belangen. De natuur kan immers niet voor zichzelf spreken maar verdient wel degelijk een stem in onze besluitvormingsprocessen.

In de afgelopen drie decennia hebben we als impactinvesteerders geleerd dat de steun en het draagvlak voor duurzame bedrijven en projecten toenemen wanneer alle belanghebbenden zich gehoord voelen. Dit is ook de reden waarom wij de voorkeur geven aan coöperatieve bedrijfsmodellen. Door zoveel mogelijk mensen te laten profiteren van een project, kunnen we de risico's beter beheersen.

Belang van kinderen en kleinkinderen doet er ook toe

Inclusief denken opent ook de deur naar aantrekkelijke nieuwe producten. Zo hebben wij in maart 2022 onze Future Generations-strategie ter ondersteuning van UNICEF gelanceerd, die inmiddels al bijna 100 miljoen euro aan investeringen heeft aangetrokken. Onze klanten waarderen het enorm dat we bij deze strategie de belangen van hun kinderen en kleinkinderen meenemen in het beleggingsproces door vanuit hun perspectief naar beleggingen te kijken.

Een simpele stelregel voor investment managers die valkuilen helpt vermijden en innovatie bevordert is dan ook: zorg dat je altijd verschillende perspectieven meeneemt in je besluitvormingsproces.

Diverse standpunten leiden tot betere beslissingen

Daarmee zeg ik niet dat ellenlange vergaderingen met te veel mensen de oplossing zijn. Verre van dat. Zelf vind ik het prettig om bij complexe beslissingen slechts vier of vijf mensen in de kamer te hebben. Maar ik zeg wel dat de norm zou moeten zijn om zeer aandachtig naar elk standpunt te luisteren en perspectieven uit zoveel mogelijk verschillende lagen van de bevolking te verzamelen.

Er zijn vele manieren waarop we de diverse stemmen in onze sector tot hun recht kunnen laten komen. We moeten vooral nieuwsgierig blijven naar wat andere mensen denken of ervaren. Bij Triodos organiseren we bijvoorbeeld mentorprogramma's, lunchbijeenkomsten en heisessies om een vollediger beeld te krijgen van de verschillende standpunten binnen ons diverse bedrijf.

Het is verbazingwekkend wat een informeel kopje koffie met een Gen-Z'er, een wandeling buiten met een grootouder of een gesprek met iemand uit een ander land kan betekenen voor het versterken van de besluitvorming. Zonder zich veilig te voelen, zullen medewerkers misschien geen waardevolle kritiek geven, dus moeten we elke dag werken aan vertrouwen.

Beter begrip van risico

Door de standpunten van velen mee te nemen, verbreden we ons begrip van risico, zodat het een accurate afspiegeling is van de realiteit van vandaag. Niemand weet alles, dus moeten we openstaan voor alle meningen en perspectieven, zelfs als we het er niet mee eens zijn. 

"Door de standpunten van velen mee te nemen, verbreden we ons begrip van risico"

De complexiteit van de wereld van vandaag, met zijn onderling samenhangende crises, gaat gepaard met complexe besluitvorming. Talrijke studies tonen consequent aan dat het waarderen van diverse perspectieven leidt tot betere beslissingen. Echte leiders zijn dan ook per definitie inclusief en staan altijd open voor afwijkende standpunten.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 02 dec "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"
  • 08 dec “ESG-beleggen is nu juist belangrijker dan ooit”
  • 04 dec Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds
  • 25 nov Voor behoud biodiversiteit is geld nodig
  • 20 okt Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

Onderwerpen

  • Impactbeleggen
  • Opinie
  • Triodos IM

Nieuws van onze partners label connect

  1. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  2. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  3. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 17 november 2025 08:10 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. label connect Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  2. Sterk verdeelde Fed zal rente toch verlagen
  3. De K-economie hult de Fed in mist
  4. Wanneer het verhaal de markt stuurt
  5. Actieve ETF's vertroebelen de ETF-markt
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  2. Must Read 08 dec

    Must read: 30% daling bitcoin heel normaal
  3. Must Read 09 dec

    Must read: beleggen in gelijkgewogen index is gezond verstand

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08 dec

    “ESG-beleggen is nu juist belangrijker dan ooit”

    De Europese vermogensbeheerder Candriam is een duurzame belegger van het eerste uur. Dat ESG tegenwoordig minder populair is, leidt bij ESG-specialisten Alix Chosson en Marie Niemczyk tot de nodige verbazing. “De economische rationaliteit van ESG is volkomen duidelijk.”

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group